מדיה

חדשות 2 לבג"צ: בטל זכיית ערוץ 20 במכרז ערוץ הכנסת

חדשות 2 מקווה לבטל את תוצאות המכרז לערוץ הכנסת - וטוענת בעתירה לבג"צ כי הצעת ערוץ 20 לא סבירה, וכי ישנה עננה פלילית מעל ראשו של בעלי הערוץ, יצחק מירלשווילי
אלכסנדר כץ |  1
ערוץ הכנסת (צילום לוגו)
חברת החדשות של ערוץ 2 עתרה היום (יום א') לבג"צ, ומבקשת צו ביניים שיורה על הקפאת תוצאות מכרז ערוץ הכנסת, וימנע את העברת ההפעלה של הערוץ מחברת החדשות לידי חברת ההקמה של ערוץ 20 ב-27 ביולי, וזאת עד להכרעה סופית בעתירה זו. את העתירה הגישו מטעם חברת החדשות עוה"ד ד"ר ישגב נקדימון ודקלה בירן, מספר ימים אחרי שעיקרי העתירה הועברו כמכתב למועצת הכבלים והלוויין, הגוף הרגולטורי שאחראי על המכרז לערוץ הכנסת. אותה מועצה קיבלה היום מכתב מקבוצת RGE, שהתמודדה אף היא במכרז באמצעות חדשות 10. RGE דורשת אף היא לבטל את המכרז. 
לפני כחודשיים זכה ערוץ 20 במכרז להפעלת ערוץ הכנסת, לאחר 13 שנה בהן הופעת הערוץ על ידי 'חדשות 2'. ואולם מאז הועלו תהיות לגבי כשרות המכרז. חדשות 2 נערכה לקרב משפטי, פנתה למועצת הכבלים והלווין, והבוקר עתרה גם לבג"צ.
בעתירה טוענת חדשות 2 כי "הצעת ערוץ 20 שהוכרזה כזוכה במכרז, הינה 'הצעה תכסיסנית שדינה להיפסל שכן כפי שגם צוין במפורש על-ידי היועצים המקצועיים של ועדת המכרזים, קיים חוסר הלימה בולט בין המצגים וההתחייבויות המפורטים בפרק התוכן לבין התכנית העסקית שנכללה בהצעתה. סתירה פנימית זו מבטאת כוונה חסרת תום לב לגרוף כמה שיותר נקודות עבור פרק התוכן בהצעתה, תוך ידיעה ברורה כי אין ביכולתה לממש את התחייבויותיה".
 
עוד נכתב כי "נוכח העובדה שבעל השליטה בערוץ 20, יצחק מירלשווילי, חשוד בביצוע עבירה פלילית חמורה ונחקר באזהרה במשטרת ישראל יש להקפיא את תוצאת המכרז עד לסיום החקירה או להתנות את יישום תוצאת המכרז בכך שהיועץ המשפטי לממשלה יקבע כי אין מניעה ליישומה".
 
כזכור, בשבועות האחרונים פורסם כי מירלשווילי נחקר באזהרה במסגרת החקירה המתנהלת בעניינו של שר הפנים אריה דרעי. בחדשות 2 טוענים כי על-פי הלכתו הפסוקה של בית המשפט, על ועדת מכרזים - כל ועדת מכרזים - להתחשב בקיומם של חשדות חמורים בפלילים לפגיעה בטוהר המידות המיוחסים למציע במכרז.
                    
ועל מה מדובר ב"הצעה תכסיסנית"? לדברי היועצים המשפטיים של חדשות 2, "בבדיקת התאמת פרק התוכן לתכנית העסקית נמצא כי אצל ערוץ מורשת (ערוץ 20) אין התאמה בין התכנית העסקית לפרק התוכן, גם לאחר שאלות ההבהרה. נושאי המליאה ושידורי הכנסת ו-ועדות כלל לא מופיעים במצבת כח האדם, וכן קטגורית הדוקו וקטגורית חדשות הכנסת והתוכנית הכלכלית לא מצוינים צוותי ENG, ועל כן נמצא כי התאמת וסבירות עלויות התכניות לפירוט בפרק התוכן לוקה בחסר".
 
חדשות 2 מתבססת על דברים שכתבו היועצות הכלכליות במכרז: "בחינת סבירות כמות התקנים וקיומם של כל התקנים הנחוצים העלתה כי קיים חוסר משמעותי לתפקידים; יועצי התוכן הסיקו כי אין אפשרות להפיק את מלוא השידורים המוצעים בהיקף המוצע". אחת היועצת, אלינור כליפזאדה הוסיפה: "גם אם הם (ערוץ 20, א"כ) רשמו דברים מאוד יפים צריך לקחת בחשבון אם הם לא תקצבו אותם אין יכולת לממש. אנחנו גם מצאנו בעיה בסבירות של כמות התקנים", ובהמשך ציינה - "יש תכניות שלא תוקצבו, יש כוח אדם חסר [...] אין אפשרות להפיק את מלוא השידורים שהובטחו".
 
דני רייכר, אחד מ-2 יועצי התוכן של ועדת המכרזים, תיאר בפרוטוקול ועדת המכרזים את חוסר ההתאמה שבה נגועה ההצעה: "רצועת שידור מהותית שתופסת מספר שעות ביום הם לא תקצבו. [קטע מושחר] מופיעות בתיאור התוכן ונעדרות מהתכנית העסקית ואין להם תקציב ואין להם כוח אדם. הן פשוט מופיעות רק בהצעת התוכן".
 
עוד נטען בעתירת חדשות 2 כי "הצעתה של הזוכה במכרז הינה הצעה חסרה ואינה עומדת בדרישות המכרז: בפירוט עלויות ההפעלה השנתית שהציגה המשיבה מס' 2 בהצעתה (החברה החדשה של ערוץ 20 להפעלת ערוץ הכנסת, א"כ), חסר סך של 444 אלף שקלים".
 
עוד נכתב כי "בהליכי המכרז אירעו דברים המעוררים על פניהם תמיהות ניכרות ביחס לתקינות ההליכים בכלל ולסיבות העומדות מאחורי אירועים אלה בפרט. הפרוטוקולים של ועדת המכרזים רצופים בקטעים מושחרים; ובמקומות שונים בפרוטוקולים של ועדת המכרזים צוין כי הקלטת הישיבה הופסקה". בהמשך נכתב כי "יישום תוצאות המכרז עלול ליצור מצב שבו ערוץ שידור בעל חשיבות עצומה לחופש הביטוי ולדמוקרטיה בישראל יהיה נתון לשליטתו של אדם החשוד בביצוע עבירות פליליות בתחום טוהר המידות; הפגיעה הקשה באינטרס הציבורי כתוצאה מהפגמים המהותיים שנפלו בהליך המכרזי, כמתואר לעיל, עולה לאין ערוך על פגיעה כלשהי שתיגרם, ככל שתיגרם, לאינטרס הציבורי אם יינתן צו ביניים עד להכרעה סופית בתיק".
 
בערוץ 20 בחרו שלא להגיב.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מפסידים ומתבכיינים (ל"ת)
  דוד 02/07/2017 18:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור