מדיה

הקרב על עמוד 'הצינור': ערוץ עשר פנה לביה"ד נגד גיא לרר

'עשר' הגיש בקשה למתן צעדים זמנים נגד המגיש הקודם של 'הצינור', בעניין הבעלות על עמוד הפייסבוק הפופולרי אחריו עוקבים 1.1 מיליון איש. לרר לאייס: "צר לי במיוחד כי הסכם לפשרה הוגנת ובוגרת כבר הושג"
אלכסנדר כץ |  6
גיא לרר (צילום מיכאל פולוצ'ק)
דף הפייסבוק הפופולרי הצינור מגיע לבית המשפט. ערוץ עשר דורש הוצאת צו מניעה מבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נגד מגיש הצינור לשעבר גיא לרר, שיחייב אותו להעביר את העמוד חזרה לערוץ.
לרר הגיש במשך שנים את 'הצינור' בערוץ עשר, והיה מי שהגה גם את עמוד הצינור בפייסבוק, שצבר לאורך השנים יותר ממיליון עוקבים והיה לעמוד הישראלי הפופולרי ביותר. לפני כחודש חתם לרר ברשת, שם הוא אמור להוביל תכנית דומה. את שם המותג "הצינור" הוא לא יכול היה לקחת עמו משום שמדובר בנכס של ערוץ עשר, ואולם את דף הפייסבוק אותו לרר עצמו ניהל, הוא לא התכוון להשאיר בידי הערוץ.
מדובר כאמור בדף עם יותר כמעט 1.1 מיליון עוקבים, נכס דיגיטלי רב השפעה שיכול גם ליצור הכנסות גבוהות. לרר סירב לבקשת ערוץ עשר להעביר לידיו את ניהול העמוד, ואכן – בשבועות האחרונים עמוד הצינור כמעט ואינו מתעדכן.
בין הצדדים התקיימו בשבועות האחרונים מגעים כדי להגיע להסדר כזה או אחר ולפתור את הסכסוך על עמוד הפייסבוק. בערוץ אומרים כי מדובר בנכס שלהם שנוצר על ידי עובד שכיר שלהם, בעוד שלרר טוען מנגד כי הוא הקים את העמוד עוד בשנת 2008 – עוד לפני שערוץ עשר פעל לפתוח עמודים ייעודיים לתכניות השונות, וכי העמוד חי חיים עצמאיים ולאו דווקא נשען על תכני התכנית הטלוויזיונית.
לרר מסר לאייס: "צר לי, אחרי 12 שנות עבודה וחברות ללמוד מהתקשורת על הגשת התביעה. צר לי במיוחד כי הסכם לפשרה הוגנת ובוגרת כבר הושג. בערוץ 10 יודעים היטב מדוע דף הפייסבוק שייך לי ולכן כל כך עצוב לי להיגרר להליך הזה. אם זו המתנה שלהם על 12 שנות שירות ועל יום הולדתי שחל היום אז נראה לי שאפשר היה להסתפק בכרטיס ברכה. חג שמח".
2 הצדדים מסרבים בשלב שזה לחשוף את מהות הפשרה שהלכה ונרקמה ביניהם, ושומרים זאת בסוד, כדי לא לפגוע בסיכויים המשפטיים של כל אחד מהם.
 
המשפטנים עם לרר
 
עו"ד סער סיקלאי, העוסק בתחום הרשתות החברתיות, אמר לאתר תקדין כי "אם ערוץ 10 לא הימר נכון ולא ראה בדף הפייסבוק נכס הקשור לתכנית לכתחילה, ומן הסתם גם לא שילם ללרר אקסטרה על אלפי שעות של ניהול, פיתוח ותפעול העמוד - אני נוטה דווקא לצד שלו. זה לא נכס של הערוץ משום שהוא בחר שלא להיות מעורב בניהול ולא להשקיע בנכס. בהתנהגותם בפועל ובהעדר הסכם מפורש לגבי הבעלות בנכס הדיגיטלי, הם ויתרו עליו. עבורם זה נכס דיגיטלי רק בדיעבד. מצד שני, אם וככל שהעמוד קידם פוסטים בתשלום והמימון הגיע מערוץ 10 - יהיה קשה מאד לטעון שיש כאן רק בעלים אחד לנכס".
גם עו"ד יורם ליכטנשטיין העוסק במשפט האינטרנט ובדיני קניין רוחני ומשמש כיו"ר הועדה הארצית לקניין רוחני בלשכת עורכי הדין, לא נוטה לכיוון של ערוץ עשר: "נסיבות רלוונטיות יכולות להיות למשל האם העמוד קשור ישירות לתפקיד או לא, האם היו בו גם דברים אישיים שאינם קשורים לתפקיד, מי נשא בהוצאות הקמת ופיתוח העמוד, האם הניהול בוצע במהלך שעות העבודה או לא, האם ימשך השימוש במותג או שהוא יוחלף, מי מונה כמנהל בפועל וכן כל נסיבה אחרת שיכולה לשפוך אור על דעות הצדדים".
לדבריו, "ברור שתחושת הבטן היא שהעמוד שייך למעסיק כי לצורך זה נשכר העובד, אולם ככל שיותר מאפיינים ילמדו על ניתוק בין העבודה לעמוד יהיה למעסיק יותר קשה לטעון שהעמוד שייך לו. גם צו מניעה זמני לא יפתור את המצב, כיוון שהוא משמר את הקיים ולא משנה את האחזקה בעמוד ולכן יצטרכו להמתין עד לסיום ההליך. אפשרות אחרת היא לבקש צו עשה זמני, אך אותו הרבה יותר קשה לקבל".
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מה הוא יעשה עם העמוד שאין לו את התוכנית ?
  מיקי 25/09/2017 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סתם הלך למשפט שברור שיפסיד.
  סגור
 • 4.
  מה זאת אומרת? מי היה יודע מי הוא ומי העמוד שלו בלי התכנית?
  תקדים מסוכן 22/09/2017 14:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  התכנית היא העמוד והעמוד הוא התכנית ואין אדם בתקשורת שלא עובד מהבית ובטוח שאדם במעמדו קיבל שכר גלובלי שכולל ה-כ-ל. אם הוא חלילה יזכה, זה יהיה פתח לבלגן רציני בשוק העבודה עם אי אמון בין עובדים למנהלים ועל בלגן כזה משלמים בכסף ובירוקרטייה. כמפתחת חומרי הדרכה זה מאד מדאיג אותי שכל מעסיק יתחיל לכבול אותי בעשרות חוזים ולהתייחס אלי כמי שרוצה לנצל אותו רק כדי לדאוג לעסקיי הפרטיים. פסיקה שתתן ללרר את העמוד תוציא שם רע לכל מי שעובד בתחומים מסוג זה שמבוססים על אמון. מן הסתם זה גם יתבטא במשכורות שישולמו - כשכל מעסיק ירצה "לבטח" את עצמו וגם יגלגל עלינו את העובדה שכל עיסקה צריכה חוזה ספצפי. ומה לעשות שלא כולנו מרוויחים כמו לרר.
  סגור
 • 3.
  ברור שלרר לא יזכה
  גידי 21/09/2017 19:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עמוד הפייסבוק קודם על ידו בכל תוכנית, ואלמלא התוכנית העמוד לא היה קיים מלכתחילה. יותר מכך, הועלו פוסטים לכאורה במהלך שעות עבודתו בערוץ, כשהוא מקבל תשלום מהערוץ. בנוסף לכך, חלק מהפוסטים הועלו לא רק על ידו, אלא על ידי אנשי מערכת צינור לילה. כך שברור שהנכס שייך לערוץ עשר, גם אם תופעל ברובו ע"י לרר או נהגה על ידיו.
  סגור
 • 2.
  והוא לא היה מגיע למיליון עוקבים ללא התוכנית
  המותג שלהם 20/09/2017 03:55
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אם הוא ניהל להם את העמוד בהתנדבות אז מה זה משנה שהוא עבר ערוץ? שימשיך לנהל להם אותו בזמנו הפנוי...
  סגור
 • 1.
  חוק זה חוק
  קול המשפט 19/09/2017 20:32
  הגב לתגובה זו
  4 1
  חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007 יצירה שנוצרה בידי עובד 34. מעביד הוא הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה שנוצרה על ידי עובדו לצורך עבודתו ובמהלכה, אלא אם כן הוסכם אחרת.
  סגור
 • תן לו שק כסף
  שיווקי 20/09/2017 02:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שיספור לבד את הכסף ושלא יבזבל את השק ביום שני
  סגור