מדיה

לרר לביה"ד: דף 'הצינור' הוקם ללא קשר לעבודתי בערוץ 10

מגיש 'הצינור' לשעבר הגיש את תגובתו לביה"ד בעקבות עתירת ערוץ עשר. טוען: החוזה שלי עם הערוץ לא כלל את הפייסבוק של הצינור אותו הקמתי עוד לפני שהייתה התכנית
אלכסנדר כץ |  8
גיא לרר (צילום מיכאל פולוצ'ק)
גיא לרר הגיש אתמול (יום ד') לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, את תגובתו לעתירה של ערוץ עשר נגדו בנושא עמוד הפייסבוק של הצינור. בשורה התחתונה טוען לרר כי הוא זה שהקים את העמוד עוד לפני שהייתה תכנית, ולכן הוא הבעלים של אותו עמוד פופולרי בו חברים כמעט 1.1 מיליון איש. הדיון בנושא יהיה ביום שני הבא.
כזכור, לרר - שהגיש במשך שנים את 'הצינור' בערוץ עשר והיה מי שהגה גם את עמוד הצינור בפייסבוק, עבר לזכיינית רשת שם אמור לפתוח תכנית טלוויזיה דומה ל'צינור', וגם כבר לקחת חלק בשידורי חברת החדשות של ערוץ 2. בשבועות האחרונים התקיימו בינו לבין ערוץ 10 מגעים כדי להגיע להסדר כזה או אחר ולפתור את הסכסוך על עמוד הפייסבוק. בערוץ אומרים כי מדובר בנכס שלהם שנוצר על ידי עובד שכיר שלהם.
לרר המיוצג בידי עוה"ד יורם ליכטנשטיין, גבריאלה שוורץ וד"ר הלל סומר, אומר בתשובה לעתירה כי הקים בעצמו את הדף והמציא את השם 'הצינור' בהיותו כתב חדשות זוטר בחדשות 10, ללא קשר לעבודתו ולתפקידו בחברת החדשות, ועוד לפני עלייתה של התכנית. מאז לרר משמש כאדמין באופן רצוף של הדף. לטענתו, ההסכם בינו לבין 'חדשות 10' על כל תיקוניו לאורך השנים, אינו חל על נושא שכזה, ולכן – לפי ההסכם, לפי החוק במדינת ישראל ולפי חוקי פייסבוק רק האדמין (לרר) הוא המחזיק בזכויות הבעלות על הדף.
עוד נטען בתגובה כי את פינת הצינור ואת דף הפייסבוק הפעיל לרר על חשבון זמנו הפנוי. מנהליו אותו זמן דרשו שעבודתו הרגילה ככתב לא תפגע, ולרר לא ישקיע בפינה ובדף משאבים על חשבון זמן העבודה. הדבר היה לטענתו בידיעת מנהליו שלא שילמו לו תשלום נוסף על הפעילות הקבועה הזו - פעילות שחרגה מהגדרת התפקיד המקוריות – לאורך שנים. מנהליו אף ביקשו ממנו – לדבריו -  במספר הזדמנויות שונות ומתועדות רשות להעלות דברים לדף "שלו". בחלק מהמקרים לרר סירב ובאחרים הסכים.
עוד טוען לרר כי לא רק שניהל את הדף והעלה תכנים בעצמו, אלא אף שילם לאנשי תוכן כספים רבים מכיסו הפרטי על תפעול הדף בעוד חדשות 10 לא השקיעה שקל, וזאת בניגוד לכל שאר דפי ערוץ 10 שנוהלו באופן מלא על ידי צוות הניו מדיה מטעם הערוץ ואף הושקעו בהם כספים רבים לקידום ממומן על ידי הערוץ.
כפי שכבר הצהיר לאחרונה לא פעם, עמוד הפייסבוק שימש את לרר למיזמים שלא קשורים בשידורים ששודרו בערוץ 10. למשל - הקמה ותפעול של הפרויקט החברתי 'החזית' ואתר 'התולעת' שהיה בבעלותו המלאה. גם מימון פעילויות אלו ואחרות לא הגיע מחדשות 10 או מערוץ 10 אלא מכיסו הפרטי של לרר, ולעיתים בשיתוף הציבור: כך לקראת הפגנת הקנאביס הגדולה בכיכר רבין שאורגנה ושודרה דרך הדף - גויסו מהציבור באופן עצמאי למעלה מ-100 אלף שקלים, וכך גם במיזמים רבים נוספים שסיפקו תוכן לדף אך לא קיבלו תשלום מערוץ 10.
לרר טוען כי חוזה העבודה שלו לא חל על רשתות חברתיות, גם לאחר שתוקן לאורך השנים. החוזה גם אינו כולל סעיף המעביר את כל תוצרי העובד למעסיקו וגם לא סעיף המעביר למעסיק את הקניין הרוחני אותו יצר לרר. זאת במיוחד כשהדף והשם נוצרו מחוץ ליחסי העבודה, כך שההסכם בכלל אינו חל עליהם, לדבריו.
אל התגובה לעתירה צירף לרר חוות דעת מיוחדת של פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי וחוקרת רשתות חברתיות שקובעת כי דף הפייסבוק שייך ללרר. בניתוח קהלי ומספרי מוכיחה פרופ' נהון כי דף הפייסבוק הוא ישות עצמאית, בעלת תכנים עצמאיים המנותקים ממסך הטלוויזיה ומהתכנית. לדבריה, כוחו הקידומי של הדף לא מגיע מערוץ 10.

כפי שכבר פרסמנו באייס, חלק מהמשפטים מחזקים את טענתו של לרר לבעלות על עמוד הפייסבוק 'הצינור'. אחד מהם הוא עו"ד סער סיקלאי, העוסק בתחום הרשתות החברתיות,. סיקלאי אמר לאתר תקדין כי "אם ערוץ 10 לא הימר נכון ולא ראה בדף הפייסבוק נכס הקשור לתכנית לכתחילה, ומן הסתם גם לא שילם ללרר אקסטרה על אלפי שעות של ניהול, פיתוח ותפעול העמוד - אני נוטה דווקא לצד שלו. זה לא נכס של הערוץ משום שהוא בחר שלא להיות מעורב בניהול ולא להשקיע בנכס. בהתנהגותם בפועל ובהעדר הסכם מפורש לגבי הבעלות בנכס הדיגיטלי, הם ויתרו עליו. עבורם זה נכס דיגיטלי רק בדיעבד. מצד שני, אם וככל שהעמוד קידם פוסטים בתשלום והמימון הגיע מערוץ 10 - יהיה קשה מאד לטעון שיש כאן רק בעלים אחד לנכס".
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  מומחה לרשתות חברתיות ..
  מרדכי שלו 05/10/2017 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בכל ערוץ חברתי יש מי המייסד של הדף/קבוצה/קהילה. לכן, מי שהוא מוגדר כמייסד הדף/קבוצה/קהילה, הוא הבעלים היחיד. אלא, היה ויש הסכם המגדיר את היחסים מראש, הכולל את הבעלות, שותפות ותגמול עתידי ...
  סגור
 • 7.
  צריך פשרה ואם לא אז שייך לערוץ
  חיפאי 03/10/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אם לרר בנה אותו, מי שיצר לו את הפרסום הגדול זה הערוץ ולא הוא עם עצמו.
  סגור
 • 6.
  אני זוכר את התוכנית של ה
  גולן 30/09/2017 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  100000 לייקים . תוכנית שלמה על 100000 לייקים של מי העמוד?
  סגור
 • 5.
  אני בעד לרר אבל הוא קצת מיתמם
  יוני 29/09/2017 02:31
  הגב לתגובה זו
  4 3
  מחוץ לשעות העבודה? ממש לא נכון. כל היום היו עדכונים בצינור ורבים מהם קשורים באופן ישיר לתוכנית. הוא קידם את הדף "שלו" בסוף כל תוכנית. הוא חגג את הלייק המיליון בדף "שלו" עם תוכנית ספיישל ואייטמים. המון תכנים עלו במהלך היום והדף היווה פלטפורמה ליצירת קשר עם התוכנית. בקיצור, אני בעדו אבל הוא קצת מיתמם או לפחות לא הפריד בין בשר לחלב והשתמש במשאב התוכנית כשזה נגע לטובת הדף
  סגור
 • 4.
  מי זה בכלל גיל לרר הזה (ל"ת)
  יהודי 28/09/2017 21:09
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 3.
  1000% שהטמבל יפסיד תאתר (ל"ת)
  Nnn 28/09/2017 20:59
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  העמוד שייך למעסיק - פראייר הפעיל אותו בחינם (ל"ת)
  פראיירים לא מתים 28/09/2017 16:06
  הגב לתגובה זו
  1 6
  סגור
 • 1.
  תוכנית להמונים
  רמה ירודה 28/09/2017 15:50
  הגב לתגובה זו
  1 2
  חבל״ז
  סגור