מדיה

הסוף לפארסה? בוטלה זכיית ערוץ 20 במכרז ערוץ הכנסת

המכרז בוטל 7 חודשים לאחר סיומו ומועצת הכבלים תחל בבדיקת הצעתה של RGE, למרות שהיא עדיין עומדת מאחורי החלטתה הראשונית. RGE: "משוכנים שנפעיל את הערוץ"
אלכסנדר כץ | 
ערוץ הכנסת (צילום מסך)
מועצת הכבלים והלוויין החליטה היום (יום ה') לפסול את הצעת ערוץ לשידורי הכנסת בע"מ – החברה הבת של ערוץ 20, שזכתה במכרז להפעלת ערוץ הכנסת. המועצה תעבור לבדיקת הצעת ערוץ 10 כנסת ישראל בע"מ – החברה הבת של RGE שהגיעה למקום השני. 
מועצת הכבלים הודיעה כי היא עדיין עומדת על כך שבחרה מראש את ההצעה הטובה ביותר מבחינת תוכן, אבל אין להצעה זו כנראה היתכנות במסגרת התקציב שהציג ערוץ 20. למרות הצהרה זו, הצהיר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאחרונה כי יש לפסול את הצעת ערוץ 20 וכי הוא לא יכול להגן עליה בבג"צ. 
ההצעה של ערוץ 20 הציעה במישור התוכני את ההצעה הטובה ביותר וזכתה בניקוד הגבוה ביותר בפרק התוכן. בסך הכל זכתה הצעה זו ל-930 נקודות מול 822 להצעה של RGE ו-751 לזו של חדשות 2
במועצה אומרים כי "ההצעה הזוכה התבלטה על פני ההצעות האחרות בכך שהציעה תוכן טלוויזיוני מגוון ומקורי לערוץ פרלמנטרי, שטרם נראה על המרקע כיום וספק אם קיים בערוצים פרלמנטריים אחרים בעולם, תוכן שיש בו לגוון ולחדש את פני הערוץ ולהביא אליו קהלים חדשים, הכל ברוח החוק החדש". ואולם בסופו של דבר, אין זו חוכמה להציע הצעת תוכן נהדרת שתגרוף את ניקוד רב, אבל לא אפשרית מבחינת התקציב.
 
התכנית העסקית היוותה רק 10% מן הניקוד הכולל, 100 מתוך 1000 נקודות. בעוד שהצעת התוכן עמדה על 500 נקודות. בכנס אילת לעיתונות אף תקף מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס את מועצת הכבלים בסוגיה זו, ואף תקף את ההחלטה של יו"ר המועצה ד"ר יפעת בן חי שגב שביקשה מחברי המועצה (מתוקף היותם חברי ועדת המכרזים, א"כ) לכתוב את הצבעתם על דף בעיפרון, ומבלי לציין את שמם. היועץ המשפטי של המועצה סירב לכך, ההקלטה מהדיון הופסקה, ובהמשך כשהדיון נמשך, חברי המועצה הצביעו לפי הצעתה של יו"ר המועצה. בעקבות כך קראה בן חי שגב לווייס להגיש תלונה במשטרה, אם הוא חושד בפלילים: "אני מצפה ממנכ"ל חברת החדשות, שהיא ציבורית, שככל שיש לו חשדות לפלילים, לא יתמהמה ועוד הערב כשהוא נוחת חזרה בתל אביב ייגש לתחנת המשטרה הקרובה ויגיש תלונה רשמית כמתחייב מאזרחות טובה". 
במועצה אומרים עוד כי הידע והניסיון הנצברים מלמדים שתוכן טלוויזיוני ניתן להפקה במנעד תקציבי רחב ביותר, שאין בו כדי להעיד על האיכות בהכרח. כלומר, אין בנמצא נוסחה תקציבית קבועה להפעלת ערוץ טלוויזיה ואיכותו של ערוץ אינה נמדדת בהשקעה התקציבית דווקא, וכמובן, הערכת איכות בכל האמור לתוכן טקסטואלי, בין אם טלוויזיוני או אחר, היא לעולם הערכה סובייקטיבית. עם זאת עמדת היועץ המשפטי למועצה, שגובתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, הייתה כי לא ניתן לקבל את ההסברים המאוחרים שניתנו על ידי הזוכה מכיוון שהם בבחינת 'שיפור הצעה' שאינו אפשרי בהליך מכרזי. בשלב זה, ועל אף שהמועצה עודנה סבורה כי ההצעה הזוכה הציעה את התוכן הטוב ביותר, לאור חוות הדעת המשפטית אין מנוס אלא להכריז על פסילתה של ההצעה הזוכה.
כזכור, בתחילת יולי עתרו בנפרד חדשות 2 וקבוצת RGE (הבעלים של ערוץ עשר וחדשות עשר) נגד הזכייה של ערוץ 20 במכרז הכנסת, מה שהוביל לדחייה בהעברת הערוץ הכנסת לידי הזוכים במכרז, והמשך הפעלתו על ידי חדשות 2. חברת החדשות של ערוץ 2 הציגה ניתוח שבוצע לבקשתה על ידי חברה חיצונית, שמצאה לכאורה ליקויים בהצעת ערוץ 20, וחריגה של 3 מיליון שקלים בהצעה של ערוץ 20. בעקבות כך החליטה גם מועצת הכבלים והלוויין, שקיימה את המכרז על ערוץ הכנסת, לבחון מחדש את תוצאות המכרז.
בתשובה של ערוץ 20 לבג"צ, באמצעות עו"ד יוסי עבאדי ממשרד מיתר, נטען כי חדשות 2 וחדשות עשר (כאמור באמצעות קבוצת RGE, א"כ) מסרבות לחשוף את התכניות העסקיות של עצמן: "מי שעותר נגד הזכייה חייב להעמיד את הצעתו גם לבדיקת הזוכה ולא רק לבדיקת בית המשפט. עתירה נגד מכרז שלא צורפה לה הצעת העותרת - באופן המאפשר את בדיקתה - לא תישמע".
גורם בחדשות 2 אומר לאייס כי החברה מתכוונת להמשיך בכל כוחה עם ההליך המשפטי בבג"צ, וכי אנשיה סבורים שנפל פגם עמוק כל כך בהחלטה של חברי מועצת הכבלים והלווין, כך שאין מנוס מביטולו המוחלט של המכרז, ויציאה למכרז חדש.
 
תגובות
מערוץ 20 טרם התקבלה תגובה.
מקבוצת RGE נמסר כי היא מברכת על החלטת המועצה לשידורי כבלים ולוויין לפסול את הצעת ערוץ 20 במכרז על ערוץ הכנסת: "הקבוצה משוכנעת, כפי שהייתה לכל אורך ההליך, שבסופו של יום היא זו שתפעיל את ערוץ הכנסת החדש, היות שהצעתה הייתה מלכתחילה האיכותית והנכונה ביותר, הן תכנית והן עסקית. RGE קוראת למועצה לסיים את ההליך במהרה ולאפשר לערוץ החדש לצאת לדרך בהקדם".
מ'חדשות 2' נמסר: "מדובר בניצחון משפטי חסר תקדים הודות לעמידה העיקשת של חברת החדשות, על עקרונות של קיום מכרז הוגן, שוויוני ושקוף. רק הודות לעתירת חברת החדשות לבג"צ נחשפו פגמים וכשלים חמורים שנפלו בעבודת ועדת המכרזים של מועצת הכבלים והלוויין בראשות יפעת בן חי שגב. כפי שהודיעה חברת החדשות לבית המשפט, ההתנהלות של ועדת המכרזים ביחס להצעת ערוץ 20 ולפגמים החמורים שנפלו בה מוכיחה כי בדיקת כלל ההצעות שהוגשו במסגרת המכרז על-ידי ועדת המכרזים לא נעשתה כראוי ולכן אין לתת אמון בהליך המכרז כולו. העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה לא היה מוכן להגן בבג"צ על החלטת המועצה בהליך המכרזי מעידה כ-1,000 עדים על כישלון מקצועי מהדהד של ועדת המכרזים. בנסיבות אלה, התוצאה המתחייבת היא ביטול ההליך המכרזי, כפי שהתבקש בין היתר בעתירת חברת החדשות שהוגשה על ידי עורכי הדין הד"ר ישגב נקדימון ודקלה בירן".

פירוט בהמשך.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה