מדיה

מפלה לפייסבוק: ביהמ"ש הורה להחזיר את 'סטטוסים מצייצים'

בתום מאבק של 3 שנים, העמוד שהוסר לאחר שפרסם סטטוסים ממומנים בניגוד למדיניות פייסבוק, אמור לחזור עד יום ראשון לאוויר - בהוראת המחוזי בת"א
אלכסנדר כץ |  3
סטטוסים מצייצים אבי לן (צילום יח"צ)
עמוד סטטוסים מצייצים הפופולארי שהוסר לפני כ-3 שנים על ידי פייסבוק, חוזר לאוויר - כך הורה היום (יום ה') בית המשפט בעקבות תביעה שהגיש בעלי העמוד אבי לן. העמוד צריך לחזור לאוויר עד יום ראשון הקרוב ב-18:00. 
עמוד הפייסבוק של 'סטטוסים מצייצים' שהוקם בשנת 2010, היו למעלה מ-700 אלף לייקים, והוא הוסר מהאוויר בחודש ינואר 2015 בעקבות חשיפת גלובס לפיה קידם לן סטטוסים בתשלום, בניגוד לתקנון הרשת החברתית. לן עשה זאת ללא גילוי נאות והודה בכך, בתגובתו לחשיפה, אך לטענתו קידום הסטטוסים בתשלום נעשה במספר מקרים בודדים ולא לאורך השנתיים האחרונות לפעילות העמוד, כפי שנטען בגלובס. בחודש פברואר חזר 'סטטוסים' לאוויר, בדמות אתר אינטרנט.
בכתב התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד גיא אופיר, נטען כי "הנתבעת לא טרחה להתריע בפני התובעים כי הם מפרים לכאורה את תנאי השימוש של האתר, לא טרחו לברר עמם סוגיה זו, וכדי להוסיף חטא על פשע לא ניהלו דיאלוג ישיר עם התובעים אלא באמצעות התקשורת, אשר עודכנה על ידי הנתבעות על סגירת העמוד עוד בטרם הדבר נודע לתובעים עצמם".

לן וזוגתו עדי בנטוב סלישי טענו בתביעה כי הם ניסו לפנות אל פייסבוק פעמים רבות, אך פניותיהם לא נענו. עוד נטען בתביעה כי פייסבוק הפיצה ברבים מידע כוזב אודות 2 התובעים ואופן ניהול העמוד 'סטטוסים מצייצים' שבבעלותם, ובכך למעשה הפיצה דיבתם ברבים, פגעה בפרטיותם והפרה ברגל גסה את זכויותיהם של התובעים.

עוד צויין בכתב התביעה כי"אף אם הפרו התובעים את הוראות התקנון של פייסבוק ו/או נהליה, אזי לו הייתה מפרטת את טענותיה כלפי התובעים, ומאפשרת להם להגיב באופן מסודר, נראה כי לא היה נסגר העמוד", לדברי לן ובנטוב "היה על הנתבעות לאפשר לתובעים לתקן את ההפרות הנטענות ואלו היו עושים כן כפי שהצהירו. אלא שהנתבעות פעלו באופן כוחני וחסר תום לב, וסגרו את העמוד ללא כל התרעה כאשר גם בדיעבד לא טרחו לפרט בפני התובעים מה היו ההפרות שביצעו".
השופט רחמים כהן חייב את פייסבוק לשלם לאבי לן הוצאות משפט על סך של כרבע מיליון שקלים בגין התנהלותה, כך אמר עורך דינו של לן, גיא אופיר. "אנו גאים להיות חתומים על ההצלחה בתביעה זו שההשלכה שלה היא גם לגבי זכויות כל משתמשי פייסבוק ובוודאי אלו שנחסמו, ועמודם ניטל מהם בהחלטה שרירותית וכוחנית של פייסבוק".
השופט רחמים כהן מבית המשפט המחוזי בתל אביב חייב היום את פייסבוק לשלם ללן הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 225 אלף שקלים. עו"ד אופיר פרסם בפייסבוק: "העמוד 'סטטוסים מצייצים' חוזר!! כך קבע עתה בית המשפט המחוזי בתל אביב בפסק דין המורה לפייסבוק להחזיר את העמוד עד יום ראשון הקרוב בשעה 18:00 לרשת פייסבוק ולשליטתו של אבי לן. כמו כן, בית המשפט (השופט רחמים כהן) חייב את פייסבוק לשלם לאבי לן הוצאות משפט על סך של כרבע מיליון שקל בגין התנהלותה. אנו גאים להיות חתומים על ההצלחה בתביעה זו שההשלכה שלה היא גם לגבי זכויות כל משתמשי פייסבוק ובוודאי אלו שנחסמו, ועמודם ניטל מהם בהחלטה שרירותית וכוחנית של פייסבוק".
 
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פייסבוק לא חייבים לו כלום
  שוש 17/12/2017 13:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  וגם לא לבית משפט. פייסבוק פלטפורמה פרטית והיא מחליטה את מי היא רוצה ואת מי לא. זה כמו שבית משפט יחייב אותך לתת למישהו זר לישון אצלך בחדר
  סגור
 • פייסבוק זאת חברה שקיימת בזכות החברה
  שוש מה נעשה איתך? 17/12/2017 18:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  פייסבוק לא משלמת לך כסף להשתמש בו. אבל הוא כן עושה עלייך כסף ברגע שאת משתמשת בו. אז מן הרואי שאם הם מרוויחים כסף על המשתמשים שלהם שיכבדו אותם ויתנו להם גם להרוויח
  סגור
 • פייסבוק חברה ציבורית
  שלומי 17/12/2017 14:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  פייסבוק כבר מזמן לא פלטפורמה פרטית, היא חברה ציבורית שחלקה בבעלות שלי ושלך. ולא, היא לא יכולה לעשות מה שהיא רוצה!
  סגור