מדיה

פקודה לא חוקית: ליברמן למפקד גל"צ - אל תשמיעו את יהונתן גפן

שר הביטחון זעם על ההשוואה בין תמימי לאנה פרנק. היועמ"ש הודיע כי לשר אין סמכות בנושאי תוכן בגל"צ. ליברמן בתגובה: "דוחה את עמדתו של היועמ"ש"
אלכסנדר כץ |  14
יהונתן גפן (צילום צילום מסך: באדיבות התכנית 'שיחות נפש' בחינוכית 23)
ההנחיה של שר הביטחון אביגדור ליברמן מהבוקר (יום ג'), זוכה לתמרור עצור בדמות היועץ המשפטי לממשלה. בהודעה שהופצה הבוקר נמסר כי ליברמן הנחה את מפקד גל"צ להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בשל ההשוואה של היוצר בין הנערה הפלסטינית שנעצרה עאהד תמימי לאנה פרנק, שנספתה בשואה. "ישראל לא תיתן במה לאדם שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה... למימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת", מסר ליברמן.
ואולם אין בסמכותו של ליברמן להנחות, להורות או כל פקודה אחרת בנושאי תוכן כלפי גל"צ, ולכן מראש היה ברור כי אותה "הנחיה" לשמעון אלקבץ, מפקד גל"צ לא יכולה להתממש. 
ואכן, שעה קלה לאחר מכן הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי שר הביטחון לא יכול להנחות את מפקד גל"צ איזה שירים להשמיע ואת מי לראיין. בהודעה שנמסרה ממשרד המשפטים נמסר כי "מפקד התחנה כפוף לקצין החינוך והנוער הראשי, אולם בעניינים עיתונאיים-מקצועיים, שבהם הוא עוסק בתפקידו כעורך ראשי של התחנה, הוא לא יהיה נתון למרות מפקדיו, ויעמדו לנגד עיניו השיקולים המקצועיים העיתונאיים".
לדברי היועמ"ש, "סעיף 7 להוראת הפיקוד העליון, מספר 2.0617 (הפ"ע גל"ץ), מסדיר את העצמאות העיתונאית של התחנה וקובע כדלקמן: 'מפקד התחנה כפוף לקצין החינוך והנוער הראשי, אולם בעניינים עיתונאיים-מקצועיים, שבהם הוא עוסק בתפקידו כעורך ראשי של התחנה, הוא לא יהיה נתון למרות מפקדיו, ויעמדו לנגד עיניו השיקולים המקצועיים העיתונאיים'. הדבר גם בא לידי ביטוי בעבר פסיקת בג"צ, שעמד על חשיבות עצמאות הגורמים המקצועיים בתחנה והיקף שיקול הדעת הרחב המסור להם בכל הקשור לתכנים המשודרים, תוך שהוא מדגיש את חשיבות התחנה כחלק ממערך השידור הציבורי בישראל".
בהודעה מצוין עוד כי "מובן כי אין בדברים האמורים בכדי לתת לגיטימציה כלשהי לתוכן הדברים המקוממים שנאמרו".
הערכות גורסות כי למרות הקביעה החד-משמעית של היועמ"ש שלמעשה "קבר" את הפרשה, בלשכת ליברמן כנראה ידאגו להשאיר אותה בתודעה. 
בכל מקרה בהמשך יצאה הודעה תקיפה יותר מצידו של ליברמן, בה כונה גפן "שיכור": "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת". בפייסבוק המשיך ליברמן: "הבמה הראויה לדברי ההבל של גפן היא שידורי אל מנאר של החיזבאללה".
עדכון 9:55: שר הביטחון ליברמן הפיץ תגובה נוספת בה הוא דוחה את הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה: "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים -בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה ע״י חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו.  עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה"ל.  גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו".
"תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים -בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו.  עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל.  גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו."
בגל"צ טרם החליטו איך להגיב לנושא. לא בטוח שהפרשה הזאת זה הדבר שהמפקד שמעון אלקבץ רצה והיה צריך. בכל מקרה תגובה רשמית טרם התקבלה. 

גל תגובות, וגם הפוליטיקאים מתקשים להתאפק

הפוליטיקאים לא יפספסו הזדמנות להגיב על פרשה עסיסית כזו, שזוכה לכותרות. הבכירה שבהם היא שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) שבעבר ניסתה להתערב בתכנית התחנה הצבאית ולהשפיע על הפלייליסט שלה, ובהודעתה הנוכחית בחרה דווקא להתמקד בגפן ולא בגל"צ. 
"התייחסותו המקוממת של יהונתן גפן לאהאד תמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן", אמרה ופנתה ישירות לגפן: "יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה 'הילדה הכי יפה בגן' אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגויס לשחרור פלסטין. ההשוואה מעוררת החלחלה בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית בשבוע, בו העולם מציין את יום השואה הבינלאומי, היא חציית קו אדום של מי שמבקש לשכתב את דפי ההיסטוריה בשם אמנות מגויסת, שאף פעם לא זכתה לכבוד".
 
ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר: "ההשוואה בין הילדה הפרחחית תמימי ובין גיבורות העמידה וההתנגדות לטורף הנאצי-חנה סנש ואנה פרנק היא פוגענית ומופרכת. ‬ועדיין, מציאות שבה קומיסר נותן הוראה מה לשדר ומה לצנזר ברדיו היא הזויה ויש להפסיקה לאלתר."
ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מסר: "זה הזמן לשמוע אמירה ערכית ברורה ממפקד גל"צ אלקבץ וממנהלי התחנה, שדרניה ועורכיה. כל עוד לא תהיה אמירה ברורה של התחנה וראשיה לפיה הם מסרבים ליישם את חרמות ליברמן, אני אישית אמנע מלהתראיין בגל"צ ואני בטוח שרבים ינהגו כמוני".
ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר, עמיתה בכירה וראש התכנית לרפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה, אומרת כי הנחייתו של ליברמן לא רק שאינה חוקית, אלא בעייתית משום שיש לה אפקט מצנן על החופש העיתונאי בתחנה: "המקרה הזה מוכיח שוב, כי אסור בשום פנים ואופן להגדיל את השליטה הפוליטית על אמצעי התקשורת, וכי דווקא הניסיון הנוכחי של ליברמן מלמד עד כמה הרעיון, הנדון בימים אלה, להעביר את גלי צה"ל מן הצבא אל אחריותו הישירה של משרד הביטחון יפגע בתפקודה של התחנה, בין אם על ידי הנחיות ובין אם על ידי 'רוח המפקד'".
 
לדבריה, "כל שוק התקשורת בישראל עובר זעזועים בשנים האחרונות ועוד יעבור זעזועים רבים, ולכן צריך לנהל תהליך חשיבה מסודר היכן צריכה להיות גל"צ בתוך 5 שנים בהתחשב בתכנון השוק- כשברור שהדבר הנכון הוא לחשוב על מודל עסקי לתחנה או על הטמעה שלה בתוך תאגיד השידור הציבורי. הבעיה היא, שהחקיקה המתנהלת כיום בכנסת אינה מסדירה את השוק, אלא עושה בו כאוס שיפגע בכלל השחקנים, גדולים וקטנים, בחופש העיתונאי וביצירה המקורית בישראל".
תגובות לכתבה(14):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  ...גייפן כמו גרייפן
  אהורני 24/01/2018 21:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .הטלת רפש,הסתה,התקפי קנאה,התפרצויות זעם,פחד וחרדה, עוברים על נציגי שמאל בשוליים !! כל אלה ועוד קומץ ארורים מהתקשורת מרעילים כאן את האווירה הציבורית .ןמובילים לשנאת אחים מסוכנת..!!
  סגור
 • 12.
  צריך אידיוט כמו גפן כדי לגרום לי להסכים פעם עם ליברמן (ל"ת)
  דור 24/01/2018 19:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  מה אתם מתרגשים יש כאלה שלא צריכים סמים הם פשוט .......
  היהודי השפוי 23/01/2018 16:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מסוממים טבעית !!! אוי לילד שזה הוא אביו !!!
  סגור
 • 10.
  כולם הרויחו עוד כותרת צינית הולמת (ל"ת)
  אלי 23/01/2018 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  פאק יו עמ"ש.... (ל"ת)
  אלי 23/01/2018 16:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  ליברמן ציוני נכון וצודק להחרים את ידיעות אחרונות שגפ
  יהודי 23/01/2018 12:40
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שגפן כותב שם
  סגור
 • 7.
  שיתבייש
  דניאל שפר 23/01/2018 12:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  משה דיין ז"ל מתהפך בקיברו על השטויות שקרוב משפחתו קישקש...אבל כמו שאמר עו"ד האוזנר בהיישירו מבט לצורר אייכמן:"יחד עימי ניצבים 6 מיליון קטגורים"- ובראשם הקדושה אנה פרנק הי"ד שיגידו לשרלטן המסומם הזה-איך אתה מעז......אני מוכן לממן לו כרטיס נסיעה לאמסטרדם שיכרע ברך ויבקש סליחה במקום המחבוא של אנא פרנק ומשם לאושוויץ ואלי אןלי יתפכח מהסוטול שהוא שרוי בו ויראה עד כמה בר מזל הוא שבנו גדל בגן עדן ולא שרת בצהל לעומת העלומים של הילדה אנה פרנק שנקטפו ושיקרא את הספר יומנה של אנה פרנק..ו לסיום שיילך לבתי הקברות של חללי צהל ויכה על חטא
  סגור
 • 6.
  זו עוד הוכחה ששמאלנות היא לא עמדה פוליטית אלא מחלת נפש (ל"ת)
  שמאלנים לכו להתאשפז 23/01/2018 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 5.
  לשמאל מותר הכל.עלובי נפש. (ל"ת)
  צחי 23/01/2018 12:03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 4.
  אין סמכות ליוע"מ להביע דעתו. ליברמן לא פנה אליו ליעוץ.
  רמי 23/01/2018 11:22
  הגב לתגובה זו
  2 3
  היוע"מ הוא לא הרס"ר של המדינה. הוא לא נבחר ע"י העם. כאשר מישהו מהממשלה יפנה אליו להביע דעתו רק אז יביע דעתו.
  סגור
 • 3.
  ליברמן וגפן שניהם אדיוטים (ל"ת)
  אחד 23/01/2018 10:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • ממש לא. כל אחד רק הרויח צומי (ל"ת)
  אלי 23/01/2018 16:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  אפשר לסגור את גלי צה"ל, זה חוקי לגמרי וגם הוגן
  שט 23/01/2018 09:56
  הגב לתגובה זו
  8 2
  התחנה אינה זסוג של עתונות חופשית כי היא מוחזקת על ידי הצבא לצורכי הצבא. אין שום סיבה שהצבא יחזיק תחנת שידור עם מגמה פוליטית בניגוד לאינטרסים של מערכת הביטחון. אם אנשי התחנה רוצים במתחנת שידור פוליטיתשמאלית שיפתחו בתקציבים שלהם תחנה עצמאית.
  סגור
 • 1.
  אם לא אפשרי נא לשנות את החוק - ליברמן צודק ב 1000% (ל"ת)
  מני 23/01/2018 09:41
  הגב לתגובה זו
  10 1
  סגור