מדיה

תביעה נגד המפיק עמי גלאם: "פורמט 'ההחלטה' נגזל ממני"

אילת פלר תובעת מיליון ש' מ'גלאם הפקות' בטענתה כי הציגה את הפורמט לעמי גלאם, עד שהוא נגזל ממנה, שודר בערוץ עשר ונמכר לחו"ל. גלאם: "תביעה מופרכת"
אלכסנדר כץ |  11
עמי גלאם (צילום בן ניקסון)
היוצרת אילת פלר הגישה בשבוע שעבר תביעה בסך מיליון שקלים נגד המפיק עמי גלאם ובית ההפקות סטודיו גלאם - כך נודע לאייס. התביעה עוסקת בזכויות יוצרים על הפורמט ההחלטה, שלטענתה של פלר, נלקח ממנה ללא שתוגמלה עליו ולא זכתה לקרדיט על היצירה.
התכנית 'ההחלטה' הושקה בערוץ עשר לפני שנה בהגשתם של מירי נבו ואלי אילדיס. במרכז כל פרק עומד אדם שלפניו דילמה גורלית - יחד הם יעברו דרך תחנות משמעותיות שיציפו את השיקולים לקבלת החלטה. בתום התהליך, מול הקרובים לו ביותר, יצטרכו האנשים להכריז על החלטתם בפני משפחותיהם. בהודעת הדוברות נמסר כי מדובר על פורמט דוקומנטרי מקורי בפיתוח של סטודיו גלאם וערוץ עשר.
לפורמט זה קדמו חבלי חידה שיידונו בחודשים הקרובים בבית המשפט המחוזי בתל אביב. במוקד התביעה עומדת היוצרת פלר, שבאמצעות משרדי עורכי הדין שוורץ-נרקיס ודורית בלר דה-בר, מייחסת לגלאם ולחברה שבבעלותו גזל והונאה לכאורה לאחר שפיתחה עמו את הפורמט 'ההחלטה' ש-2 עונות שלה הופקו בישראל, ושנמכרה לשידור גם בעולם, בין היתר בבלגיה – שם זכתה להצלחה.
על פי כתב התביעה, לאחר שפיתחה את הפורמט בשנת 2014, פנתה פלר בינואר 2015 לעמי גלאם, נפגשה עמו והציגה לו את הפורמט. בהמשך החלו לפתח את התכנית יחדיו ואף הגו שם - 'מסע ההחלטות'. באחת הפגישות אף דנו הצדדים במערכת היחסים העסקית-מסחרית ביניהם, כלומר חלוקת האחוזים מהיצירה עצמה. פלר העבירה לגלם מסמך אותו חיברה לבדה, ש"כלל יצירת מבנה לתכנית וכן את ליבת התכנית – היא יצירת מתווה סיפורי-עלילתי אל מול מודלים של דמויות, תוך התאמת המתווה למבנה התכנית, חידוד הדילמות הדרמטיות ויצירת יתר הרכיבים הטלוויזיוניים לכדי תכנית טלוויזיה", כך על פי כתב התביעה.
בערוץ עשר הביעו עניין בפורמט, וגלאם נפגש עם אנשיו. ואולם חודש לאחר מכן, בפברואר 2015 הודיע גלאם לפלר כי ערוץ עשר החליט להקפיא את הפרויקט. "חשבתי הרבה על השיחה שלנו", כתבה פלר בהודעת סמס לגלאם. "אני חייבת להגיד שעדיין חבל לי לוותר על מה שכתבתנו. זו סדרה מרתקת ומלאת פוטנציאל. אבל אני מבינה לגמרי שיש שיקולים נוספים". גלאם השיב לה: "אף פעם לא מוותר. בכך מקרה אשמח לעבוד איתך".
על פי כתב התביעה, פלר לא הרימה ידיים וניסחה מסמך שאמור היה להפוך את התכנית לדוקו-ריאליטי, בתקווה ככל הנראה שתזכה לאור ירוק מערוץ עשר. היא נפגשה עם גלאם פעמיים והניחה כי בהמשך יעדכן אותה לגבי התפתחויות בסוגיית הפורמט. לטענתה, לא זכתה לתשובות: "לימים נדהמה התובעת לגלות כי לא בכדי הפסיק ונמנע הנתבע מלעדכן אותה. שתיקתו דאז, הייתה בבחינתו של האקדח המעשן, התגלות ראשונה של חוסר תום לב מכוון ומכוער".

לא ל'מסע ההחלטות', כן ל'ההחלטה'?

בינואר 2017, במהלך חופשת לידה, גילתה במקרה פלר - לטענתה - באתר האינטרנט של סטודיו גלאם כי החברה מפיקה תכנית טלוויזיה העוסקת בקבלת החלטות. "הבנתי שלא רק שיש חדש עם הפורמט שלנו, אז הוא גם הופק בלעדיי עבור ערוץ עשר, ואפילו כבר נמכר בעולם", כתבה לגלאם בהודעת וואטסאפ, "אז סלח לי שאני המומה מכדי לדבר. אתה האחרון שחשבתי שיעשה דבר כזה".
גלאם השיב לה: "עכשיו אני זה שמופתע מההודעה שלך. לא הבנתי מה העניין לכן רציתי שנשוחח מלכתחילה. לא הבנתי גם ממה את המומה כידוע לך היטב, מה שהוצג בזמנו לעשר נדחה על ידם. ומה שהופק זה משהו שונה לחלוטין שפותח יחד עם הערוץ. בכל מקרה אשמח שנשוחח, בעיקר אם קרה איזה אי הבנה".
בתביעה מציגים עורכי דינה של פלר סדרת אלמנטים זהים בין הפורמט שפיתחה לזה שהופק בסופו של דבר על ידי סטודיו גלאם, כגון מבנה התכנית, הצגת הדמויות וההחלטה, דמות מקצועית שמקדמת את העלילה, כתיבת מכתב שילווה את מקבל ההחלטה במסע אליו הוא יוצא, ועוד.

בתביעה טוענת פלר להפרות זכויות היוצרים שלה, נטילת השליטה ביצירה מידיה, ניכוס היצירה ואי מתן קרדיט, ונישול היוצרת מיצירתה. לטענתה ספגה נזק אדיר מכך - "הנובע מכך שיצירתה של התובעת, 'פרי בטנה', נשלל ממנה באופן גס וחד צדדי, זאת לצד אובן הפרנסה ואובדן התנופה לקריירה".
לטענתה, הנזק הכספי עומד על 4.16 מיליון שקלים, שכולל שכר פיתוח בסך 40 אלף שקלים, שכר עורכת ל-2 העונות שהופקו בישראל בסך 420 אלף שקלים, הכנסות הנובעות ממכירת היצירה לצדדים שלישיים בישראל ובעולם, 300 אלף שקלים נזק למוניטין, אובדן הכנסה כיוצרת בסך 460 אלף שקלים, ועוד. ואולם לצרכי אגרה התביעה עומדת על מיליון שקלים.
ממשרדי עורכי הדין שוורץ-נרקיס ודורית בלר דה-בר נמסר: "אנו גאים לייצג את היוצרת, שחרף פערי הכוחות והמורכבות הכרוכה בהגשת תביעה נגד מפיק-יזם מנוסה ובעל השפעה, החליטה לעמוד על זכויותיה כיוצרת של 'ההחלטה', תכנית מצליחה שהופקה ב-2 עונות ונמכרה ברחבי העולם. זהו ביטוי לא שכיח להגנה הנדרשת על זכויותיהם של יוצרים, שלעיתים הינם בורג קטן ונטול כוח במערכת משומנת, אך בכישרונם יוצרים יצירות נפלאות ומצליחות, ומגיע להם ליהנות מהפירות הנובעות מהן".
מסטודיו גלאם נמסר בתגובה לאייס: "מדובר בתביעה מופרכת מיסודה. את כל מה שיש לנו לומר, ויש לנו לא מעט, נגיד בבית המשפט, ובינתיים נמשיך ליצור פורמטים מקוריים ותכניות חדשות, כפי שתמיד עשינו".
תגובות לכתבה(11):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  מכירה את פלר
  עינת 30/01/2018 22:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הבחורה זהב טהור. מכירה היטב. אם היא עשתה מעשה, אין ספק שהצדק הופר פה. בהצלחה לצדק. ולטוב הלב. ולמילה של כבוד.
  סגור
 • 7.
  ואני ממש לא מופתעת
  עובדת לשעבר אצל גלאם 30/01/2018 22:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וזו גם לא תהיה הפעם הראשונה. כל הכבוד לבחורה הזו שהעזה.
  סגור
 • 6.
  עמי גלאם האיש הכי הגון בתעשייה
  מכיר אישית 30/01/2018 15:31
  הגב לתגובה זו
  2 1
  איזה גיבוב של שטויות, כתבה שמציגה צד אחד וצד לא נכון. עמי גלאם הוא האדם הכי ישר והגון בתעשייה ויש בעולם מאה פורמטים עם הטריק של ההחלטה. אין סיכוי שעמי היה לוקח משהו שלא שלו
  סגור
 • לא כל הנוצץ
  כוהנת הצדק 30/01/2018 22:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האיש הכי. ימים ומערכות משפט יגידו הכי מה. מקורות פנימיים משולחנו של גלאם מסרים שיש דברים בגו. לא פרטו יותר.
  סגור
 • 5.
  תפסיקו להגיב על מה שאתם לא מבינים בו!!!
  ירושלמית 30/01/2018 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לא סתם דובר בשנים האחרונות רבות על טוקבקים רעים שעלולים לפגוע באדם חף מפשע! אני מכירה אישית את עמי כאיש מקצוע שאני עובדת מולו! מדובר באיש תוכן מבריק, ישר, הגון ובעל ערכים והוגנות. לא מכירה אישית את התובעת אבל בטוחה שמדובר באי הבנה!!! את תכתבו דברים שאתם לא מבינים בהם!!!!
  סגור
 • ערכאות השיפוט יתנו דברם
  מיכל 30/01/2018 22:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גלגלי הצדק יאמרו דברם. זוהי דמוקרטיה. אם היה חטא- יגיע העונש.
  סגור
 • 4.
  אישה ישרה וטובת לב כל הכבוד על האומץ
  לירי 30/01/2018 11:38
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ואת תנצחי
  סגור
 • 3.
  הכי קל לגנוב רעיונות לאחרים
  עמי 30/01/2018 00:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בהצלחה!
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד ליוצרת
  ורד 30/01/2018 00:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אסור לוותר על יצירות שיצרת
  סגור
 • 1.
  לא יודע למה אבל לגלאם הזה יש פנים לא טובות (ל"ת)
  יעקב 29/01/2018 18:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • עמי גלאם לא יצר פורמט מקורי מימיו
  המקור 29/01/2018 21:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכל מיחזור של תכניות קיימות. עיין ערך "השרדות גרושים"
  סגור