מדיה

נשוא הכתבה התאבד לאחר פרסומה; כיצד הגיבו ב-mako?

ב-mako מנסים להתמודד עם התאבדותו הבוקר של בועז ארד, שאתמול פורסם תחקיר על קשרים שקיים עם תלמידותיו. הכותרת שונתה, מאמר מערכת פורסם
אלכסנדר כץ |  10
התייחסות mako להתאבדותו של בועז ארד בעקבות התחקיר עליו באתר (צילום מסך)
ב-mako נבהלו מהתוצאות של התחקיר שפרסמו - התאבדותו של נשוא הכתבה, בועז ארד, ופרסמו מאמר מערכת יוצא דופן לאירוע יוצא דופן. אתמול (יום ה') בשעות אחר הצהריים פורסם תחקיר של יאנה פבזנר בשן על התנהלותו של ארד בבית הספר תלמה ילין, ומערכות יחסים אינטימיות שניהל לכאורה עם תלמידות, חלקן קטינות.
ב-mako עבדו על התחקיר בחודשים האחרונים לאחר שאחת התלמידות של ארד החליטה לחשוף את הקשר שניהלה בעבר עימו במשך 4 שנים, מאז הייתה בת 16 לדבריה. היא החליטה לחשוף את הקשר לאחר שאסף הראל פרסם בפייסבוק עדות על כך שהוטרד מינית על ידי המנצח מנחם נבנהויז, אף הוא מורה בתלמה ילין, דבר שהוביל לעשרות תלונות נגד המנצח המפורסם.
בשיחה שקיים עם פבזנר בשן לקראת הפרסום, אמר לה ארד: "היו לי מערכות יחסים עם תלמידות שלי לשעבר, אחרי שסיימו את לימודיהן. מקרה אחד היה צמוד לתקופה שהתלמידה סיימה את לימודיה בתלמה והיחסים הפכו למיניים רק אחרי, אבל בדרך כלל אלו היו מערכות יחסים שנוצרו שנים אחרי... יש מערכות צדק בכל העולם, גם בישראל, ואדם חף מפשע עד שמוכחת אשמתו. ויש חוק התיישנות. ברגע שייצאו הטענות האלה לעולם את גוזרת את דיני מאחר ולא תהיה לי הזדמנות להתגונן בפני האשמות אלו בבית משפט. אני לא אוכל להסתכל לאמא שלי בפנים. כל אחד מנסה לגזור פה קופון".
לדבריו, "היו לי רק 4 סיפורים עם תלמידות, כולן לשעבר. עם 3 מהן הקשר נוצר שנים אחרי תלמה ובחורה אחת מתוך הארבע פגשתי אחרי צבא. זה היה דפוק, אני מודה, אבל אני מכיר נשים צעירות שהן בוגרות בנפשן ונשים בוגרות שהן אינפנטיליות. אני לא במצב שאני יכול להגן על עצמי כי את לא חושפת בפניי את שמותיהן של אותן נשים. נשאר לי לדפוק כדור בראש".
הוא הוסיף כי "הרכילות הזאת דפקה לי את החיים. זה פוגע לי בקריירה, בקשרים עם אנשים, מאז שהתחלת לעשות את התחקיר שלך. אני לא מאשים אותך בכלום, אבל אני לא ישן בלילות בגלל זה, כל החיים שלי הם סביב הדבר הזה, עם הבחורה הזאת שפגעתי בה לא בכוונה. זה לא נותן לי מנוח. אני מסתכל לאחור ואני מבין שדפקתי לה את החיים, אני מתבייש בזה מרגיש רגשות אשם. יש לי מעט חברים, אין לי משפחה, אני משתדל לעשות טוב לסטודנטים שלי, לעשות אמנות. אם את לוקחת את זה ממני אני לא ממשיך ללמד, לא מציג. אין לי טעם לחיות".
לאחר פרסום הכתבה ב-mako שלח ארד למערכת האתר מכתב ובו הצהיר כי הוא מתכוון להתאבד. במערכת האתר נבהלו מכך, פנו למשטרה ושוטרים נשלחו לביתו. שם התרשמו שמצבו טוב, ועדכנו את mako כי התרשמה שלא נשקפת סכנה לחייו.

הכותרת שונתה, פרט הושמט - ומאמר מערכת פורסם

כותרת התחקיר הייתה בתחילה "התיכון שבו מורים שוכבים עם תלמידות". לאחר שנודע הבוקר על התאבדותו של ארד, שונתה הכותרת ל"כתבת התחקיר על היחסים האסורים בתיכון שבו לימד בועז ארד". כמו כן הושמט פרט מידע, כאשר בפרסום המקורי נכתב כי ארד צפה בטלוויזיה בזמן שהמשטרה הגיע לביתו לבדוק את מצבו.
גרסה המעודכת, מופיעה פסקה המבהירה את מה שקרה: "ביום חמישי פרסמנו כאן במגזין mako את הכתבה הבאה, כתבת תחקיר על בית הספר תלמה ילין ועל קשרים בלתי הולמים של מורים ומורות עם תלמידים ותלמידות. במוקד הכתבה עמד המורה והאמן בועז ארד, אשר שורה של עדויות אישרו כי נהג לקיים מערכות יחסים אינטימיות עם תלמידות בעודן קטינות ולומדות במסגרת בית הספר. כאשר פנינו לתגובה, אישר ארד את קיומן של מערכות היחסים אך טען כי הן היו רומנטיות ולא מיניות. בשיחתו עם הכתבת יאנה פבזנר בשן הוא איים שאם הכתבה תפורסם הוא ישים קץ לחייו. כתוצאה מכך פנינו למשטרת תל אביב והתרענו בפניהם על דבריו של ארד. המשטרה הגיעה לביתו, בדקה את מצבו והגיעה למסקנה שלא קיים חשש לחייו".
עוד נכתב כי "בועז ארד היה אמן חשוב ומחנך שהעמיד דורות רבים של סטודנטים. עם זאת, מתברר שהוא היה גם בעל פרקים אפלים בעברו. לאחר שיקול דעת מקיף הגענו למסקנה שהאינטרס הציבורי מחייב לפרסם את הכתבה, לאחר בדיקת כל העובדות ובזהירות הנדרשת. כמה שעות לאחר פרסום העדויות הגיעה אלינו הידיעה הטראגית כי בועז ארד שם קץ לחייו. אנו מביעים את צערנו ושולחים את תנחומינו למשפחה. זו הכתבה, לאחר שינויים מינוריים שמטרתם לשמור על כבודו של ארד".
במאמר מערכת שמופיע בכתבה הראשית של mako בשעות האחרונות, כותבים בכירי האתר, המנכ"ל אורי רוזן והעורך איתי ולדמן, את הסיבות לפרסום התחקיר: "התאבדותו של בועז ארד היא טרגדיה. אך ההחלטה לפרסם את הכתבה על היחסים האסורים בין מורים ותלמידים בתיכון תלמה ילין, ובתוכה גם את העדויות על יחסיו של עם תלמידותיו הקטינות - היתה ההחלטה הנכונה. התחקיר שפורסם השבוע במגזין סוף השבוע של mako הוא תולדה של 3 חודשי עבודה עיתונאית מאומצת של הכתבת יאנה פבזנר בשן ושל מערכת המגזין. לידינו הגיעו עדויות על 4 מערכות יחסים אינטימיות שניהל ארד עם תלמידות שלו בתיכון תלמה ילין, בעודן קטינות. שמותיהן ידועים לנו והם שמורים במערכת. בדקנו את העדויות והצלבנו אותן עם אנשים רבים נוספים שלמדו ולימדו בתלמה ילין בשנים הרלוונטיות".
אנשי mako מציינים עוד כי "יום לפני פרסום הכתבה איים ארד כי ישים קץ לחייו אם הכתבה תפורסם. פנינו מיד למשטרה והתרענו בפניהם על דבריו. המשטרה הגיעה לביתו, בדקה את מצבו והגיעה למסקנה שלא קיים חשש לחייו... עוד לפני השיחה עם ארד, וביתר שאת אחריה ועד להחלטה הסופית לפרסם את הכתבה, חזרנו ובדקנו את עצמנו שוב ושוב. בדקנו את העובדות ואת הניסוחים. רצינו לוודא שכל הפרטים שאנחנו מביאים מדויקים ושיש בהם עניין לציבור, בין היתר משום שארד המשיך עד מותו לשמש באופן פעיל כמורה במוסדות חינוכיים. פרטים רבים נוספים השארנו מחוץ לכתבה".
רוזן ו-ולדמן מוסיפים כי "כעיתונאים, תפקידנו מחייב אותנו לעתים לפרסם עובדות לא נעימות על מוסדות ואנשים. איננו עושים זאת בשמחה. אנחנו מתייחסים לאחריות המוטלת על כתפינו במלוא הרצינות, זוכרים שבצד השני של העבודה העיתונאית נמצאים בני אדם שעלולים להיפגע, ושגם אם הדברים המיוחסים להם הם חמורים, ראויים להקשבה וליחס הוגן. עיתונאי שמובא לידיעתו כי מורה בתיכון ניהל יחסים אסורים שכאלה באופן סדרתי ובוחר שלא לפרסם את הדברים – חוטא לאמת, חוטא למקצוע העיתונות ובראש ובראשונה חוטא לקורבנות".
תגובות לכתבה(10):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  היכנסו לבלוג "רדיפה עד מוות"
  רדיפה עד מוות 12/02/2018 18:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  https://tviatdiba.blogspot.co.il
  סגור
 • 8.
  עוד משפט שהושמט
  בפ 05/02/2018 16:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הציטוט המדויק ״המשמעות של זה היא לסיים את חיי״ הופיע בכתבה המקורית והושמט בגרסה הערוכה. תבדקו במטמון.
  סגור
 • 7.
  חבל על חוק הוצאה להורג
  יהודי 04/02/2018 13:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לדעתי חבל לשרוף שעות וימים על חוק ה"הוצאה להורג". פשוט וקל יותר לפרסם כתבה במאקו והעניין סגור. כל הכתבה פה הוא סוג של השקטת מצפון. זה כבר לא יעזור לכם הוא כבר איננו!!!. אגב השם מאקו לא דומה קצת לקאפו???!!! והמבין יבין!
  סגור
 • 6.
  ככותב
  נדב גדליה 04/02/2018 01:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ככותב, איני מבין מה הטעם בפירסום כתבות העשויות לגרום לאובדנו הפיזי או הנפשי של מישהו. תאמרו לי שפירסום כתבות שיימינג נצרך כדי שאדם רע יחדל ממעשיו. אך מאידך - האם שיימינג היא הדרך היחידה בה אפשר לגרום לאדם לחדול ממעשיו?! האם אי אפשר לפנות לאדם שנתפס כשרבבי שחיתות על בגדו ולומר לו: "היי, תפסיק, אנחנו יודעים מי ומה אתה ואם לא תחדול ממעשיך - נפרסם הכל כאקט אחרון ועכשיו - שלם פיצוי הולם לקרבנותיך ועשה חשבון נפש נוקב". הרי בסופו של יום הפירסום הפומבי לא באמת מסייע לנפגעים\ות מעבר לתחושת מיצוי דין עטופה בצלקות.
  סגור
 • למען יראו ויראו
  למען יראו ויראו 04/02/2018 13:27
  הגב לתגובה זו
  1 4
  היו זמנים בהם אפשר היה להטריד. לנצל. לכפות עצמך על נערות. נגמר אין אפשרות להחביא זאת. ידע כל מטריד בין אם הוא מודע למעשיו ובין לא שהדברים יתפרסמו ועליו לתת על כך את הדעת. בחירה לשים קץ לחיים מצערת אך גם הפגיעה בחייהן של הנערות הנאיביות ששימשו אותו
  סגור
 • 5.
  העיתונות והטלויזיה מוציאות להורג חפים מפשע.ומשטרת
  ו 03/02/2018 18:12
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ישראל לא עושה דבר .הגיע הזמן לעשות סוף לזבל הזה ומשפט לאיש שפרסם את הכתבה טלויזיה ועיתונות ממתי הפכתם לבית משפט ??????? הגיע הזמן לשפוט אתכם .נבלות
  סגור
 • 4.
  מפרסם הכתבה חייב להתפטר עכשיו (ל"ת)
  י 03/02/2018 18:02
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  לסגור את המשטרה ואת בתי המשפט - יש מאקו ! (ל"ת)
  מאקו,הוצאהלהורגבע"מ 03/02/2018 15:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  טוב שהתאבד שאם לא היה פוגע בנערות אחרות והורס את חייה (ל"ת)
  nac 03/02/2018 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 1.
  שמתם לב לסתירה בזמנים?
  אדווה 03/02/2018 04:17
  הגב לתגובה זו
  5 0
  "mako עבדו על התחקיר בחודשים האחרונים לאחר שאחת התלמידות של ארד החליטה לחשוף את הקשר שניהלה בעבר עימו במשך 4 שנים, מאז הייתה בת 16 לדבריה. היא החליטה לחשוף את הקשר לאחר שאסף הראל פרסם בפייסבוק עדות על כך שהוטרד מינית על ידי המנצח מנחם נבנהויז, אף הוא מורה בתלמה ילין, דבר שהוביל לעשרות תלונות נגד המנצח המפורסם." אז מאקו עובדים חודשים על תחקיר אחרי שאישה פנתה אליהם בעקבות פרסום של אסף הראל מלפני שבועיים. אם מאקו הניחו את ידם על מכונת זמן שישתמשו בה כדי להציל את חייו של ארד.
  סגור