מדיה

התעריפון: כמה תצטרכו לשלם כדי להקרין משחק מהמונדיאל

אם תארגנו אירוע במטרה להפיק תועלת מסחרית ורווח, התשלום עבור השידור יועבר לפיפ"א ולא לתאגיד כאן - מהחזיר בזכויות בישראל. התשלום עשוי להגיע ל-14 אלף ד'
משה בנימין |  1
ברזיל מקסיקו במונדיאל (צילום מסך: ערוץ 1) (צילום צילום מסך: ערוץ 1)
המונדיאל, אירוע הכדורגל הגדול בעולם הנערך אחת ל-4 שנים כבר מחכה מעבר לפינה. לקראת הטורניר העולמי תאגיד השידור כאן פרסם נוהל הקרנות של משחקי המונדיאל שנועד להסדיר את התחום ולהבהיר מי יידרש לשלם על שידור משחקים ומי פטור מכך, גם אם יקרין משחק בפני אלפי צופים.
בשורה התחתונה, כך על פי המסמך, היחידים שיידרשו לשלם הם מי שיפיקו תועלת מסחרית מהקרנת משחק. למשל, במקרים בהם מאורגן ערב הקרנה לקהל הרחב שבמסגרתו גובה המקרין דמי כניסה לאירוע, או כאשר במסגרת האירוע ניתנת חשיפה לנותני חסות ו/או מפרסמים; נמכרים מוצרי מרצ'נדייס, אוכל או שתיה (אך למעט אירועים המתקיימים במסעדות או פאבים בהם מכירת אוכל או שתייה נעשית כחלק מהפעילות הרגילה של המקום וללא קשר לאירוע ההקרנה). בתאגיד מציינים עם זאת, כי אירועי הקרנה בבתי קולנוע ו/או תיאטראות מוחרגים מהסדר זה, ומצריכים הסדר נפרד.
לצורך העניין, מה שאינו נכלל בהגדרה זו של תועלת מסחרית אינו חייב בתשלום. דהיינו, בית קפה, פאב או מסעדה שמקרינים משחק ולא משנה כמות הצופים לא יחויב בתשלום שכן מכירת מזון ומשקאות נעשים כחלק מהפעילות הרגילה של המקום ולא נועדו לממן את האירוע באופן עקיף. מבחינת תאגיד השידור הישראלי, המשמעות היא שעירייה או כל גוף מסחרי או ציבורי אחר יוכלו לארגן אירוע הקרנה פתוח לאלפי צופים ולא יידרשו לשלם על כך, במידה ואינה מציעים מכירת מזון ומשקאות מטעמם או שגובים כסף מנותני חסות.

רוצים להרוויח? שלמו לפחות 1,000 דולר

במידה ואכן תרצו לארגן אירוע מסחרי במטרה להפיק תועלת מסחרית ורווח, התשלום עבור השידור יועבר לפיפ"א ולא לתאגיד ויחושב לפי מספר הצופים. עד 1,000 איש באירוע מסחרי ישלם המארגן 1,000 דולר, בין אלף ל-2,000 צופים ישלם 2,000 דולר, בין 2,000 ל-5,000 צופים ישלם 4,000 דולר, בין 5,000 ל-10,000 איש ישלם 8,000 דולר ומעל ל-10,000 איש ישלם 14 אלף דולר.
המסמך אינו מבהיר באופן ברור למדי, מה קורה במצב שבו גוף מסחרי מעוניין לארגן הקרנה פומבית פתוחה. נניח, גוף כגון בנק הפועלים יציב מסכי ענק בשטח ציבורי ויזמין את הציבור הרחב לצפות במשחק. האם במקרה שכזה, כאשר הציבור צופה בחינם, לא משלם דמי כניסה ואף לא מוצע לו מזון ושתייה בתשלום ייאלץ הבנק לשלם? כאשר על פניו מדובר בגוף מסחרי שמפיק תועלת תדמיתית מהפקת אירוע שכזה.
על מנת להתמודד עם מקרים ספציפיים כגון אלו, בכל שידור פומבי, מסחרי או שלא מסחרי, יידרש המשדר לפנות לתאגיד בבקשה לאישור בצירוף טופס בקשה להיתר הקרנה פומבית לכתובת המייל: worldcup2018@kan.org.il. מקרים כגון אלו יידונו על ידי המחלקה המשפטית של התאגיד שיכריע האם חלה חובת התשלום.
בתאגיד מציינים עוד כי שמורה לו הזכות לדרוש מהמשדרים באירוע הקרנה לא מסחרי, הצבה של רול-אפ או שלט מטעם התאגיד לצורך קידום שידורי התאגיד. הפקת המוצר והצבתו ייעשו באחריות ועל חשבון המבקש, בהתאם למפרט שיועבר לו על ידי התאגיד.
יוזכר, כי בחודשים האחרונים ניסה תאגיד השידור למכור חלק ממשחקי המונדיאל שאת זכויותיהם רכש, ללא הצלחה יתירה. מתוך 17 משחקים שהוצעו למכירה לקשת, רשת וערוץ עשר, הציעה קשת לרכוש רק 2 משחקים. בניסיון לעניין גופים נוספים במשחקים, התאגיד הגמיש את תנאיו והתיר גם לערוצי ספורט בתשלום, כגון ערוץ הספורט, ONE וצ'רלטון לרכוש את המשחקים. 
בשונה מהתאגיד שמעביר מסר ברור של חופש שידור למי שכוונותיו אינן מסחריות, ערוץ צ'רלטון שבבעלותו של איש עסקי התקשורת אלי עזור, מנהל בשנים האחרונות מלחמת חורמה נגד בתי עסקים שמשדרים בפומבי משחקים שזכויות השידורים עליהם שייכים לו. במסגרת זו שולח צ'רלטון לעיתים דרישות תשלום בגובה עשרות אלפי שקלים בגין הפרת זכויות שידור לאותם בעלי עסקים.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  התעריפון: כמה תצטרכו לשלם כדי להקרין משחק מהמונדיאל
  יצחק 06/04/2018 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות תקשורת כמו HOT ו-YES גובים מהצרכנים סכומים אסטרונומיים לאמת הערוצים בחול ,לכן שעל חשבון הפרסומות יממנו לצרכנים את השידורים ללא תשלום נוסף.
  סגור