מדיה

קשת התנצלה על מערכון התפילין – והרשות ה-2 לא תעניש

כ-200 תלונות התקבלו אצל נציב התלונות ברשות ה-2 על מערכון התפילין של "בנט", וזו פנתה לקשת לתגובה. התנצלות קשת בפני הנפגעים - סיפקה את הרשות
אלכסנדר כץ |  4
ערן זרחוביץ' בדמותו של נפתלי בנט, במערכון שמסעיר את המערכת הפוליטית (צילום מסך קשת 12)
הרשות השנייה החליטה לא לנקוט בהליכים נגד ערוץ קשת 12, בעקבות מערכון התפילין השנוי במחלוקת ששודר ב'ארץ נהדרת' – כך נודע לאייס. אנשי קשת התנצלו לאחר פניית הרשות לתגובה, וברשות השנייה החליטו לסגור בכך את הפרשה.
לפני כשבועיים שודר מערכון בכיכובו של ערן זרחוביץ' בדמותו של שר החינוך נפתלי בנט, כשלראשו בתי תפילין – וזאת כחיקוי לקוקיות של נטע ברזילי. מאז התקבלו כ-200 תלונות נגד המערכון, וגל גינויים רחב מצד גורמים במערכת הפוליטית.
בין היתר כתב שר הפנים אריה דרעי בפייסבוק: "הערב שודר קטע מחפיר ופוגעני בתכנית 'ארץ נהדרת', ששם ללעג ולקלס את התפילין, אותה מצווה קדושה שיהודים מסרו את נפשם להניחם בכל הדורות. לו דבר שכזה היה מוצג באחת ממדינות העולם, היו כולם זועקים אנטישמיות. אבל דווקא כאן, במדינת היהודים, עובר דבר כזה בשתיקה. בושה!". השר בנט, מי שהיה במוקד החיקוי, כתב: "עליי תצחקו כמה שתרצו, אבל על תפילין וקודשי ישראל - לא. אני גאה להיות בין מנשקי המזוזות ומניחי התפילין. אני יהודי גאה".
עמוד הפייסבוק של 'ארץ נהדרת' הפך גם הוא לכר פורה לביקורת קשה על המערכון. הגולש עדי כהן כתב למשל: "יוצרי ארץ מהדרת, חיזרו אחרי: סלי-חה!! שוב? סלי-חה!! תחזרו על זה כמה פעמים עד שיצא לכם יפה, ואז תבקשו סליחה מציבור שלם בישראל שנפגע מכם אנושות".
מבדיקה שערכה חברת הניטור ברשתות Vigo באותה עת עבור אייס, עלה כי נרשמו כ-4,000 שיחות ברשתות החברתיות על המערכון, בתוך 12 שעות.
ברשות השנייה החליטו להיכנס לסוגיה ויפנו לערוץ קשת 12 כדי לקבל תגובה לנושא. במכתב שהעביר נציב תלונות הציבור ברשות דוד רגב, למתלוננים, ושהגיע לידי אייס, נכתב: "בתלונות נטען כי המערכון היה מבזה ומשפיל וביזה את אחד מקדשי ישראל וסמלי הדת היהודית... בעקבות התלונות פתחה נציבות פניות הציבור ברשות השנייה בבירור, במהלכו פנתה לקשת, הגורם המשדר לקבל את התייחסותו ולגורמים המקצועיים ברשות השנייה לקבל את עמדתם. בהתייחסותם של הגורמים המקצועיים ברשות נמסר, כי המערכון אכן מעורר אי נוחות גדולה, על אף שמדובר בהומור. יו"ר מועצת הרשות השנייה הגברת יוליה שמאלוב ברקוביץ', התייחסה אף היא למערכון ואמרה כי במקרה זה נחצה קו אדום המבדיל בין הומור לבין פגיעה בצופים. היא אף הביעה את עמדתה בנושא על כך בפומבי, כי על קשת לתת על כך את הדעת".

 
רגב מביא גם את תגובת קשת לפניית הרשות, במכתב למתלוננים מציין כי אנשי קשת טענו ש"ארץ נהדרת היא תכנית בידור וסאטירה העוסקת בנושאים אקטואליים וחברתיים במדינת ישראל וכי במקרה זה באה התכנית לבקר את הפוליטיקאים שניכסו לעצמם את הצלחתה של ישראל באירוויזיון האחרון. עם זאת, הבהירה הנהלת קשת כי למערכת התוכנית לא הייתה כל כוונה לפגוע בצופים. ההנהלה התנצלה והביעה צער אם מישהו נפגע מהמערכון".
לסיכום אומר רגב כי צפה במערכון – ולדבריו "מדובר במערכון הומוריסטי וסאטירי שנוצר במסגרת חופש הביטוי והיצירה של יוצרי התכנית. מטרתו הייתה לבקר תופעה חברתית. הומור טבעו שאינו קולע לטעמו של כל אחד. יש האוהבים סוג זה או אחר של הומור ויש הסולדים מאותו הומור. כל עוד הוא אינו מבזה ומשפיל יש לו מקום, הגם שהוא מעורר אי נוחות. במקרה זה אני סבור כי באיזון שבין חופש הביטוי לבין הפגיעה בציבור הצופים, משקלה של הפגיעה בצופים, בהם צופים חילונים רבים שהתלוננו וצופים מסורתיים ודתיים, היה גדול יותר. מנגד, הביעה קשת את התנצלותה על המערכון וטוב שעשתה זאת".
דוד רגב אישר את נכונות המכתב.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  "אם מישהו נפגע" !!! ואנחנו בקשת נמשיך להיות אנטישמים. (ל"ת)
  ממש סופרים את הרשות 03/06/2018 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  בדיחה גרועה
  מיכאל 03/06/2018 08:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  משהו עלוב מתרחש כאן. ניתן לעשות כל מעשה נבלה שיפגע במיליוני בני אדם ולהגיד "מורתי, סליחה , נפלט לי" , מיד הכל בסדר... בתנאי שלא העלבת את מוחמד...
  סגור
 • 2.
  התנצלות חרטא
  אבי3 02/06/2018 10:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שבוע אחרי זה צחקו על כל מי שנעלב ב״אסתי וראובן״...
  סגור
 • 1.
  זו דוגמא לשנאה שעלולה להוביל למלחמת אחים.....
  אליעז 31/05/2018 21:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני קורא לחברי הכנסת להתנגד להמשך הפצת "תכני שלהוב" ברשת בידי חבורת "טרולים" בשליחות גורמים פוליטיים, שכל מגמת פניהם להנציח באמצעות חיקויים נלעגים המעוותים את דמותם ותדמיתם של אנשי ציבור, תחת מסווה של סאטירה ותכני בידור..!! למיטב הערכתי, כאשר באולפני "ארץ נהדרת" ,כמו גם "גב האומה" הבינו, כי אחוזי הרייטינג אצלם הולכים ונשחקים, איבדו "המנטורים" שם כל שליטה על מעשיהם, נתקפו בפאניקה, ויצאו להתפרע בגסות רוח ולהטיל רפש על קודש הקודשים של יהדותנו, שכל נער יהודי בן 13 גאה לקיים ל... הצג עוד
  סגור