מדיה

חדשות עשר או ערוץ 20 יחליפו את חדשות 2 בערב של גל"צ?

אחרי 20 שנה בהן שידרה את מהדורת חדשות 2 ברצועת 8 בערב, תצא גל"צ בקול קורא לבחירת המהדורה שתשודר - וזאת בעקבות עתירה לבג"צ שהגישה חדשות עשר נגדה
אלכסנדר כץ |  1
רדיו גל"צ (צילום Bizportal)
האם מדובר בניצחון של חדשות עשר, או בכלל בסימן שאלה גדול לגבי התנהלותה של גל"צ?: התחנה הצבאית הודיעה השבוע באמצעות פרקליטות המדינה, לבג"צ שדנה בעתירה שהגישה עשר נגדה, כי תצא ב"קול קורא" להעברת הצעות לשידור מהדורת חדשות מרכזית חיצונית ברצועת שידורי הערב של התחנה. במצב כזה הדבר יאפשר גם לחדשות עשר וגם לחדשות ערוץ 20 להגיש הצעה לשמש כספק המהדורה המרכזית ברצועת 20:00 בערב. 
גל"צ משדרת ברצועת 20:00 בערב את מהדורת חדשות 2 מאז 1998. ב-2013 פנה ערוץ עשר לראשונה בעניין שידור המהדורה, אולם מפקד גל"צ בזמנו ירון דקל טען כי מדובר בהחלטה מקצועית, אבל הצהיר כי שידור מהדורת חדשות 2 תופסק עם גיבושו של לוח שידורים חדש.
בחודש מארס 2017 פנתה שוב חדשות עשר, אז גובש נוהל שבו נקבע כי יתקיים סבב של מהדורות חדשות חיצוניות שיעמדו בקריטריונים כלשהן. לאחר מספר חודשים סיים דקל את תפקידו, ונכנס שמעון אלקבץ. אלקבץ אישרר את הנוהל שגובש בתקופת דקל, אולם בסוף דצמבר אותה שנה פנתה חדשות 2 לאלקבץ והביעה התנגשות ליישום הנוהל. ב-7 בינואר השנה נדחתה התנגדותה של חברת החדשות. 
הנוהל קבע רוטציה של חודש-חודש, כלומר חודש בו תשודר המהדורה של חדשות 2, וחודש בו תשודר המהדורה של חדשות עשר. יומיים לאחר חתימת ההסכם עם חדשות עשר, חזר בו אלקבץ מהמתווה הזה, והחליט כי אין ליישם את הנוהל שנקבע בשנת 2017, וכי לא יהיה נכון לשדר מהדורות ברוטציה. התוצאה בסופו של דבר, היא קול קורא שהופץ - ושיוביל לבחירת מהדורת חדשות אחת שתשודר מדי ערב בגל"צ.  מה הסיבה שהובילה את אלקבץ לחזור בו מההסכם החתום, לא ידועה ומעלה כמה סימני שאלה. 
בתגובתה לבית המשפט, אמרו בחדשות 2 כי המהדורה של חדשות עשר משודרת במגוון תחנות אזוריות – כגון 103FM, קול רגע, רדיו צפון, קול הים האדום, לב המדינה, eco99fm ורדיוס: "במסגרת מהדורות חדשות רדיופוניות אלה משולבים דיווחים מפיהם של כתביה של העותרת מס' 1 (חדשות עשר, א"כ), מודגש בהן כי הן מופקות על-ידי העותרת מס' 1 ואף נכללים בהן קדימונים לשידוריה של העותרת מס' 1 בטלוויזיה", וכי בזכות השידור בתחנות האזוריות "היא מתחרה באופן ישיר במערכת החדשות של גלי צה"ל". סיבה נוספת שהעלו חדשות 2 לצורך של גל"צ להמשיך את ההתקשרות עמם, היא "כי מהדורת החדשות המשודרת על-ידי חדשות עשר בטלוויזיה זוכה לשיעורי צפייה נמוכים בהרבה מאלה של מהדורת החדשות המשודרת על-ידי חדשות 2".
לפחות לגבי הטענה הראשונה של חדשות 2, בגל"צ דחו אותה כמה חודשים לפני כן בהתכתבות בין היועצים המשפטים של 2 הגופים, כאשר גל"צ טענה כי אין משמעות לכך שחדשות עשר משדרת גם בתחנות אזוריות, וכי גל"צ היא משאב ציבורי ולכן יש לשמור בה על איזון. 
מערוץ עשר נמסר: "אין זה ברור לחדשות עשר מה, או מי, גרם למפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ, לחזור בו מן הנוהל שגובש במשך חודשים, ומהתחייבותו שמהדורת החדשות של חדשות עשר תשולב בסבב השידור, כלומר כבר בחודש ינואר 2018. מדובר בהתנהלות תמוהה ביותר וחמורה של רשות ציבורית. מהשתלשלות העניינים עולה לכל הפחות חשש כבד כי שיקולים לא ענייניים הדריכו את מפקד גל"צ, ואנו סמוכים ובטוחים כי הדברים יתבררו במסגרת הדיון שייערך בעתירה בשבוע הבא".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כפייה עשר
  קומה 16 12/06/2018 10:38
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לא ברור למה האנשים בבית הורד רוצים לכפות עליי להאזין להם. לא מספיק שבכל שעה ברדיו האזורי אני צריך לשמוע את התקלות שלהם? עכשיו אני צריך לשמוע את זה גם בגלצ? וחוץ מזה, למה הם כל כך רוצים להתחרות על מהדורה רדיופונית ששומעים בה רק את חצי השעה הראשונה של השידור, בעוד שהמהדורה שלהם היא כמה דקות מבזק ואחר כך 10,000 מוספים מיותרים שאף אחד לא אוהב? בקיצור, אלקבץ, תגן על הרייטינג של התחנה שלך ועל ציבור הנהגים - תשמור על חברת החדשות
  סגור