מדיה

רשת וערוץ עשר בדרך למיזוג; הגישו בקשה לממונה על ההגבלים

לאחר 7 חודשי פיצול, ערוץ עשר ורשת 13 מעוניינים להפסיק את הדימום הכלכלי ולהתמזג לגוף שיתחרה בקשת 12. קשת תקנה את חלקה של רשת בחדשות 2

משה בנימין |  3
אבי צבי ויוסי ורשבסקי (צילום אודי פורטל, גיא קרן)
חצי שנה לאחר שהפיצול בשוק הטלוויזיה יצא לדרכו, רשת 13 וערוץ עשר רוצים להתמזג לגוף תקשורת אחד שיתמודד בקשת 12 ולמעשה להחזיר את השוק למצב של 2 שחקנים בלבד. 2 הצדדים חתמו על מזכר הבנות לעסקת מיזוג שתוגש לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. במסגרת ההסכם, בעלת השליטה בערוץ תהיה רשת, מנכ"ל הגוף הממוזג יהיה אבי צבי מנכ"ל רשת ולצידו כיו"ר הדירקטוריון ישמש יוסי רוזן
בעלי המניות של רשת 13 ובעלי המניות של ערוץ עשר, העבירו לממונה על ההגבלים העסקיים מזכר הבנות עליו חתמו, בעניין מיזוג בין החברות. לטענת עשר ורשת, שוק הפרסום המצומצם בישראל אינו מאפשר הפעלת 3 ערוצי טלוויזיה ללא הפסדים של מאות מיליוני שקל בשנה.
בפנייתם לממונה על ההגבלים העסקיים, שני הצדדים מציגים את הבקשה כאינטרס משלים בין רשת 13, המתמחה בתוכן, פורמטים וריאליטי, וערוץ עשר, המתמחה בחדשות, אקטואליה ודוקומנטרי. לטענתן, "המיזוג יאפשר לחברה הממוזגת לשמור על פעילות יציבה ולהציע לקהל הישראלי טלוויזיה טובה יותר, שתבוסס על השקעה משמעותית בתוכן איכותי ומקורי, כמו גם לשמר את הפלורליזם התקשורתי בכך שתובטח פעילותה של חברת חדשות עצמאית נוספת".  
בהתאם למזכר ההבנות החתום, השליטה בחברה הממוזגת תהיה של בעלי מניות רשת. איוש המשרות בחברה הממוזגת ייקבע רק לאחר אישור הממונה ויתר הרגולטורים כנדרש, מתוך כוונה משותפת של הצדדים לשמר את כוח האדם האיכותי של שני הערוצים, ובהתחשב בתחומי ההתמחות המשלימים של שתי החברות.

המיזוג, במידה ויאושר יפלוט את רשת 13 החוצה מהשותפות השווה בחדשות 2, כך שחדשות 2 תתופעל על ידי קשת 12 לאחר שזו תקנה את חלקה של רשת. מנגד, חדשות עשר תנוהל על ידי רשת ועשר יחד. חלקה של רשת יהיה גדול יותר משל עשר במיזוג. גורמים מסרבים להסגיר את היחס שהועבר לממונה על ההגבלים, אבל לא מן הנמנע שמדובר על 2/3 רשת ו-1/3 עשר. חדשות 2 מוערכת בכ-250-300 מיליון שקל, כלומר רשת תבקש על חלקה בחברת החדשות סביב 150 מיליון, ומטבע הדברים קשת תרצה לשלם פחות מכך.

עוד בטרם תעיין הממונה על ההגבלים העסקיים בבקשת המיזוג עולות ומתעוררות לא מעט שאלות בנוגע ליום שאחרי. מה יקרה לתכניות כמו 'הצינור' ו'הצנרת', מי מהשתיים תישאר, במיוחד לאחר הקרב התקשורתי על התכנית ועמוד הפייסבוק שלה? ובכלל מה יקרה ללוח השידורים בגוף המאוחד, אילו תכניות יישארו ואילו ייאלצו לרדת מהאוויר, ובצד המסחרי מי יישאר - האם יהיה זה סמנכ"ל הסחר של ערוץ עשר ציון פרץ או שמא המקבילה שלו ברשת - רונית גונן? שאלה נוספת היא לא האם, אלא מתי תצא החברה המאוחדת בגל פיטורים שבמסגרתו ישוחררו בעלי תפקידים כפולים כדי לייעל את המערכת? שאלה נוספת היא לעניין הערוץ שבו ישדר הגוף המאוחד האם ברשת 13 או ב-14?.

תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ונגיד שקשת לא תרצה לקנות את חברת החדשות. היא חייבת?
  יוני 13/06/2018 21:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם קשת יכולה לסרב להצעת המכירה של רשת?
  סגור
 • 2.
  לא לאשר בשום פנים ואופן
  רמי 13/06/2018 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה שאנחנו נקבל פחות ערוצים? אם רוצים שיסגרו או יתייעלו!
  סגור
 • 1.
  טריאופול רוצה להפוך לדואופול. (ל"ת)
  אחד העם 13/06/2018 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור