מדיה

תמרור עצור לנתניהו: EBU מזהיר מביטול האירוויזיון בישראל

איגוד השידור האירופי מזהיר את ישראל בעקבות החקיקה לפיצול החדשות מהתאגיד. היום יתקיים דיון מיוחד בנושא בהשתתפות רה"מ נתניהו, איוב קרא ומירי רגב
אלכסנדר כץ | 
נטע ברזילי והמשלחת הישראלית לאירוויזיון (צילום Andres Putting מתוך אתר האירוויזיון הרשמי)
לאחר מספר שיחות, כעת מגיע גם האיום הרשמי: איגוד השידור האירופי EBU מזהיר את תאגיד השידור כאן כי אם חוק פיצול התאגיד ייכנס לתוקף, ישנה סבירות שחברות ישראל בארגון תבוטל, ותישלל מישראל האפשרות לארח את האירוויזיון בשנה הבאה.
במכתב ששיגר מנכ"ל EBU, נואל קאראן בסוף השבוע למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ והיו"ר גיל עומר, ופורסם היום ב-TheMarker , נכתב כי "לתאגיד השידור יש כיום סטטוס חברות זמני (והוא שותף לכל הזכויות והחובות של ה-EBU) ב-EBU, עד לאסיפה הכללית הבאה ביוני 2018, שבה תעלה הצעה להאריך את תוקף המעמד, עד שתתקבל החלטה לתיקון ה-8 לחוק התאגיד. אנחנו לא מכירים אף ארגון שידור ציבורי שמפעיל ארגון חדשות כישות נפרדת לחלוטים עם מינהל נפרד".
"במידה ובית המשפט העליון יאשר את התיקון ה-8 לחוק תאגיד השידור הציבור שיפריד את החדשות ליישות נפרדת, ולתאגיד השידור תילקח השליטה העריכתית, לאיגוד השידור האירופי עשויות להיות הסתייגויות בנוגע לחברות על הבסיס הזה ובקשת החברות החדשה תדרוש ותהיה נתונה לבחינה מחדש של כל הגופים המפקחים של איגוד השידור, כדי להבטיח שהתאגיד יהיה מסוגל לשמור על ערכי הליבה של גופי השידור הציבוריים".

המכתב הזה רק מחזק את החשש שהיה בשבועות האחרונים לגבי ההתערבות הפוליטית בהתנהלות התאגיד באמצעות פיצול החדשות לגוף נפרד. סוגיה זו גם תעלה לדיון היום אחר הצהריים בפגישה בה ייקחו חלק ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התקשורת איוב קרא, שרת התרבות והספורט מירי רגב, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ועוד. בכירי התאגיד קובלץ ועומר לא ייקחו חלק בישיבה הזאת, בין היתר משום שהם בדרכם לג'נבה לפגישה עם ראשי ה-EBU.
בישיבה עשויים לדון גם בניסיונות של רגב לנהל את ההכנות לאירוויזיון, בניגוד מוחלט להוראות איגוד השידור האירופי, שאוסר התערבות פוליטית. כזכור, קרא כבר הצהיר לאחרונה כי הוא מושך ידיו מהניסיונות לקחת חלק בארגון האירוע, בשל החשש כי הדבר יפגע בתאגיד.

 

רגב רוצה למשל לשלוט בקטעי הקישור שבין השירים, אותם סרטונים שמקדמים כל מדינה, אבל מצולמים במדינה המארחת. הסיבה לרצונה היא שהיא אינה סומכת על ראשי התאגיד שיקדמו את ישראל באותם קטעי קישור, והיא נתלית בטענה השקרית משהו, על פיה בעת הצגת הניקוד בישראל באירוויזיון האחרון, המנחה לוסי איוב פתחה את דבריה בערב טוב בערבית, כאשר בפועל היא פתחה באנגלית, המשיכה בעברית ואז בירכה גם בערבית – שפה רשמית בישראל.

 

רגב גם מתעקשת לקיים את האירוויזיון בירושלים, גם לאחר שנבחרת ארגנטינה ביטלה את בואה לישראל, ואף אמרה כי מבחינתה אם האירוע לא יתקיים בבירה, אין צורך לארחו בישראל. 
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה