מדיה

ערוץ עשר בדק ומצא שהפיכתו לערוץ חדשות אינה כלכלית

במקביל לפרסום כי יו"ר הרשות ה-2 הציעה לעשר להפוך לערוץ זעיר שישדר חדשות, לאייס נודע כי בשנים האחרונות ערוץ עשר בדק אפשרות זו. עובדי עשר פנו לרשות ה-2
אלכסנדר כץ |  6
תמר איש שלום (צילום רונן פדידה)
יו"ר מועצת הרשות השנייה יוליה שמאלוב ברקוביץ הציעה להנהלת ערוץ עשר ולבעלי המניות של הערוץ להפוך אותו לערוץ חדשות, במקום להתמזג עם רשת – כך פורסם היום (יום ה') בגלובס. ההצעה - שטרם הוגשה בצורה רשמית - הגיעה במסגרת הבדיקה שעורכת שמאלוב ברקוביץ יחד עם מנכ"ל הרשות השנייה ניר שוויקי, לגבי בקשת המיזוג שהוגשה לרשות השנייה וצריכה לקבל את אישורה.
שינוי ייעוד של ערוץ עשר לערוץ חדשות בסגנון CNN, מצריך שינוי חקיקה וזאת משום שהערוץ על פי הרישיון שניתן לפני כשנתיים, אמור לשדר תכנים נוספים על אלה של חברת החדשות. ואולם שמאלוב ברקוביץ מציעה גם הקלות לערוץ – בין היתר לשנות את הגדרתו ל"ערוץ זעיר", כפי שמוגדרים הערוצים הייעודיים ערוץ 20, הלא TV, ערוץ 9 וערוץ 24, כך שדמי הרישיון שלו יהיה נמוכים משמעותית.
לאייס נודע כי בערוץ עשר ערכו בשנים האחרונות מספר בדיקות - האחרונה שבהם לפני כשנתיים - לגבי האפשרות להפוך לערוץ חדשות או מוכוון חדשות, ובכל הבדיקות האלה התברר כי אין התכנות כלכלית לכך. הבדיקה האחרונה הייתה מעמיקה ובחנה "השתלטות" של חברת החדשות על שאר תכני הערוץ. כאמור, התברר כי פורמט כזה לא כלכלי.
היו"רית שמאלוב ברקוביץ' מאמינה כי אם בערוץ עשר יסכימו לבחון את המהלך, אפשר יהיה להגיע למצב של שינוי חקיקה בכנסת. ואולם חקיקה כזו לא תפתור בעיות כספיות אחרות שערוץ עשר יעמוד מולן: השידור מירושלים עולה לחברת החדשות עוד עשרות מיליונים בשנה, ומדובר גם בחקיקה. ספק שהקואליציה הנוכחית תשנה את החוק הזה. כמו כן, במצב הנוכחי, הפיכת עשר לערוץ חדשות יהפוך אותו לערוץ נישתי עם אחוזי צפייה ספורים, כך שלא יצליח לבלום את הפסדיו, ובסופו של דבר יוביל לסגירתו.

יש לזכור עוד כי חלק מהכנסותיו של ערוץ CNN, שזוכה לרייטינג נמוך בארה"ב, מגיע מפלטפורמות השידור - הכבלים והלוויין, ולא רק מפרסומות. ההצעה להפוך את עשר ל-CNN, אינה מדויקת, משום שהערוץ ימשיך להתבסס על הכנסות מפרסום בלבד, כשהרייטינג שלו דווקא ייחלש וכפועל יוצא - הכנסותיו ילכו וירדו. 
מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ עשר זוכה לממוצע רייטינג של כ-7%, מול כ-20% למהדורת חדשות 2 שמשודרת בקשת 12 וברשת 13. היחלשות המהדורה בערות נישתי, תוביל להתחזקות חדשות 2 שתמשיך להיות משודרת ב-2 ערוצי ברודקאסט מסחריים יחידים – וכך למעשה ייווצר מצב בו בתקופת בחירות תיוותר מהדורה מסחרית מרכזית אחת, שתשודר ב-2 ערוצים. גורם בשוק התקשורת אמר לאייס כי זהו לא מתפקיד הרגולטור להביא למצב שערב בחירות בסופו של דבר תהיה מהדורת חדשות מסחרית אחת - של חדשות 2, בלי אלטרנטיבות של מהדורות חזקות אחרות.
בכל מקרה, אם בעשר וברשת חשבו בתחילה כי המשוכה הבעייתית היא מצידה של הממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד מיכל הלפרין, הרי שהיא דווקא אישרה בקלות יחסית את הבקשה למיזוג רשת-עשר, והעבירה את הסוגיה לרשות השנייה, הרגולטור שאמור לתת אף הוא את אישורו למהלך, שם דווקא מגלה שמאלוב ברקוביץ התנגדות למיזוג זה. ואולם יש לזכור כי שמאלוב ברקוביץ אינה הקובעת היחידה בסוגיה, אלא חברי מועצת הרשות, שם – לפחות בקרב חלק מחברי המועצה – דווקא ישנה תמיכה במיזוג.


עובדי עשר: תנו לנו להופיע בפני מליאת הרשות השנייה
 
בתוך כך, ועד עובדי חדשות עשר שלח מכתב לחברי מועצת הרשות השנייה וקוראים להם לאשר את המיזוג: "השנה האחרונה, מאז פיצול ערוץ 2, הייתה שנה קשה לשוק הטלוויזיה והראתה שקיומם של 3 ערוצים מסחריים אינו אפשרי במדינה כישראל. בחודשים האחרונים מנהלים ראשי הערוץ מגעים עם ראשי חברת רשת למיזוג בין החברות אשר יחזיר את השוק לשיווי משקל. בסיכום שהושג בין הצדדים מובטח המשך קיומה של חדשות עשר באופן שיבטיח את עתידם של עובדי החברה. הבקשה לאישור המיזוג נבחנה ארוכות על ידי הרשות להגבלים עסקיים שאישרה את המהלך וכעת היא ממתינה לאישור הרשות השנייה".
עוד נכתב כי "אישור המיזוג בין החברות הכרחי להמשך קיומה של חברת חדשות עשר וכל דחייה שלו, ובוודאי מניעה שלו, עשויה לגרום למאות עובדים לאבד את פרנסתם. במצב הנוכחי שבו בעלי הבית מפסידים כסף בכל חודש, הערוץ עשוי לקרוס בכל רגע ובסופו של דבר ההשתעשעות בתכניות מורכבות 'שיצילו את הערוץ' תיצור מצב שבו הוא נעלם ומשאיר את שוק הטלוויזיה עם 2 ערוצים מסחריים שחולקים חברת חדשות אחת. התרחיש הזה מסוכן לדמוקרטיה, מסוכן לשוק והרסני עבור 500 עובדי ערוץ עשר ומשפחותיהם".
"לכן", כותבים עובדי הערוץ, "אנו מבקשים להופיע בפני מועצת הרשות השנייה כבר בישיבה הקרובה ולהסביר להם את עמדתנו ואת המצב בו אנו נמצאים".
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  ואם ערוץ החדשות יעשה גם את המקומיות והכנסת?
  ofer desade 24/09/2018 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וכך יתוקצב בנוסף גם על 2 ערוצי כבלים בידי משרד רה"מ (כנסת) והכבלים(מקומי)?
  סגור
 • 5.
  אין בעיה
  שחר 22/09/2018 20:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה לא מדויק. במידה וערוץ עשר ייסגר יינתן מקום רב יותר לתאגיד השידור להגדיל את אחוזי הצפייה שלו, וכך תהיה לצופים חלופה למהדורת החדשות של ערוצים 12 ו-13
  סגור
 • 4.
  יוליה שמאל-וב מייצגת ארגוני סמול קיצונים!!! (ל"ת)
  גמילות חסדים 21/09/2018 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לסגור ולפזר את ערוץ 10 (ל"ת)
  מספיק 21/09/2018 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  המיזוג ייצר דואפול
  אני 21/09/2018 09:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה הפוך מכוונת הזכיון. אם יש מיזוג - דמוקרטיה, חוק, מונופולים, דואפולים, טובת הציבור, תחרות, מכרז. כל המילים שלהלן אסורות לשימוש ע"י אנשי חדשות 10.
  סגור
 • 1.
  ליאור לדנברג הביתה
  כמה מרוויח לנדברג 20/09/2018 18:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרס את מהדורת 10 ומקבל שכר של שלושה כתבי שטח. לסגור את ערוץ.10
  סגור