מדיה

יו"ר הרשות ה-2 מאיימת לשלוח לפוליגרף את חברי המועצה

שמאלוב ברקוביץ' זועמת על הדלפות לכאורה מישיבות מועצה סגורות. חלק מחברי המועצה חשים מרמור מהתנהלותה של היו"ר. ומדוע נמנעה כניסת אחד החברים לישיבה?
אלכסנדר כץ |  3
יוליה שמאלוב ברקוביץ' (צילום אודי פורטל)
יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ' מובילה את ההתנגדות למיזוג רשת וערוץ עשר, אבל מסתבר שבתוך המועצה ישנו מרמור מהתנהלותה של היו"ר. גורם במועצה אמר לאייס כי שמאלוב ברקוביץ' פעלה בתקופה האחרונה בניסיון לסכל את המיזוג, ובניסיון לכאורה שהסוגיה לא תגיע כלל לדיון במועצת הרשות. גורם אחר הוסיף: "יש חילוקי בין תפיסת עולמה של יוליה לבין תפיסת עולמם של רוב חברי המועצה".
אתמול הצביעו חברי המועצה הצביעו על קיום שימוע לרשת ולערוץ עשר, בו יציגו הגורמים את המסמכים שהציגו לממונה על ההגבלים העסקיים – שאישרה את המיזוג. שמאלוב ברקוביץ' הצביעה בעד ההצעה שעברה ברוב של 5 בעד ומתנגד אחד, כשבתחילה - ונוכח הקו שהיא הובילה לכאורה - נראה היה כי היא מתנגדת לה. חבר מועצה אמר כי ההחלטה אתמול חשובה, וכי האלטרנטיבה הייתה ביטול סופי של החלטת המיזוג – עמדה שנראה ששמאלוב ברקוביץ' מובילה.
סמוך ל-23:00 בלילה הוציאה מועצת הרשות השנייה הודעה לעיתונות על פיה "בקשת המיזוג אינה עומדת בדרישה לעודד תחרות בשידורים, לשקוד על פלורליזם בשוק הרעיונות והדעות הטלוויזיוני, להבטיח את מגוון החדשות בטלוויזיה המסחרי ולשמור על שוק איתן ובריא של הפקות מקומיות". בהודעה נמסר עוד כי "ההחלטה חורגת מדרישת המחוקק כי הרשות תעודד את התחרות בשידורים, תשקוד על פלורליזם בשוק הרעיונות והדעות הטלוויזיוני, תבטיח את מגוון החדשות בטלוויזיה המסחרית, תמנע חיבור של קבע בין מעט צמתי השליטה החולשים על זרימתו של מידע חדשותי לציבור הרחב בישראל ותשמור על שוק בריא ואיתן של הפקות מקומיות ועיתונאות חדשותית".
ואולם שעתיים לאחר מכן הודיעו עיתונאי חדשות עשר כי יש אי-התאמה בין מה שהיה בדיון הארוך שקיימה מועצת הרשות, לבין ההודעה שהפיצה. סמוך לחצות התקיימה שיחת ועידה בין מבקר הפנים של הרשות השנייה עומרי וולף, לבין יו"ר ועד העובדים לשעבר של חדשות עשר, מתן חודורוב, בהשתתפות חברות מועצת הרשות דליה זליקוביץ' ומיכל שפירא, בה מסר המבקר וולף כי יבדוק את אי-ההתאמות בין ההודעה שפורסמה לבין החלטתם של חברי המועצה בישיבה. לדבריו נפל פגם בהודעה שפרסמה המועצה בה נקבע כי "בקשת המיזוג אינה עומדת בדרישה לעודד תחרות בשידורים ו... חורגת מדרישות המחוקק". חודורוב אמר באותה שיחה: "זו נראית ממש כמו החלטה לפסול את הסכם המיזוג שמשמעותה היא סגירת הערוץ... מי שנתן את הכותרת הזו רצה שזה הנרטיב שיהדהד באופן שונה מכפי שחברי המועצה ביקשו לנסח... אם לא משנה מה החברים מחליטים - המועצה מוציאה כותרות שלא תואמות את ההחלטה, זה כבר לא כל כך משנה מה היא מחליטה".

אגב, בשעה האחרונה הוציאה הרשות הודעה על פיה מבקר הפנים עומרי וולף "מסר הבוקר שלאחר בדיקה שערך, לא נמצא פגם בהודעה שמסרה הרשות לכתבים. וולף מסר כי החלטת המועצה עברה במלואה וכלשונה לכלל הכתבים, באופן השקוף ביותר. מעבר לכך נמסרו במייל מקדים מספר ציטוטים שמופיעים כולם בהחלטת המועצה. כל כתב יכול לסקר את הדברים כפי שנכתבו בהחלטת המועצה ובזווית שיבחר. ההחלטה עצמה עברה במלואה ועל כן לא רואה כל פגם בהתנהלות הרשות. וולף טוען שהוא מצר על כך שאמש לא הוצגה לו התמונה המלאה ולא הובהר לו שהמכתב הועבר לצד הציטוטים כלשונו".

גם ההודעה הראשונית של מועצת הרשות, התקבלה בחוסר שביעות רצון אצל חברים במועצה עצמה. אחד מהם אמר לאייס כי "התפלאנו לראות את ההודעה, שלא תיארה נכונה את מה שקרה בישיבה עצמה".
הישיבה אתמול, לאחר שעובדי חדשות עשר עזבו את חדר הישיבות, הוגדרה כישיבה סגורה – כזו שחל איסור לחשוף פרטים ממנה, כולל אפילו את כמה הצביעו בעד קיום השימוע, וזהות המצביעים. מצד אחד, מטרת הגדת הישיבה כ"סגורה" נועד למנוע הדלפת נתונים כספיים של ערוצי הטלוויזיה, שהם סוד מסחרי של אותם גופי שידור, שמחויבים לחלוק אותם עם הרגולטור. מאידך, הרשות השנייה היא גוף ציבורי ולכן ישנה חשיבות שהציבור ידע כיצד מצביעים חבריה – שהם למעשה נציגיו במועצת הרשות השנייה.
כחלק ממאבקי הכוחות בתוך המועצה, טוענים גורמים כי שמאלוב ברקוביץ' מאיימת לשלוח חברי מועצה לבדיקת פוליגרף כדי לאתר מי הדליף לתקשורת פרטים מתוך הישיבות הסגורות. איום כזה עושה את שלו, וחלק מחברי המועצה אכן חוששים לדבר עם עיתונאים.
בישיבת המועצה אתמול גם התרחש אירוע יוצא דופן, כאשר נמנעה כניסתו של חבר המועצה ליאור גלבוע לישיבה בטענה כי הוא נמצא בנבצרות. גלבוע מתמודד לראשות עיריית יהוד מטעם הליכוד. הוא כבר הגיע לאולם הישיבה בבניין המועצה לישראל יפה בתל אביב, אולם אז נאמר לו כי אינו יכול לקחת חלק בישיבה.
בתקופה האחרונה התקיימו מגעים בין גלבוע לבין היועץ המשפטי של הרשות השנייה, עו"ד אופיר ביתן, לגבי השתתפותו של גלבוע בישיבות המועצה, בשל התמודדותו הפוליטית. "קיימו דיון במשך זמן סביב הנושא הזה שאני אולי לא אוכל לקחת חלק בישיבה", אומר גלבוע לאייס. בעיצומה של מערכת הבחירות, מספר גלבוע כי הצליח להגיע לישיבה – אלא שאז קיבל הודעת סמס "שאני במצב נבצרות. כעת אני מתייעץ עם עורך הדין שלי מה לעשות, ושוקל אולי לבלוע את הרוק עד אחרי הבחירות בעוד 3 שבועות".
גורמים במועצה טוענים כי ההחלטה החד-צדדית להוציא את גלבוע לנבצרות, קשורה לאפשרות כי הוא לא יתיישר לפי עמדתה של היו"ר שמאלוב ברקוביץ. גלבוע עצמו לא מתייחס ישירות לטענה זאת, אבל תומך בהחלטת המועצה מאתמול לקיים שימועים: "אני יודע שהרבה מחברי המועצה מצפים לחוות הדעת המשפטיות והכלכליים ולא בטוח שיש להם את כל הנתונים. כל החלטה תתקבל לאחר שכל חברי המועצה יכירו את את כל הנתונים ויש להם את כל הכלים כדי להחליט. אני מכיר את חברי המועצה והם אנשים מאד רציניים ומאד יסודיים".

בנוגע לחבר המועצה גלבוע, אמרה יו"ר הרשות יוליה שמאלוב ברקוביץ' לאייס כי "הרשות פועלת על פי דין. על מנת לקיים ישיבות צריך קוורום. גלבוע הוא אחד מ-10 חברי מועצה. הוא התחיל בקמפיין בחירות, ואז היועץ המשפטי כתב לו שהוא מנוע מלהשתתף בישיבות מועצה. בפועל הוא לא בדיוק חבר מועצה פעיל, וכבר מזמן הייתי צריכה לפטר אותו. אבל לא היה קוורום והייתי צריכה אותו כדי לקיים ישיבות, ולא - זה היה משתק את המועצה".
לדבריה, "ברגע שגלבוע הגיש מועמדות לראשות עיריית יהוד, נוצרה בעיה. היועץ המשפטי פנה למשרד המשפטים ושאל מה עושים במקרה כזה שמישהו שמתמודד פוליטית. במוצ"ש האחרון קיבלנו תשובה ממשרד המשפטית שהוא נבצר זמנית, לא מגיע לישיבות. פתאום 'מיסטר גלבוע' נהיה פעיל ומגיע לישיבה. היועץ שלח לו הודעה שהוא לא יכול להשתתף. אני התקשרתי אליו גם כן ואמרתי לו שהוא לא יוכל לקחת חלק בישיבה. הוא אמר לי – 'מה את סותמת לי הפה?'. אני סותמת לו את הפה? הוא התחנן בפניי לפני הרבה זמן שלא אפטר אותו ממועצת הרשות".
לגבי האפשרות לשלוח חברי מועצה לבדיקת פוליגרף, אמרה ברקוביץ': "יש חשש שמקליטים ישיבה סגורה, שהוגדרה כסגורה, ואז מדליפים את זה החוצה".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אז אל תספרי להם מה מניע אותך לרסק ארת התקשורת
  אלי 10/10/2018 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה זה הקישקוש החלול הזה "רשות שניה" ו"מועצת מנהלים" ו"יושבת ראש" - בסך הכול חבורה של ביריונם שרוצים שכל העיתונאים יזחלו על ברכיהם לפרנסתם...ואז תהיה תקשורת כמו 'שאנחנו רוצים'
  סגור
 • 2.
  מה זה הגילוי עריות הזה
  אני 09/10/2018 11:15
  הגב לתגובה זו
  0 7
  חברים יש חוק, יש משפט ויש ביקורת. ההתנהגות של כתבי חדשות 10 הוכיחו וממשיכים להוכיח את תיאוריית חצאי האמיתות של חברת החדשות. בכל ענף אחר הטרמינולוגיה הייתה שונה לחלוטין. פה לא נאמרות המילים הנכונות נא לרשום ולזכור : חוק, אכיפת החוק, עמידה בהתחייבויות, הצגת התמונה המלאה בפני הצופה. כאשר הרגולטור חווה את זה על בשרו הוא נקלע לקונפליקט : להכנע או למלא את מצפונו האישי והמקצועי. מבחינתי יוליה היא גיבורה תרבותית, לא פחות ולא יותר. תלמדו.
  סגור
 • 1.
  פוטין היה מרגיש בבית בהתנהלות של יוליה (ל"ת)
  אריק 09/10/2018 10:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור