מדיה

מיזוג רשת וערוץ עשר אושר; רק יו"ר הרשות השנייה התנגדה

בתום 5 חודשי דרמה, אושר המיזוג בתנאים ותוך שבועיים צריכים הצדדים להציג את הרכב הבעלות. בעלי המניות של עשר ורשת הצהירו כי הערוץ יחל שידוריו ב-1 בינואר
אלכסנדר כץ |  4
ערוצי טלוויזיה רשת 13 וערוץ עשר (צילום אייס)
מועצת הרשות השנייה אישרה הערב (יום ה') את מיזוג רשת עם ערוץ עשר בתום ישיבה שנערכה כ-5 שעות. האישור הגיע לאחר 5 חודשים מאז החל המהלך בצורה רשמית – כשבמהלכם נתקל במהמורות במועצה מצידה של היו"ר יוליה שמאלוב ברקוביץ'. 9 חברי מועצה הצביעו בעד המיזוג, והמתנגדת היחידה הייתה שמאלוב ברקוביץ'.
לרשת וערוץ עשר ניתנו שבועיים להציג את ההסכם הסופי בין הצדדים לגבי מבנה הבעלות החדש בערוץ, ולאחר מכן יוגש הסכם המיזוג לוועדת הריכוזיות, שצפויה מצידה לאשר את המהלך – אולם עם הערות כאלה ואחרות.
במהלך הישיבה היום ניסתה יו"ר הרשות שמאלוב ברקוביץ' להציב עוד תנאים, למשל בנושא חברת חדשות עשר. שמאלוב ברקוביץ' ביקשה כי תקציב החברה יהיה דומה לזה שהיה בשנים האחרונות, דהיינו כ-90 מיליון שקלים, ואולם החוק קובע השקעה של 53 מיליון שקלים בשנה, והפער נעוץ ברצונו של ערוץ עשר, בין היתר משום שחברת החדשות מפיקה תכנים רבים נוספים עבור הערוץ, מעבר למהדורת החדשות המרכזית. התניה כזו של תקציב מינימום הגבוה משמעותית מזה הקבוע בחוק, היה מחייב למשל גם הצבת התניה כזו לחדשות 2 (אגב, שתקציבה גם הוא סביב ה-90 מיליון שקלים, א"כ), ולא בטוח שגם היה עומד במבחן בג"צ. לגבי התניות על עצמאות חברת החדשות של ערוץ עשר, חברי המועצה הבינו כי החוק כיום נותן לכך מענה, ולכן אין צורך שהרגולטור יוסיף תנאים נוספים.
המועצה לא הקציבה מועד לעלייה לאוויר לערוץ הממוזג, אולם בעלי המניות של רשת ושל ערוץ עשר קבעו תאריך יעד – 1 בינואר 2019, כלומר בעוד חודש ו-3 שבועות. לאחר האישור הרגולטורי של הרשות השנייה, הוסרה המגבלה החוקית שהוצבה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, והצדדים יוכלו להיפגש ולהתחיל לדון במגוון נושאים שעל הפרק: הראשון הוא מצבת כוח האדם לערוץ הממוזג. ברור לכולם כי המיזוג יוביל לפיטורי עובדים, אבל נראה שכל אחד מ-3 הראשים של המיזוג – ערוץ עשר, חדשות עשר ורשת, יצטרך "לתת כתף" ולסיים העסקתם של עובדים, כאשר נראה שערוץ עשר יספוג את הקיצוץ הקשה ביותר.
הנושא השני על הפרק, יהיה לוח השידורים של הערוץ הממוזג. הצדדים יצטרכו להחליט על אילו תכניות לוותר, מה להשאיר ומה יהיה היקף התוכן שתפיק חברת החדשות. הנושא השלישי שקשור לראשון ולשני, ובעיקר משפיע עליהם, יהיה תקציב הערוץ הממוזג.
הישיבה היום התנהלה בצורה שקטה יחסית, כאשר שמאלוב ברקוביץ' לא התייחסה במילה לסוגיית סיום כהונתה – אותו מהלך שהוביל שר התקשורת איוב קרא בעקבות קבלת הדוח של מנכ"ל משרדו נתי כהן שקבע כי שמאלוב ברקוביץ' התנהלה באופן שאינו הולם עובד ציבורי, כפי שפורסם ב-TheMarker. בעקבות כך החליט קרא לא להגיש את שמה במסגרת המומלצים לתפקיד חבר מועצת הרשות השנייה, לוועדת גילאור הבודקת מינויים בחברות הממשלתיות.
מהרשות השנייה נמסר כי "מועצת הרשות השנייה קיימה תהליך שימוע במקצועיות ובשקיפות. חברי המועצה שמעו שורה של נציגים מגורמים שונים שהגיעו כחלק מהליך השימוע הציבורי. מועצת הרשות השתכנעה כי במצב השוק הקיים קיימת הצדקה לקיום המיזוג. בתום הדיון הערב, התקבלה החלטה ברוב קולות לאשר את המיזוג. כעת משניתן האישור העקרוני, מצפה המועצה מרשת ומעשר להשלים את פרטי הסכם המיזוג כפי שהתחייבו לעשות".

מנכ"ל ערוץ עשר יוסי ורשבסקי העביר בעקבות אישור המיזוג, הודעה לעובדים: "מועצת הרשות השנייה אישרה לפני שעה קלה עקרונית את מיזוג ערוץ עשר ורשת 13. אנו מקווים שהאישור יהווה מכשול אחרון לעתיד מבטיח ל-2 החברות ולהסדרה של שוק הטלוויזיה והחדשות בישראל. עוד מוקדם כמובן לברך על המוגמר - ובכל זאת אנו מבקשים להודות למי שסייעו בעניין במשרד התקשורת, ברשות השנייה, וכמובן - בעלי המנויות בערוץ עשר וועד העובדים. תודה אישית בשם כולנו לשר התקשורת מר איוב קרא שהוכיח מנהיגות ובכך תרם לפלורליזם התקשורתי בישראל. עדכונים נוספים יבואו בוודאי בימים הקרובים".
ועד עובדי חדשות עשר, שבחלק ניכר מהחודשים האחרונים נראה היה שבכירי הערוץ והחדשות העדיפו שהוא זה שינהל את המלחמה בהתנגדותה של שמאלוב ברקוביץ', כתב העבר לעובדים: "מועצת הרשות השנייה אישרה היום את המיזוג בין ערוץ עשר כמעט פה אחד (אחת נגד). זו הקלה גדולה עבורנו לאחר מאבק אינטסנסיבי וקשה. יחד עם זאת זה המיזוג עוד לא הושלם ולצערי אנו עדיין בסביבת אי ודאות עד שייסגר המיזוג מול רשת. הליך מיזוג ככלל הוא הליך מורכב ולא קל ויהיו עוד קשיים בדרך. אנחנו נמשיך לעבוד קשה בשביל לשמור על מקום העבודה שלנו בערוץ הממוזג. אפשר  לחייך היום".
בהודעה משותפת של בעלי המניות של ערוץ עשר ורשת 13, נמסר: "האישור הערב הוא צעד חשוב והכרחי לקראת הסדרת שוק הטלוויזיה הישראלי. מיזוג של פעילות רשת 13 וערוץ עשר יאפשר לחברה הממוזגת לפעול לשימור מירב העובדים ולהציע לצופה הישראלי טלוויזיה טובה יותר, שתתבסס על השקעה בתוכן איכותי ומקורי, במקביל לשימור הפלורליזם התקשורתי. כעת, לאחר אישור המיזוג, ישלימו נציגי בעלי המניות של הצדדים את הליך המיזוג, וגיבוש התכנית האסטרטגית של הערוץ הממוזג, אשר בסיומו יקבע יחס האחזקות של בעלי המניות בחברה הממוזגת. כמו כן, יבדקו הפניות של המשקיעים הנוספים שביקשו להיכנס לערוץ".
עוד נמסר כי "במקביל, תשלים רשת 13 את מכירת אחזקותיה בחברת 'החדשות' הנמצאת בבעלות משותפת עם קשת, לפי ההסכם שכבר גובש בין הצדדים. תאריך היעד למיזוג השידורים נקבע ליום שלישי 1/1/2019. בעלי המניות מודים לרגולטורים, ובהם הממונה על ההגבלים העסקיים והרשות השנייה, על פעולתם היסודית והנמרצת לאישור המיזוג".
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  פחדנים
  אני 11/11/2018 09:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תעמידו את ערוץ 10 למכירה
  סגור
 • 2.
  לטהר את כל הסמולנים (ל"ת)
  תקציבאי 09/11/2018 16:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • הדיוט (ל"ת)
  תקציבאית 10/11/2018 10:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  קיבלה הנחייה מביבי לחבל במיזוג (ל"ת)
  צדק 09/11/2018 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור