מדיה

"שמאל זו מחלת רוח": הרפורמים נגד פוש של ערוץ 20

פוש של אפליקציית ערוץ 20 הוביל לתלונה של התנועה הרפורמית לרשות ה-2 ודרישה לא לחדש את רישיונו. אגב, הרשות לא מוסמכת לפקח על הפעילות הדיגיטלית של הערוצים
אלכסנדר כץ |  8
הפוש של ערוץ 20 (צילום מסך)
הודעת פוש שנויה במחלוקת שנשלחה בשבוע שעבר לעוקבים אחרי אפליקציית ערוץ 20 הצליחה להישאר מתחת לרדאר ולא לעורר גלים – כמו שלעתים הערוץ מצליח לעשות - אבל בתנועה הרפורמית החליטו להתלונן לרגולטור - הרשות השנייה - על התנהלות הערוץ.
בפוש נכתב "'שמאל היא מחלת רוח: סיפורה המרתק של שמאלנית שהתפכחה". הפוש הפנה לראיון שהתקיימה בתכנית של ינון מגל בערוץ. מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב כתב לחברי מועצת הרשות השנייה: "כך מקדם הערוץ את התכניות שלו: הגדרת עמדה פוליטית כ'מחלת נפש', החלפת עמדה פוליטית כ'התפקחות'. זה לא קידום, זאת הסתה. לבני אדם יש עמדות שונות, זוהי מהות הדמוקרטיה. להחזיק בעמדה פוליטית שונה משל האחר זוהי זכות, לא מחלה. לערוץ 20 מותר לתת במה לכל אדם במסגרת חופש הביטוי, אין על כך עוררין. אבל על ערוץ תקשורת, על אחת כמה וכמה המשתמש במשאב ציבורי, למנוע הסתה כנגד קבוצות שונות באוכלוסייה ולכנות אותה בכינויים".
"אוסיף ואומר", כותב קריב, "מחלת נפש כשמה כן היא, מחלה. החולים ובני משפחתם נאלצים להתמודד עם קשיים רבים, אחד מהם הוא דעות קדומות. כשמשתמשים בצמד המילים 'חולה נפש' כגנאי פוגעים באנשים שכל חטאם הוא שהם חולים. בושה שערוץ שקיבל רישיון מהמדינה נוהג באופן שכזה. כעת שעומדת שוב שאלת מתן הרישיון לערוץ ולמהדורת חדשות בו, אבקש למנוע זאת ולפעול כנגד הערוץ שמסית ללא מורא כנגד אנשי שמאל ובאותה עת ממש פוגע ומעליב ציבור שלם".

אגב, יש לציין כי לפני כשנה הוענק לערוץ רישיון מסחרי שמשנה את הגדרת הערוץ מערוץ יעודי ל"ערוץ מסחרי זעיר", ולכן כמעט ואינו מוגבל במחויבויות תוכן המוטלות על ערוצים מסחריים גדולים. תוקף הרישיון של הערוץ הוא עד 2024. 

אין זו הפעם הראשונה בה "נפגשים" התנועה הרפורמית וערוץ 20. התנועה התלוננה לפני כשנתיים למועצת הכבלים והלוויין (הרגולטור באותה עת של ערוץ 20, א"כ) על כך שהערוץ מדיר רפורמים משידוריו, למרות שהוגדר כערוץ מסורת, מה שהוביל לקנס של כ-100 אלף שקלים שהושת על ערוץ 20.  עוד לפני כן התנגדה התנועה לשינוי רישיון הערוץ ממרושת לחדשות, מה שהוביל למתקפה חריפה של הערוץ נגד הרב קריב, ובפוסט בפייסבוק השמיט את התואר "רב", וציין: "אתם (הרפורמים, א"כ) אולי זרם, אבל אתם לא באמת זרם ביהדות. לבנות לעצמכם מתחם נפרד בכותל - זו לא יהדות. לפעול להטמעת מנהגי נוצרים בבתי הכנסת - זו לא יהדות. ואתם גם לא מורשת".
מהרשות השנייה טרם התקבלה תגובה. מערוץ 20 נמסר: "מדובר בציטוט מדבריה של מרואיינת שהופיעה בתכנית 'ריקלין ומגל'. ערוץ 20 מסתייג ומתנער לחלוטין ודוחה את ההגדרה שלה לשמאל".
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  התנועה הרפורמית לא תחזיק מעמד לאורך זמן
  אבנר 23/01/2019 17:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ״... בעגלא ובזמן קריב ...״
  סגור
 • 7.
  חולי רוח
  ענת 23/01/2019 13:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היא מדברת על מחלת רוח. לא על מחלת נפש. ההבדל גדול ומדויק. מי שהתם.ח עשה תיקון ברוחו
  סגור
 • 6.
  גלעד קריב קשה הבנה
  אבי 23/01/2019 11:17
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גלעד קריב צריך לחזור לכיתה ב'. שם אולי ילמדו אותו לשמוע את מה שאומרים, ולא את מה שרוצים לשמוע. גלי אמרה: השמאל הוא מחלת רוח. היא לא אמרה שהשמאל הוא מחלת נפש - את זה אמר גלעד קריב, ויודע צדיק נפש בהמתו.
  סגור
 • 5.
  למה שמאל זו מחלת נפש כי איש שמאל סובל משינאה עצמית
  דיק 23/01/2019 10:13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ידוע שאנשי שמאל שונאים את העם שלהם תומכים באויבי המדינה דוגמא בעת מלחמה איזה אדם שפוי יעמוד ויפגין נגד העם שלו בקריאה צהל מבצע טבח בעזה כאשר על ישראל נוחתים רקטות,,,,,,רק חולה נפש יכול להיות אדם כזה
  סגור
 • 4.
  ימין זה רוע וטפשות, וערוץ של ימין יכול להיות רק ערוץ של
  ירושלמי צומוד 22/01/2019 22:28
  הגב לתגובה זו
  2 4
  רוע וטפשות
  סגור
 • 3.
  זאת האמת, שמאל זאת מחלת נפש חשוכת מרפא. (ל"ת)
  מקס פאואר 22/01/2019 16:43
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 2.
  רק השמאל
  מאיר 22/01/2019 16:19
  הגב לתגובה זו
  4 3
  השמאל והרפורמים זאת מחלת רוח
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד. מה זה ההשמצות האלה?!?!?!
  נדב 22/01/2019 15:45
  הגב לתגובה זו
  4 4
  לא מכובד לאף כלי תקשורת
  סגור