מדיה

בליכוד מסכמים קמפיין מנצח: 'אם מישהו ירד נמוך, זה לא אנחנו'

ההתגייסות, הגעוואלד, והקמפיין שירד נמוך. נדב שטראוכלר, מנהל מערך התקשורת בקמפיין הליכוד, מסכם 3 חודשי עבודה, ולא מתנצל כמעט על כלום
אלכסנדר כץ |  11
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת הניצחון של קמפיין 2019 (צילום מסך: עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)
כיממה וקצת לאחר סיום מערכת הבחירות, ואפשר להתחיל לסכם את הקמפיינים. הליכוד, ובעצם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הם המנצחים הגדולים של הקמפיין, עם גידול במספר המנדטים, זכייה בקדנציה חמישית על אף שלל הפרשיות, וקואליציית חלומות מבחינת נתניהו – שבזכות החיבור שעשה בין הבית היהודי לעוצמה, הרוויח עוד 5 קולות בכנסת.
אין כמעט איש אסטרטגיה ופרסום שלא יסכים עם טענה זאת, שאת קמפיין הליכוד ניהל הקמפיינר הטוב בישראל - נתניהו עצמו. נתניהו בן ה-70, ריכז סביבו קבוצת יועצים צעירים מאד, חלקם בשנות ה-20 לחייהם, ועם הנבחרת הזאת, כשהשרים והח"כים עצמם כמעט ממודרים, הריצו קמפיין חד, ממוקד, אכזרי ואפקטיבי מאד.
"מי שניהל בפועל את הקמפיין היה ראש הממשלה, הקמפיינר הטוב ביותר בישראל אי-פעם", אומר נדב שטראוכלר, מנהל מערך התקשורת בקמפיין הליכוד ש"גויס" אי-שם בסוף דצמבר לטובת מערכת הבחירות. "בשונה מקמפיינים אחרים, לא היו פה משרדי פרסום גדולים ויועצים אסטרטגים יקרים. היה צוות מצומצם שעבד כיחידה אחת, עם אפס אגו, וכל אחד בא לטובת המשימה הזאת. אני למשל השארתי תינוק בן חודשיים בבית, וכולנו נרתמנו למשימה הזאת עם הלב והנשמה".
הצוות סביב נתניהו כלל את עופר גולן – דובר ראש הממשלה, יונתן אוריך – דובר הליכוד ויועצו הצמוד של נתניהו, טופז לוק – איש הדיגיטל של נתניהו, ושטראוכלר, ביום-יום מנכ"ל שותף במשרד 'לניאדו-שטראוכלר תקשורת'. "הייתה דינמיקה נהדרת - אתה מעלה רעיונות, יש ישיבות קבועות, מעלים לראש הממשלה. הרבה פעמים באנו לראש הממשלה עם רעיונות שהיינו בטוחים שם מצוינים, אבל הניסיון שלו והחדות שלו, קברה את אותן רעיונות. התגבשו רעיונות לאורך הדרך: זה היה קרב שוחות קשה. התמודדו עם דברים קשים - כותרות כל ערב במהדורות, במקרים רבים עם תקשורת לא הכי אוהדת בלשון המעטה".
-היה לכם קמפיין ברור, חד, אבל גם מלוכלך ונמוך. בדיעבד שגיתם?
"אולי במקרים נקודתיים. אתה שולט בסדר היום שבוע אחרי שבוע, אז יש שגיאות. אני חושב שהקטע עם אבישי עברי, היה טעות. עם עברי, הסרטון הזה של קברי חללי צה"ל 'ברח לנו' בין הידיים, ונתניהו לא עובר על כל סרטון".
לדבריו, הייתה טעות גם עם הליכוד TV - שזכה לביקורת כערוץ פרופגנדה - אבל דווקא משום שלא עשו בו שימוש בווליום גבוה יותר: "אולי לא מקסמנו את זה עד הסוף. אני בטוח שמפלגות אחרות יחקו אותנו בבחירות הבאות עם זה. זה היה מהפכני. גם על 'ספרות זולה' אמרו שזה חרא סרט בהתחלה, ואז גילו כמה זה גאוני".
-ועל סוגיית נאווה ג'קובס שטענה כי בני גנץ הטריד אותה מינית
"לא אנחנו אחראים לאישה הזאת".
-נכון, אבל דיי רכבתם על הסיפור הזה בהמשך
"לא נכון. במערכת הבחירות הזאת קראו לראש הממשלה נתניהו בוגד, למשל בוגי יעלון ורם בן ברק שאמרו שמעשיו של ביבי הם על סף בגידה. אני חושב שאם מישהו ירד נמוך, אז זה לא אנחנו".
נתניהו וצוותו ניהלו קמפיין חזק ברשתות החברתיות, עם סרטונים רבים מדי יום. "הבאנו תוצרים טובים - ובהיקף חסר תקדים", אומר שטראוכלר, "כמות הסרטונים, המופעים התקשורתיים, ההודעות, רעיונות והראיונות בתקשורת. בסוף צריך ללהק 35 אנשים ולפמפם מדי יום את המסרים בתקשורת. עשינו אין ספור דברים ויזואליים חיוביים, אבל הם זכו באופן טבעי לפחות חשיפה. היו המון תכנים שעבדו בהצלחה מול קהלי היעד. לנתניהו היו מאות רבות של הופעות וראיונות שהיו מסונכרנים ועבדו טוב. זה פשוט נוהל בצורה מיטבית. כל בוקר אתה מתעורר ליום כאוטי: מתחיל בכיוון מסוים, בצהריים זה מקבל תפנית ומשתנה שוב בלילה".
שטראוכלר משתדל לא לבקר את הקולגות מכחול לבן, אבל מסביר על קצה המזלג חלק מבעיה שם: "בכחול לבן היו הרבה סתירות בקמפיין - בעיקר כי בהתחלה היו שם 2 קמפיינים שונים וסותרים של 2 מפלגות (חוסן לישראל ויש עתיד, א"כ)".
-איך בכלל הגיעו אליך? אין לך הכרות מוקדמת עם ראש הממשלה
"פנו אליי אי-שם בדצמבר, נפגשנו ונשאבתי פנימה. וזו זכות ענקית עבורי. תשמע, ראש הממשלה, האיש הזה... אנחנו עבדנו כמו מטורפים וניסינו להדביק את הקצב שלו, האיש הזה אדיר, באמת ליגה אחרת. זו הייתה זכות שראש הממשלה נתן את הדבר הזה בידיי, ושיכולתי לתרום קצת לניצחון הזה, ואני אומר את זה בצניעות. המתכון המנצח בקמפיין הזה הוא התבונה של ראש הממשלה לבחור אנשים נכונים".


 
שטראוכלר עם ראש הממשלה נתניהו, בערב הניצחון שלשום

"אני שומר שבת, ובקמפיין כזה אין רחמים – עובדים 24/7", אומר שטראוכלר. "עופר גולן הוא תותח על חלל, הבן אדם פשוט ניצח על המשימה באליפות. אני ויונתן אוריך שומרי שבת, אז כשאתה מועמד שצריך להיבחר לראשות ממשלה, אתה יכול להגיד פאק-איט - אני צריך לנצח בחירות, אבל נתניהו קיבל את זה, ואני סופר-מעריך אותו על זה. זה מוכיח לאנשים שומרי שבת, שאפשר לעשות הכל, זה לא יחסום אותך, ואם תעשה את הדברים בדרך שלך, ולא תיעצר למרות המגבלה הזאת. אגב, יכול להיות שמקומות אחרים לא היו לוקחים אותי – ואני מבין את זה כי זה עבודה שצריכה להיות מתוקתקת".
-בוא נחזור ליום הבחירות. שוב פעם 'הערבים נוהרים', ושוב פעם זה מצליח לכם
"אני אגיד לך את האמת. זה לא היה פייק-געוואלד, זה לא היה משהו שקרי. ביום שלישי ישבתי באולפן חדשות 12 אצל יונית לוי ב-19:00, ואמרתי לה שאם אנשי הימין לא יתעוררו בזמן הקצר שעוד נותר, הליכוד יפסיד את הבחירות. זה המידע שהיה לנו – ב-16:00, ב-18:00 וגם מאוחר יותר, כשראש הממשלה עלה לפייסבוק לייב שהיו בו מאות אלפי צפיות, בנקודת הזמן הזאת הייתי רחוק מלהיות משוכנע שאנחנו מנצחים. בערים שהם מעוזי ליכוד מובהקים – נתוני ההצבעה היו נמוכים, ואילו בערים חזקות שמזוהות עם השמאל, אחוזי הצבעה גבוהים. לכן הגעוואלד הזה היה אותנטי לחלוטין. ב-4-5 השעות שנותרו - הפכנו את הקערה על פיה מפיגור של 4-5 מנדטים.
-מלחמה על כל קול?
אחר הצהריים ירדנו עם ביבי לחוף הים של נתניה, וראש הממשלה דיבר עם אנשים. הוא היה נחוש, דיבר עם אנשים בטלפון ותמרץ אותם. זה מראה על הנחישות שלו, ההבנה שלו של המצב.  
תגובות לכתבה(11):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אחד הקמפיינים הטובים בעולם!
  דורון 18/04/2019 16:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תפרגנו! נלחמו מול אינספור אייטמים "וכותרות" שקריות והצליחו! הצליחו למען מדינת ישראל! מי שלא מפרגן - יש מבצע על מלפפון חמוץ ברמי לוי (או בברלין).
  סגור
 • 8.
  אתם לא ירדתם נמוך ?
  אלדד 13/04/2019 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתה רציני נדב ? היית בדו''צ. יש לך אפס בושה ? לא איכפת לך מהמוניטין ? אם פשוט היית שותק לפחות היית זוכה בהערכה על זה שלקחתי חלק בניצחון. אבל ככה לחרטט?
  סגור
 • 7.
  חוסר מודעות מביך
  ירדן 12/04/2019 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חבורה של אופורטוניסטים צעירים. התגייסה לקדם אדם שפרק חברה ישראלית לגורמים. זה לא סרט זה חיים שלנו. ראיון של אדם חסר מודעות
  סגור
 • 6.
  קמפיין ביבים למלך העכברים ביבי
  ראובן 12/04/2019 08:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בושה
  סגור
 • 5.
  החגיגות באוסישקין
  פאסוסססס 11/04/2019 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  7 שקל בחניון
  סגור
 • 4.
  היכולות של נתניהו גבוהות מאוד בכל התחומים ולכן אין לו ת
  אבי 11/04/2019 15:49
  הגב לתגובה זו
  4 1
  חרות. זה לטובת עם ישראל. חבל שהחמוצים לא מבינים זאת ומייסרים את עצמם
  סגור
 • 3.
  שטראוכל,נטשתה תינוק שאתה לא מניק.תרגיע!! (ל"ת)
  המערכת 11/04/2019 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  שטופלר, אתה המצאת שגנץ חולה נפש?
  עמוקה 11/04/2019 13:13
  הגב לתגובה זו
  1 2
  את העונש תקבל מלמעלה!
  סגור
 • הוא לא
  דב 11/04/2019 15:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אך זו ממש לא השמצה
  סגור
 • 1.
  נשאר תיעוב ושנאה (ל"ת)
  רוית 11/04/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אכן
  דב 11/04/2019 15:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלכם לכל דבר יהודי וציוני. מסיתים - ובוכים. שונאים - ומאשימים. העדר זה אתם, שלא יודעים במי ומדוע אתם בוחרים. העיקר להצטרף לכת המטורללים: "רק לא ביבי."
  סגור