מדיה

עומרי חיון נגד פייסבוק: "הורדת החשיפה היא פגיעה ונזק לקניין"

הבלוגר הגיש לפייסבוק מכתב התראה לפני נקיטת הליכים בו הוא טוען שהחברה עושה איפה ואיפה בין גופי תוכן; מורידה חשיפה ללא הצדקה ומסבה לו "עוולה נזיקית מובהקת"
משה בנימין |  7
עומרי חיון (צילום יחסי ציבור)
הבלוגר עומרי חיון הגיש לפייסבוק ישראל מכתב התראה טרם נקיטת הליכים, בעקבות מה שהוא מגדיר כ"מגבלות צנזורה באמצעות הקטנת חשיפה של מידע מידי משתמשים, לרבות משתמשים המשמשים הלכה למעשה ככלי תקשורת", דוגמת חיון. 
במכתב ההתראה שהוגש באמצעות עורך הדין אורון שוורץ ממשרד שוורץ-נרקיס ושות', טוען חיון כי פייסבוק נטלה לעצמה חירות משפטית לפיה היא הקובעת מהו פרט מידע אמיתי ואמין ובמידה ולא, היא פועלת, לכאורה, להקטנת מידת חשיפתו של אתר המפרסם מידע כאמור. לטענתו של הבלוגר "חירות זו הנה למעשה הקמת בית דין שדה שמקור סמכותו אינו ברורה, הפוסק מהי אמת, מהן Fake news וחורץ גורלות".
הנזק, לכאורה, שספג חיון מפייסבוק נוגע לירידת החשיפה לתכנים שאותם פרסם באתר שבבעלותו ואותם שיתף בפייסבוק. במכתב ששלח הוא מציין כי בעבר, אחז העמוד העסקי, וכן הפרופיל האישי שלו בתפוצה נרחבת שהגיעה ליותר ממיליון נחשפים לפרסומים יומיים ושבועיים. "ואולם" הוא מציין, "במהלך השנתיים האחרונות, ירדו אחוזי התפוצה לרוב לעשרות אלפים בודדים". חיון מחזק את דבריו בכך שלא חל שינוי דרמטי במספר עוקביו בפייסבוק במהלך התקופה בה החשיפה אליו ירדה, וכן התוכן אותו סיקר לא השתנה.
חיון טוען באמצעות עורכי דינו כי קניינו של אדם בפייסבוק היא מידת החשיפה לתכנים אותם הוא מעלה, ולכן, כל פגיעה בחשיפה זו היא "עוולה נזיקית מובהקת". העוגן המשפטי שעליו מבסס חיון את טענותיו נוגע לדרך שבה קובעת פייסבוק האם מידע כלשהו הוא אמיתי או בדיה - החלטה שלפיה היא מורידה את החשיפה לתכנים מסוימים, בהתאם לאמינות התוכן. 
במסגרת הפנייה לפייסבוק, חיון גם צירף נספחים שחושפים את היקף החשיפה לה זכו התכנים שהעלה בפייסבוק. הנספחים כוללים את נתוני חשיפת השיא שהיו לו בטרם פייסבוק החליטה, לכאורה, לצמצם את החשיפה אליו ולצידם את נתוני חשיפות השפל שאותם הוא מציג כהוכחה לטענותיו.

נתוני השיא

נתוני השפל

חיון מצביע על כך שייתכן וגורמים המנסים להתנכל לו מדווחים לפייסבוק באמצעות כלי הדיווח של הפלטפורמה על כך שהמידע אותו הוא מפרסם הוא שקרי. "הח"מ אינם מכירים את "בית הדין" של פייסבוק" כותבים עורכי דינו, "והחשד שמא גורמים שונים יבקשו להתנכל למשתמש באמצעות דיווחים שאינם אמיתיים, ובעניינו של מרשנו מציאות זו, איננה מופרכת, הרי שעניינים אלה אינם יכולים להתברר באופן מורשה ומוסמך בידיכם".
חיון קובל עוד על כך שפייסבוק עושה איפה ואיפה בין כלי תקשורת גדולים ו"מבוססים" לגופי תוכן קטנים בכל הנוגע ל"קליק-בייטס" (Clickbaits), כותרות טיזר שמטרתן לעודד הקלקה על כתבה גם במחיר של קשר רופף בין הכותרת לתוכן המצוי בכתבה. בפייסבוק הודיעו על מלחמתם בתופעה זו שרבים עושים בה שימוש, כולל חיון, אך לטענתו החברה אינה אוכפת את מדיניותה על כולם באופן שווה. 
לסיום, דורש חיון באמצעות עורכי דינו, כי "טרם שמרשנו יפנה למיצוי זכויות באמצעות ערכאות משפטיות, הרי שראשית, מן הטעם המקובל של מיצוי הליך טרם פניה לערכאות, נבקש לקבל את הסברכם בדבר פגיעה זו, את המניעים לה, ואת תיקונה המיידי לאלתר, קרי השבת נתוני חשיפתו של מרשנו, טרם מה שנראה לכאורה, כהנמכתם".
מפייסבוק ישראל לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הידיעה.
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אויש תפסיק להתבכיין
  שטויות 09/07/2019 10:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכלו לי, שתו לי, עשו לי ... אתה לא מיוחד , פיייסבוק חתכו בחשיפה לכולם אם אתה מספיק טוב עם תוכן איכותי תשאר בטופ אבל אתה לא..
  סגור
 • 6.
  מלך הקליקבייט
  אלירן 10/06/2019 04:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבחינתי הוא וכל דומיו, גדולים וקטנים - יכולים להעלם מהפיד בכיף. שיורידו להם חשיפה למינימום. אןי במידע שלהם שום תועלת. רכילות צהובה וקטנה.
  סגור
 • 5.
  אני בשוק
  מארק צוקרברג 04/06/2019 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוזב את מצרים עוזב את הרציחות באמריקה עוזב את התביעות בסנאט ורץ להקשיב לעומרי חריון . האשטאג - #מעפן
  סגור
 • 4.
  פייסבוק שחטו לנו את העמודים (ל"ת)
  משטראוס 03/06/2019 22:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  איש מצחיק עומרי חיון
  ג'ונסון 03/06/2019 21:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אותנו לימדו מזמן: כשאתה משתין על הצבא הוא נרטב וכשהצבא משתין עליך אתה טובע. אז ככה עם פייסבוק
  סגור
 • 2.
  עצוב לי להגיד שעמרי חיון צודק, אבל הוא צודק (ל"ת)
  ה 03/06/2019 21:08
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 1.
  הבעיה שהוא מפרסם כותרות בלי קשר לתוכן
  טלי כהן 03/06/2019 20:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מנסה לעשות כסף על הגב של הגולשים, מפרסם כותרת מפוצצת וכשנכנסים לפוסט, אין קשר בין הכותרת לתוכן, כמובן שזה גורם לקוראים שלו אכזבה ולכן הם מדווחים על הפוסטים שלו לפייסבוק, פייסבוק בודקים את התלונות וכשרואים שהן מוצדקות, מורידים את החשיפה על מנת לא לפגוע בגולשים נוסיפים. פשוט
  סגור