מדיה

המו"לית החרדית שמקימה קרן לפרסום תחקירים על דת ומדינה

שוק התקשורת המקומי יזכה לחיזוק עם הקמת קרן נוספת שתתמקד במגזר החרדי, אבל לא רק. מקימת הקרן ומי שתעמוד בראשו היא מו"לית השבועון 'יום ליום' נעמה עידן
אלכסנדר כץ |  5
נעמה עידן, המו"לית של יום ליום (צילום גולשים)
קרן תחקירים חדשה במימון המונים צפויה לקום השבוע, והפעם - עם דמות מפתיעה בראשה. לאייס נודע כי נעמה עידן, המו"לית של השבועון יום ליום, החליטה להקים את הקרן לעמוד בראשונה, כאשר מטרת הקרן לממן תחקירים שיחשפו שחיתויות, מקרי השתקה, עוולות ואפליות בעיקר במגזר החרדי, כאשר התחקירים יתמקדו בנושאי דת ומדינה.
נעמה עידן היא אשת אסטרטגיה ושיווק. ב-2017 רכשה את העיתון 'יום ליום' שהיה מזוהה על ש"ס, בעקבות ההחלטה של המפלגה להסיר את ידה מהעיתון, והיו"ר אריה דרעי הודיע כי יקום עיתון חדש. מאז גם נקלעה למאבקי כוחות בתוך העיתון, עד להשגת רגיעה.
כעת עובדת עידן על הקמת הקרן ששמה 'חשיפה אזרחית', ותתחיל בגיוס עובדים לטובת כך. "ברור לי שיהיו מי שינסו, בכל דרך, למנוע ממני את הקמת קרן התחקירים, אבל כבר הוכחתי שאני לא חוששת ללכת נגד הזרם, לא חוששת להציף עוולות ושחיתויות שנמשכו שנים, רק כי אף אחד מהמגזר ממנו אני מגיעה, לא היה מוכן להתייצב נגד אותם מושחתים", אומרת עידן. "אני לא חוששת ובכוונתי לשבור את קשר השתיקה ולנפץ את חומות ההסתרה".
בין הנושאים שקרן התחקירים החדשה תעסוק, אפשר למנות נישואין, עגונות וקבורה; אפליה במערכת החינוך; אפליה בצרכנות ותעסוקה; ועוד. "כאשר זה נוגע לחשיפת שחיתויות על ידי העיתונות החרדית, לצערנו, לא ניתן להיות סמוכים ובטוחים שהמלאכה נעשית כראוי, מהסיבה הפשוטה שהתקשורת החרדית היא מיסודה תקשורת מגויסת, אידאולוגית ופוליטית, באופן המונע ממנה לקיים עיתונות עצמאית ומקצועית שאינה תלויה בגורמים אינטרסנטיים".

דבריה, "אמנם בישראל ישנם גופי תקשורת עצמאים החושפים מקרי שחיתות ועוולות ועושים עבודת קודש, אלא שגופים אלה אינם מכירים את שפת המגזר ואינם יכולים לתת מענה ראוי בכל הנוגע לחשיפת האמת בסוגיות דת ומדינה. וכאן נכנסת לתמונה קרן 'חשיפה אזרחית' ששמה לה למטרה לחשוף את האמת, לבדוק תקלות ועוולות וכשלים בירוקרטיים, המשפיעים על החיים של כולנו ועל היחס ליהדות".
התוצרים של הקרן לא יפורסמו בלעדית ב'יום ליום', אלא גם יוצאו לשיתופי פעולה עם גופי תקשורת דתיים וכלליים. נכון לשעה 17:08 (עדכון) - נפתח גיוס ההמונים באמצעות אתר JUMPSTARTER.
ומדוע היא פועלת לשת"פ עם גופים אחרים, בניגוד לאינטרס העסקי שלה כמו"לית של 'יום ליום'? "יש לכך 2 סיבות", היא מסבירה לאייס. "הראשונה, המטרה של התחקיר זה להיחשף לכמה שיותר אנשים כדי שיתקנו את העוול כמה שיותר מהר. זה כלי דמוקרטי מאד חשוב. הסיבה השנייה היא שפשוט הקהל שלי הוא ברובו המכריע חרדי, ולא תמיד מוכן לקבל הכל. היו כבר תחקירים שלא יכולתי לפרסם אצלי, ולכן חשוב שפרסומים כאלה יזכו להתפרסם, גם אם במקומות אחרים". 
הקרן החדשה תפעל במקביל לקרן התחקירים הוותיקה שהוקמה לפני שנים בודדות ביוזמתו של העיתונאי תומר אביטל, וכוללת בין היתר את האתרים 'המקום הכי חם בגיהנום', '100 ימים של שקיפות' ועוד. עידן שוחחה עם אביטל בנושא, וייתכן כי בעתיד יהיו שיתוף פעולה בין 2 הקרנות, אבל עידן מאמינה כעת כי היא צריכה להתמקד בתחומים המוכרים לה יותר - דת כאמור: "עניין הקבורה והעגונות אינו נוגע רק לחרדים, אלא לכלל המגזרים. יש כל כך הרבה תחומים שחרדים שולטים בהם או אחראים להם, והם משפיעים על כלל החברה, כך שזה לא בהכרח יפורסם בכלי תקשורת חרדים או דתיים. אני לא יכולה לתרום בתחומי התחבורה או הספורט למשל, אבל אני למשך כן יכולה לעסוק בתחומים שמוכרים לי - כמו הדת. הרבה פעמים הגורמים האחראים צריכים דחיפה או לחץ ציבורי לחקור נושא מסוים או לוודא מסוים יטופל כראוי".
לדבריה, "כשהתקשורת החרדית מגויסת, תקשורת ששותקת, כזו שנאבקת על חייה, ומקבלת כל פעם 'נו נו נו' כשמישהו מעז לבקר מישהו אחר, הגענו למצב שאנחנו נמצאים בו היום, בו מאכערים ועסקנים עושים הון פוליטי וכלכלי בשם הדת, על הגב של הציבור. האם זו יהדות? לא!".
-את תעסקי בהכל?
"אני חושבת שכן. בגמרא דנים על הכל. יש חשיבות מאד גדולה לבדיקת כל נתון בלי הטיות".
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כל הכבוד לך. תבורכי משמים ומהארץ!!
  פרחיה מסרי 22/07/2019 12:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי נעמה תומכת בך בכל מעודי. אשמח לתרום .
  סגור
 • 4.
  איך אפשר לתרום לקרן של נעמה עידן? (ל"ת)
  רבקה 22/07/2019 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אישה אמיצה!! ומעוררת השראה (ל"ת)
  נעמה 18/07/2019 07:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  UNCLE TOM
  אשר 16/07/2019 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היא נגד החרדים ובעד ההשמצות של המערכת האנטי דתית לא צריך מצג שווא שהיא כאילו לטובת החרדים ו או האמת!!!
  סגור
 • 1.
  עוד בוגדת
  וענונו 15/07/2019 19:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וכדי שלא אצונזר לא ארמוז מאיפה זה בא השנאה העצמית.....
  סגור