מדיה

בתקשורת מתלבטים איך לנהוג בקלטת המתעדת הריגת התינוקת

הפרקליטות תערוך את הקלטת המתעדת את הריגתה של יסמין וינטה ע"י אינה סקיבנקו, לאחר אישור ביהמ"ש לשידור, עם סייגים. חדשות 13 פרסם בשעה האחרונה קטעים מהקלטת
אלכסנדר כץ |  3
התינוקת יסמין וינטה ז"ל (צילום באדיבות המשפחה)
במערכות התקשורת השונות מתלבטים כיצד לנהוג בהקלטת בה תועדה הריגתה של התינוקת יסמין וינטה ז"ל על ידי הסייעת אינה סקיבנקו בגן ילדים בפתח תקווה לפני כשנה. הבוקר (יום ה') אישר בית המשפט המחוזי בלוד לפרסם את הסרטון בתנאים מגבילים – כגון טשטוש פניהם של תינוקות אחרים שצולמו, ואילו הקטע בה מתועדת סייעת אחרת לא יפורסם משום שההליך המשפטי בענייניה טרם הסתיים.
עורך הדין של הוריה של יסמין וינטה, עו"ד יעקב שקלאר, ביקש השבוע להתיר את פרסום הסרטון ממצלמות האבטחה, "למען יראו ויראו, ולצורך השינוי החברתי והתודעתי בטיפול בקטינים חסרי ישע". השופט עמי קובו ביקש באותו דיון לקבל את עמדת הפרקליטות, וזו מסרה כי היא מתנגדת לפרסום הסרטון. גם סנגורה של סקיבנקו, שהשבוע נידונה ל-17 שנות מאסר בגין הריגת התינוקת, התנגד לפרסום וטען כי פרסום כזה עלול לסכן את שלומה של מרשתו ושל משפחתה.

בסופו של דבר אישר השופט קובו את פרסום הקלטת: "בחנתי את טענות המאשימה והנאשמת, ואולם סבורני כי אין בהן כדי להצדיק את איסור הפרסום, בשלב זה. אכן, החשש לפגיעה בכבודה של המנוחה הוא משמעותי, ואולם יש לתת משקל רב לעמדת הוריה של המנוחה, אשר שקלו את הדברים, בין היתר לאחר שהתייעצו עם עורך דין מטעמם, והם מבקשים את ביטול איסור הפרסום. כך גם הוריו של התינוק הנוסף באישום הראשון, מסכימים לפרסום. העובדה שהפרטים האמורים נזכרים בגזר הדין, אינה מצדיקה את מניעת הפרסום. בכל הנוגע לביטחונה של הנאשמת, הרי שהיא נמצאת במשמורת השב"ס וחזקה של שירות בתי הסוהר שיידע לשמור על ביטחונה".

אז כיצד יפעלו מערכות התקשורת?
 
כעת הקלטת המלאה אמורה להיערך על ידי המשטרה, משם תישלח לפרקליטות המדינה, ורק לאחר מכן תועבר לכלי התקשורת השונים. אם החלקים מהקלטת שיאושרו לפרסום יהיה חלק מההתעללות של המטפלת בתינוקת יסמין, כפי שכבר שודר בעבר במקרי התעללות אחרים, למערכות התקשורת יהיה כנראה קל יותר לפרסם את אותם קטעים, כך אומר לאייס גורם באחת ממערכות התקשורת הגדולות בישראל.
בחדשות 12 כבר החליטו בשלב זה לא לפרסם את הקטעים, הגם שכאמור עדיין לא הגיעו לידי התקשורת. כך גם באתר ynet. בחדשות תאגיד כאן ההחלטה תיפול רק לאחר קבלת הקלטת הסופית. כך גם בוואלה.
בחדשות 13 כבר העלו לפני כחצי שעה (11:30) קטעים מהתיעוד שהגיעו אל הכתב מאור צור, שלא באמצעות המשטרה. בתיעוד רואים את התנהגותה האכזרית של המטפלת אינה סקיבנקו, אולם את רגעי מותה של יסמין החליטו בחדשות 13 לא לשדר. 
לצד הלבטים במערכות השונות, ברשתות החברתיות נראה שהגולשים מבקשים מהתקשורת להימנע מהצגת התמונות הקשות, למרות בקשת הוריה של יסמין ז"ל.
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כתבי רכילות ולא חדשות
  בושה של מהדורה 24/07/2019 20:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איילה חסון דורון הרמן וכל החרטטנים הורסים מהדורה
  סגור
 • 2.
  חדשות 13 בפשיטת רגל
  ליאורי 21/07/2019 18:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בקרוב גל פיטורים. הכסף נגמר
  סגור
 • 1.
  מהדורה נחשלת ונכשלת
  חדשות 13 עלובים 18/07/2019 21:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תתביישו. לשדר מה? אין פה שום הישג עיתונאי. אתם תת רמה של מהדורה ומי שעורך אותה צריך להיות מפוטר מזמן
  סגור