מדיה

האונס באיה נאפה: מאות תלונות נגד חדשות 12 ודברי רוני דניאל

רק ציוץ של עיתונאית הציף דברים שאמר דניאל ביום ה' ב-103FM על הנאנסת הבריטית. בעקבות כך קיבלה הרשות ה-2 כ-700 תלונות. מאות תלונות הופנו גם נגד הסיקור בחדשות 12
אלכסנדר כץ |  12
רוני דניאל (צילום אלכסנדר כץ)
הכתב הצבאי של חדשות 12, רוני דניאל, הצליח לעורר סערה גדולה בשעות האחרונות בעקבות דברים שאמר בתכנית 'הקבינט' ברדיו 103FM על התיירת הבריטית שנאנסה לכאורה על ידי 12 צעירים ישראלים בקפריסין - "היא הייתה רגילה לשניים-שלושה, ולפתע פתאום 12, זה השבר?". דבריו הצליחו לעבור מתחת לרדאר, עד שהיום (יום א') בצהריים צייצה אותם נועה לנדאו, כתבת הארץ, והרשתות החברתיות החלו לסעור. לאייס נודע כי בתוך שעות ספורות, התקבלו ברשות השנייה מעל 700 תלונות, וכבר נעשתה פנייה ל-103FM בבקשה להגיב על הדברים.  
דניאל מגיש מדי שבוע את 'הקבינט' עם יואב לימור ואלון בן דוד. בחמישי האחרון העלו לשידור את שליח חדשות 13 לאיה נאפה, דורון הרמן, שסיפר כי על פי המשטרה המקומית, התיירת הבריטית שעומדת במוקד הפרשה, קיימה יחסי מין עם 3 ישראלים בימים שלפני האונס לכאורה. ה-3 נעצרו כחלק מהמעצרים של 12 החשודים הישראלים.

הרמן אמר בשידור: "במשך השבוע היא הייתה איתם בקשר עם שלושה מהם, קיימה עם שלושה מהם יחסי מין בהסכמה, כך לפי המשטרה המקומית, אבל בלילה האחרון היא התעוררה באחד החדרים עם 12 ישראלים ולא עם 2-3 שהיא הכירה…".
דניאל לגלג: "אה, היא הייתה רגילה ל-2-3 לפתע פתאום 12, זה ה… שבר?".
על כך אמר הרמן: "היא הכירה שניים-שלושה, עם חלקם היא קיימה יחסי מין, ולפתע 12 חבר׳ה צעירים והיא בבוקר הבינה שחלקם קיימו אתה יחסי מין ללא הסכמתה מבלי ידיעתה… עכשיו אני אומר לכם, עם כמויות האלכוהול שרצות פה אני חושב שכולם היו אהה די מסטולים בסיטואציה הזאת וכשהיא התעוררה היא הלכה למשטרה והגישה תלונה".

רק 3 ימים לאחר אותו ראיון והדברים שהצליחו להישאר מתחת לרדאר, הצליח ציוץ של לנדאו עם ציטוט דבריו להסעיר את הרשתות החברתיות. 
 

בעקבות כך, צייץ רוני דניאל הבהרה עם התנצלות בסופה: "מעולם לא חשבתי להתייחס בקלות דעת לאירוע כל כך חמור. בעיניי אונס - בין אם זה אדם אחד, 2 או 12 בכל המקרים הוא אירוע חמור ביותר. זכותה של כל אישה להחליט בדעה צלולה עם מי לקיים יחסי מין אך התנאי הוא שמדובר במעשים בהסכמה ובדעה צלולה. אם הובנתי אחרת אין לי אלא להצטער ולהתנצל".

 
חברו לפאנל של דניאל, אלון בן דוד, הגיב לציוץ של לנדאו ב-2 ציוצים משלו: "כל מי שיאזין לשיחה ישמע שהשתמשנו בכל סופרלטיב כדי להביע שאט נפש מהאירוע: 'מחריד', 'נורא' ו'עצוב'. הדגשתי שגם אם יתברר שזה נעשה בהסכמה - זה עדיין מעשה פסול... יחד עם ההסתייגות שלי מההתנסחות של רוני, כל אדם סביר שיאזין לראיון יוכל להתרשם עד כמה שלושתנו הבענו סלידה מהמקרה".
ל-103FM יש שבוע ימים להגיב לבקשת התגובה שהתקבלה מנציב תלונות הציבור ברשות השנייה דוד רגב. ניתן להעריך שבתחנה יציגו את הציוץ של דניאל כמעין התנצלות זריזה על הדברים, והבהרה שלהם לגבי חומרת האירוע. במקביל, הקטע עצמו הוסר מכלל הפלטפורמות הדיגיטליות של התחנה. ברדיו 103FM לא הגיבו לפניית אייס.
 
מאות תלונות על כתבה בחדשות 12
 
במקביל, בתוך פחות מיומיים התקבלו כ-300 תלונות לרשות השנייה בעקבות סיקור הפרשה באיה נאפה רוב גדול של התלונות הופנו נגד חדשות 12 על כתבה ב'אולפן שישי'.  התלונות התמקדו על דרך המסגור של הכתבה.

אחד המתלוננים קיבל תגובה מהרשות השנייה בה נכתב כי "בתלונתך, כמוה הגיעו מאות נוספות, קבלת על כתבה ששודרה בחדשות 12 ביום 19/7/17... בתלונות הרבות נטען כי הכתבה שסיקרה את הפרשה הייתה פוגענית והכילה סרטון תדמית של בית המלון אשר הציג נשים צעירות בצורה מינית והחפיץ את גופן. בהמשך שודרו בסרטון משחקים בין גברים ונשים בבריכה שנשאו אופי מיני. עוד נטען בתלונות כי התיירת הבריטית אשר נאנסה על פי החשד בידי קבוצת הצעירים מישראל, תוארה כ'זורמת' והפרשה עצמה תוארה כ'הסתבכות'. בעקבות התלונות פתחה נציבות פניות הציבור ברשות השנייה בבירור במהלכו פנתה לגורם המשדר לקבלת התייחסותו".
"במקביל צפיתי כאמור בכתבה ומצאתי את תלונתך ואת התלונות הרבות מוצדקות", כתב רגב למתלוננים הרבים, והוסיף: "במקרה עליו הלנת הפרשה הייתה בתחילתה ובשל העדר חומרים מצולמים והאיסור לחשוף את זהות המעורבים, שולב בכתבה סרטון תדמית של בית המלון בו התרחש האירוע הקשה. צפייה בסרטון מעלה כי מדובר בסרטון תדמית שהכיל אלמנטים בעלי אופי מיני וכי שיקול הדעת בשילוב סרטון תדמית זה היה מוטעה לטעמי ובעל טעם רע ואף פוגעני. לא היה מקום לשלבו בכתבה אשר עסקה בפגיעה מינית כל כך חמורה בצעירה. טוב עשה הגורם המשדר שהסיר אותו בתוך זמן קצר ביותר".
בעקבות פניית נציבות תלונות הציבור של הרשות השנייה, בחדשות 12 הגיבו כי "מדובר בסרטון תדמית של המלון שבו אירע על פי החשד אונס הצעירה הבריטית. לכל אורך הסרטון, שבו נראים צעירים הוללים במסיבות, נצרב הכיתוב 'למצולמים אין קשר לנאמר' ואין בכך משום האשמת הקורבן במקרה זה או תוכן שאינו הולם לצפייה. עם זאת, אנחנו מסכימים שנעשה שימוש מוגזם בתמונות אלה שמקורו בטעות טכנית. נוכח ביקורת פנימית שערכנו ופניות שהתקבלו במערכת החדשות ובשל חשיבות ורגישות הנושא בחרנו לשנות את הכיסוי הוויזואלי בכתבה זו והיא הועלתה בגרסה מתוקנת אל אתרינו".
דוד רגב אישר את הפרטים לאייס, ואמר כי "לאור התלונות הרבות שהגיעו בימים האחרונים כנגד הערוצים המשדרים את פרשת האונס המחריד לכאורה באיה נאפה, אני אני קורא לגורמים המשדרים להפעיל שיקול דעת ולסקר בזהירות וברגישות את הפרשה".
בחדשות 12 מסרו את אותה תגובה שהשיבו לרשות השנייה.
תגובות לכתבה(12):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  מה הבעייה? כולה משגל.. (ל"ת)
  אבנר 13/08/2019 20:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  סתם קשקשן ללא חוט שדרה
  יעקב 23/07/2019 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צבוע
  סגור
 • 9.
  רוני דניאל נוכל תקשורתי שלא מבין בכלום
  ניר 23/07/2019 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט צבוע
  סגור
 • 8.
  רוני דניאל צבוע ללא חוט שדרה , שבשבת רוחות ...
  ניר 23/07/2019 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוח רפאים
  סגור
 • 7.
  דניאל אתה תותח . חד ומציאותי (ל"ת)
  צעירי 22/07/2019 20:05
  הגב לתגובה זו
  2 4
  סגור
 • רוני דניאל צבוע , נוכל תקשורת ....
  יוסי 23/07/2019 13:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רוני דניאל צבוע , נוכל תקשורת ....
  סגור
 • 6.
  רוני דניאל ודורון חרמן
  טלה 22/07/2019 19:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מאוסים
  סגור
 • 5.
  לא היה אונס
  צעירים זכאים 22/07/2019 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בחורה עושה הצגה ברור
  סגור
 • 4.
  לרוני דניאל מותר להגיד הכל כי הוא שמאלני שתוקף את ביבי
  שמאלנים צבועים 22/07/2019 14:23
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מי שתוקף את ביבי - סולחים לו על הכל!!!
  סגור
 • 3.
  נו ברור מי עם לא מעיתון הרפש הארץ יעשה רעש על כלום
  מאיר 22/07/2019 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנתי לתרגום סימולטני בעברית של העם הבחורה שכבה עם מי שרצתה עשת אורגיות עם 2 ושלושה אז על 12 שהיו בחדר (לא כולם שכבו איתה)עושים רעש ילא אצלינו במועדונים עושים הכל בהסכמה מנכ"לים עורכי דין רופאים אף אחד לא אונס ככה זה אצל בנות פתוחות למודרניזציה
  סגור
 • 2.
  הוא צדק האישה התבררה כסחטנית מעלילה שסחטה בעבר אורגיה
  רוני צדק 22/07/2019 12:05
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ואם היא לא צלולה שהיא לא תקיים יחסי מין והיא האשמה היחידה בדיוק כמו נהיגה בשכרות היא אחראית על עצמה
  סגור
 • 1.
  רוני, שניים שלושה זה בסביבות ה 30 ס"מ וזה נסבל איכשהו
  סטלה 21/07/2019 19:43
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אבל 12 זה כבר מעל למטר וחצי וזה כנראה יותר מדי. בגלל זה קמה הסערה.
  סגור