מדיה

אחרי פרשת 'מחוז ירושלים': 'קודה' תגבש קוד אתי להפקותיה

למרות שחתמה על הקוד האתי של התאגיד ולאחר שהופסקה עמה העבודה, שכרה קודה את ד"ר קרניאל כשיגבש קוד להפקותיה. כמו כן שכרה משרד יח"צ
אלכסנדר כץ |  15
רם לנדס (צילום יח"צ)
חברת קודה תקשורת הודיעה הבוקר (יום א') כי החליטה לגבש קוד אתי להפקותיה בעזרתו של ד"ר יובל קרניאל, וזאת בעקבות פרשת סדרת הדוקו-משטרה מחוז ירושלים, שבשבוע שעבר התברר כי חלק מהסצנות בה פוברקו.
כזכור, ביום שלישי שעבר חשף ניר חסון בהארץ כי הפקת התכנית שתלה רובה M-16 בחיפוש בביתו של תושב מזרח ירושלים, בסצנה ששודרה בפרק התשיעי של העונה בערוץ כאן 11. צילומי הסצנה בפשיטה על ביתו של תושב שכונת עיסאוויה, סאמר סלימאן התקיימו בנובמבר 2018 לפנות בוקר. בקטע נראה אחד השוטרים אומר כי בבית של סלימאן נמצאה "מנהרה שלא הייתה מביישת את החפירות בעזה". בהמשך השוטרים מברכים זה את זה על מציאת הנשק, שכאמור הייתה סצנה מבוימת.
עם סיום החיפוש, קיבל סלימאן מהשוטרים "דו"ח חיפוש" בו נכתב כי "לא נתפס דבר", כאשר המטרה הייתה כאמור לתת לו הוכחה כי אינו חשוד בדבר. אלא שלאחר השידור, זיהו שכניו של סלימאן אותו ואת ביתו, והוא חושש כעת כי ייחשד בפעילות עבריינית-חבלנית או לחלופין, כמשתף פעולה עם ישראל.
לאחר החשיפה, התקיימה פגישה בהולה בין הבעלים של קודה רם לנדס למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ וסמנכ"לית הטלוויזיה טל פרייפלד. באותה פגישה סוכם כי לנדס יבדוק את הטענות ויגיב עליהם. בדוח שסיפק לנדס נמסר כי נבדקו כלל הסצנות בסדרה וכי יש חשש לעוד 2 סצנות בעייתיות. לנדס גם הפיל את האשמה על 2 במאים של הסדרה, וטען באותו דוח כי אחד מהם כבר אינו עובד בקודה, והשני יוזמן לבירור כשיחזור מחו"ל. בתאגיד בחרו להסיר את כל פרקי הסדרה מהפלטפורמות הדיגיטליות.
בחמישי האחרון החליטה מועצת תאגיד השידור כאן להפסיק באופן גורף ולאלתר את העבודה עם קודה תקשורת. בהודעה שפורסמה באותה עת, נכתב כי "מדובר בהתנהלות בזויה, הנוגדת לחלוטין את האחריות הגדולה המוטלת על השידור הציבורי ועל העוסקים בו, ונוגדת את ההכרח שבאמינותו. מדובר בבגידה באמון הציבור ובאמון תאגיד השידור הישראלי. בתאגיד אין מקום ואין כל סובלנות לשקרים לציבור ולהפללת אנשים חפים מפשע". עוד נמסר כי "יידע כל מי שעובד למען השידור הציבורי כי עליו להתייחס ביראת קודש לכללי האתיקה. לפיכך הוחלט כי תופסק לאלתר העבודה עם חברת 'קודה' באופן גורף, וכי תופסק לאלתר העבודה עם כל המעורבים בזיוף".
החלטת כאן גם פוגת בתכנית 'מהצד השני עם גיא זהר' שהופסקו צילומיה, כמו גם תכנית התקחריים 'שטח הפקר' שלא תשוב לשידור. גם תכנית דוקו-ריאליטי אחרת שקודה מפתחת עבור התאגיד, לא תתקדם.
כעת מודיעה קודה כי לאחר שערכה תחקיר פנימי, החליטה לשכור את שירותיו של ד"ר יובל קרניאל, מהמומחים הבולטים בישראל בתחום האתיקה, לבניית קוד אתי בהפקותיה. ד"ר קרניאל יגבש כלים למניעה של אירועים עתידיים. יש לציין כי קודה אמורה הייתה לפעול לפי הקוד האתי העיתונאי של תאגיד השידור הציבורי, עליו התאגיד מחתים את חברות ההפקה.
מקודה תקשורת נמסר: "פגשנו במהלך הכנת הסדרה, שוטרים, נשים וגברים שמשתכרים כל כך מעט ומקריבים כל כך הרבה לטובת ביטחונם של אחרים, בלי לקבל שום אהדה והכרה ציבורית. התאהבנו בהם. רצינו לספר את סיפורם באופן העוצמתי והמרגש ביותר. חשבנו שהעובדה שהחוק מחייב אותנו להסוות באופן מוחלט את זהות החשודים והבתים שלהם מאפשרת לנו לנתק בינם לבין הסיפור. זה בוודאי נכון מבחינה משפטית, אבל ברמה האישית והאנושית ברור לנו שטעינו. הם בני אדם שאנו מבקשים מהם סליחה ומחילה מקרב לב. יחד עם זאת יש לציין, שרוב מוחלט של התיעוד בסדרה הוא אותנטי לחלוטין ומתאר במדויק את שגרת חייהם של שוטרי ירושלים - שגם במקומות בהם טעינו מהות הסיפור היא אותנטית. ההתראה הייתה אמיתית, הפשיטה הייתה אמיתית".
"אנו לא מקבלים את הקשר בין טעויות שנעשו בהפקה אחת לבין תליה בכיכר העיר וכריתת מטה לחמם של מאות אנשים, בלי לקיים הליך סדור, בלי בדיקה לעומק של העובדות. למה עשרות משפחות, שלא קשורות להפקה של 'מחוז ירושלים' צריכות לאבד את פרנסתן?".

במקביל, בעקבות אירועי השבוע האחרון, שכרה קודה את משרד היח"צ בן חורין אלכסנדרוביץ', כחלק מהמלחמה הנוכחית של קודה על שמה של החברה. 
תגובות לכתבה(15):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  איש מאוס ושנוא (ל"ת)
  עבדתי איתו 13/08/2019 06:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  דמעות תנין
  ניב 12/08/2019 13:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "אנו לא מקבלים את הקשר בין טעויות שנעשו בהפקה אחת לבין תליה בכיכר העיר וכריתת מטה לחמם של מאות אנשים, בלי לקיים הליך סדור, בלי בדיקה לעומק של העובדות. למה עשרות משפחות, שלא קשורות להפקה של 'מחוז ירושלים' צריכות לאבד את פרנסתן?". גרמת לפיטורי מאות עובדים אז לא היה חשוב לך כי חשבת רק על עצמך וכמה הון תגרוף מההשתלטות על רשות השידור רוצה לומר תאגיד השידור. טול קודה מבין עיניך...
  סגור
 • 12.
  שיתפטר
  שמוליק 12/08/2019 13:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראוי שמי שביקר את עובדי רשות השידור יקח אחריות וילך הביתה. אדם זה לא יכול לעמוד בראש גוף תקשורת.
  סגור
 • 11.
  קיבלת הכל על מגש של כסף ונכשלת
  ארדן 12/08/2019 12:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רם לנדס בהיותו ראש הוועדה לסגירת רשות השידור ידע שאם הרשות תיסגר יגזור קופוI ונתח שמן מאוד מההפקות שיקבל מתאגיד השידור לכשיקום ואכן כך קרה בלי תקופת צינון בלי אתיקה מקצועית בלי לזוז הצידה מהצלחת במקום זאת היה הראשון בתור לאכול מאותה הצלחת. בסוף הכל מתגלה זרקת 2000 איש ואישה רובם לרחוב מקווה שמועצת התאגיד החליטה באופן גורף לא לעבוד עם חברה שהשם שלה מרמז אולי על איזשהו חיבור לקוד אבל אתה מר לנדס נכשלת כישלון חרוץ ועל כך מגיע לך ביג טיים
  סגור
 • 10.
  כל לנדס בא יומו
  אלדד 12/08/2019 10:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המליץ לסגור ולפטר ועכשיו... הגלגל מסתובב לו
  סגור
 • 9.
  הם צריכים שמישהו יכין (באותיות גדולות להדשה) להם קוד?
  oferdesade 12/08/2019 08:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כאילו - מה? יותר מדי לצפות שאנשים שאמונים על תקשורת - ביזור הדעות, חינוך הרבים, גילוי שחיתויות וכאלה - לא יהיו בעלי קוד אתי מופנם?
  סגור
 • 8.
  וכשקיבלתם מליונים ללא מיכרז, איפה הקוד האתי?? (ל"ת)
  קודה נוכלויות 11/08/2019 14:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  טוב שנזכרו
  שומר חוק 11/08/2019 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקיצור, אין מקום לסליחה.
  סגור
 • 6.
  אם לקחו את בן חורין כנראה שיודעים שהמצב קשה
  עתיר 11/08/2019 14:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם המצב היה טוב, לא היו לוקחים משרד כזה. משדרים לחץ, מגייסים בולדוזרים
  סגור
 • 5.
  אכזבה גדולה סדרה מעולה חבל מאוד שנפלתם באמינות - (ל"ת)
  s 11/08/2019 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 4.
  אפשר לחשוב מה כבר קרה
  אלדד 11/08/2019 12:42
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כל בר דעת יודע שבתכניות כאלה משחזרים סצינות בנפרד - הרי זה לא שהמקרה המתואר לא קרה מעולם משהו כמותו. כמה רעש כדי שקובלנץ ירגיש חזק. לנדס גאון.
  סגור
 • 3.
  תעבור צופה צופה
  ציבור 11/08/2019 11:38
  הגב לתגובה זו
  6 2
  ותסביר שאין לך אתיקה בגרוש... עזוב, זה מביך.
  סגור
 • 2.
  תיקח את החותן שלך, אהרון ברק, יעשה לך הנחה! כמה שחיתות (ל"ת)
  שלנדס יבזבז?? 11/08/2019 11:31
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 1.
  לא יעזור
  אני 11/08/2019 11:21
  הגב לתגובה זו
  6 1
  איזה זכיין או גוף ציבורי יעסיק אותכם? לקודה יש הרבה מאוד כסף אבל יש חוקים במדינה. לנדס לא יכול לקנות את החוק. הוא לא יעבוד יותר עם גופים ציבורים.
  סגור
 • חברת ה FAKE הזו קרובה לפשיטת רגל גם בלי ז ה (ל"ת)
  קודה ז"ל 11/08/2019 14:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור