מדיה

"סערת הקדיש": קמפיין הימין הצליח - 1,600 תלונות לרשות ה-2

(עדכון) נציב התלונות פנה לחדשות 12 בעקבות דברי אברמוביץ' ובן עמי בשידור, וברשות שוקלים להתחיל בהליך הפרה. מנכ"ל חדשות 12 שוחח עם השניים. תלונה הוגשה במשטרה
אלכסנדר כץ |  15
עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ ב'שש עם עודד בן עמי' (צילום מסך: קשת 12)
פחות מ-24 שעות לאחר השידור בתכנית 'שש עם עודד בן עמי', והרשתות החברתיות והמערכת הפוליטית – בעיקר מן הצד הימני של המפה - סוערות בעקבות הדו-שיח בין המגיש עודד בן עמי לבין פרשן חדשות 12, אמנון אברמוביץ'.
אתמול (יום ד') במהלך 'שש עם עודד בן עמי' בקשת 12 התבדחו אברמוביץ' ובן עמי, כשקראו חלק מתפילת "קדיש" על כהונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כל מי שמודיע שיתמודד מול נתניהו או לאחר עידן נתניהו, היה רוצה לראות שעידן נתניהו סוף סוף מגיע אל קיצו", אמר אברמוביץ', ועל זה ענה בן עמי: "בעגלא ובזמן קריב (בתרגום מארמית: במהרה ובזמן קרוב), אתה אומר?". אברמוביץ' השיב בחיוב, ועל כך ענה בן עמי ב"אמן". 
 
אצל נציב תלונות הציבור ברשות השנייה התקבלו מאז אמש לא פחות מ-1,600 תלונות (עדכון נכון להיות בשעה 14:00, א"כ). כחלק מהנוהל, הנציב דוד רגב פנה לחברת החדשות של קשת 12 בבקשה לקבל תשובה לטענות הצופים נגד בן עמי ואברמוביץ'. נראה שחלק מהתלונות התקבלו במסגרת קמפיין שהחלו גורמים בימין לנהל מאתמול בערב, בין היתר ארגון 'בצלמו' של שי גליק.
 
בקבוצות וואטסאפ רצו קריאות לכתוב תלונות לנציב: "חברים זהו הלינק של נציב פניות הציבור על ההסתה נגד ראש ממשלת ישראל. אנא כנסו והגישו תלונה. אני הגשתי, מה איתך? תודה, מטה המאבק". בהודעה אחרת נכתב: "עשינו את זה לאושרת קוטלר וזה עבד. קדימה כולם, נעשה זאת שוב לצמד המחבלים התקשורתיים אכולי השנאה...".
 
יו"ר סניף הליכוד בבאר יעקב, שימי טל, הגיש תלונה באמצעות משרד עורכי דין, לנציב התלונות ברשות השנייה. מאוחר יותר אתמול גם הגיש תלונה במשטרה. אגב, אותו טל קרא לפני 4 שנים לעצור את נשיא המדינה רובי ריבלין, לאחר שזה גינה את רצח משפחת דואבשה בכפר דומא. "אני חושב שהנשיא צריך להיעצר בגין דבריו החמורים שפוגעים בביטחון המדינה ואזרחי ישראל... הנשיא הזה חצה קווים אדומים, רק חולה נפש פונה לכלי התקשורת בעולם ואומר 'בני עמי בחרו בטרור'. הוא חייב אשפוז דחוף". במפלגת הליכוד גינו באותה עת את דבריו של טל.
 
 
 
כחלק מהליך פרוצדורלי רגיל, פתח כבר אתמול בלילה נציב תלונות הציבור ברשות השנייה, דוד רגב, בהליך בירור מול חדשות 12, כשזו התבקשה להגיב לתלונות על דבריהם של אברמוביץ' ובן עמי. במקביל, שוחח מנכ"ל חדשות 12 אבי וייס עם 2 "כוכבי" הפרשה, אברמוביץ' ובן עמי, והבהיר להם כי אין מקום לסוג כזה של בדיחה.  
 
בן עמי צייץ כי "בעקבות התגובות לדברי בתכניתי הערב, אני מבהיר שסיכמתי את דבריו של אמנון אברמוביץ', שאמר שיתכן שיש מי שמעוניינים שהעידן שאחרי נתניהו יבוא במהרה, במילים 'בעגלא ובזמן קריב' שהן תרגום דבריו של אמנון בארמית. כל פרשנות אחרת לאמירה הזאת אינה במקומה, ולא ראוי ליחס לי כל כוונות נסתרות. אני מאחל לראש הממשלה אריכות ימים ובריאות טובה".
 
בליכוד ניצלו את ההזדמנות כדי לתקוף את אברמוביץ' ובן עמי על דבריהם כלפי נתניהו, שמנהל מלחמת חורמה בחדשות 12. "אמנון אברמוביץ' ועודד בן עמי אפילו לא מנסים להסתיר את שנאתם לראש הממשלה נתניהו - ואומרים עליו היום קדיש בשידור חי. תארו לכם מה היה קורה אם מישהו מהימין היה אומר קדיש על אחד ממנהיגי השמאל. אפילו בושה כבר אין להם".

 ​

הרשות השנייה בוחנת בפתיחת הליך הפרה נגד חברת חדשות 12, וגם נגד בעלת החברה – קשת 12, מהלך שעשוי להסתיים בקנס כספי. יו"ר הרשות יוליה שמאלוב ברקוביץ' מסרה בחמישי אחר הצהריים כי "השיח שהתפתח בין הפרשן הפוליטי של חדשות 12 אמנון אברמוביץ', והמראיין עודד בן עמי, ראוי לכל גינוי ציבורי. הרשות השנייה קיבלה כ-2000 תלונות בעניין זה. מדובר בהתבטאות חמורה ביותר - שלא לומר מבישה - שאין לה מקום. הגם שלטענתם לא התכוונו, אין מקום לאמירות מעין אלה מכיוון שמהשיח עלול היה להשתמע שהם מייחלים למותו של ראש הממשלה. זו דוגמה מובהקת למקרה בו אנשי תקשורת בולטים מעניקים לגיטימציה לאלימות. בכל פעם מחדש מוצא את עצמו חלק לא מבוטל מהתקשורת הישראלית תחת מתקפה ציבורית עקב התבטאות מיותרת שלא תורמת לגופו של עניין ורק מדרדרת את השיח הציבורי בישראל".
 
עוד מסרה שמאלוב ברקוביץ' כי "יותר מצער לגלות שהפרשנים, המראיינים והכתבים מסרבים ללמוד את הלקח. אני מצפה מאנשי תקשורת, אשר אמורים להאמין 'בכוחה של מילה', להבין את המשמעות של כל אמרה, משל, הגיג או משאלת לב הנכתבת או נאמרת על ידם. ההתבטאויות הללו פוגעות במעמדה של התקשורת הישראלית ובאמון שהציבור רוחש לה. במקום למצוא את עצמם בכל פעם מסבירים ומתנצלים כאילו לא הובנו כהלכה, אני מצפה מבכירי התקשורת הישראלית לשקול בכובד ראש כל מילה או התבטאות כנגד כל צד במפה הפוליטית. השיחה אתמול משמשת כנשק אל מול מי שטוען כי התקשורת הישראלית סובלת מהטיה פוליטית, סיקור חד-צדדי והיעדר דעות".
 
עוד נמסר כי "הנוהג שבו דברים נאמרים מבלי מחשבה, פוגעים ומסיתים ואז מתנצלים ועוברים לסדר היום חייב להפסק. מאז כניסתי לתפקיד אני פועלת לשיפור רמת השיח והאיזון בשידורים ואמשיך לעשות כל שלאל ידי בעניין. אני רואה בחיוב שמנכ"ל חברת החדשות הבין את חומרת הנושא והעיר למר אברמוביץ ולמר בן עמי אך אין בכך די. חייב להיעשות בדק בית יסודי ולוודא שאמירות מעין אלה לא ישנו. בעקבות השיחה אתמול אנו שוקלים לפתוח בהליכי הפרה אל מול קשת ואל מול חברת החדשות".
תגובות לכתבה(15):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  כשזה ימין זה "קמפיין"! קצת יושרה לא תזיק אפילו בICE (ל"ת)
  השמאל שולט בתקשורת 23/10/2019 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם למושחתים ששכחו שהם אמורי
  אני 20/10/2019 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמורים לשרת את הציבור ולא את עצמם.
  סגור
 • 10.
  קדיש
  יעקב סבאג 19/10/2019 02:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קַדִּישׁ עַל יִשְׂרָאֵל - יַעֲקֹב סבאג מוֹדָעוֹת הֶבֶל הוֹדָעוֹת מַמָּשׁ זֶבֶל זֶה הַמָּקוֹם וְזֶה הַזְּמַן בְּכָל דוֹט קוֹּם וְיוֹמָן. אִטְמוּ שַׁעֲרִי רֹאשֱׁכֶם וְהַאֳזִינוּ לַקּוֹל שֶׁלָּכֶם שִׁמְעוּ אֶת הַקּוֹל הַדּוֹבֵר מַכּוֹת חֹשֶׁךְ וְדֶבֶר. אַתֶּם שֶׁחֲפָצִים בְּהַחְלָפַת שִׁלְטוֹן נִטְרְפָה דַּעְתְּכֶם מֵרֹב רָצוֹן זוֹ אֵינָהּ דֵּמוֹקְרַטְיָה פָּרְלַמֶנְטָרִית וָלֹא סִימְפָּטְיָה יִשְׂרְאֵלִית. זוֹ הֲפִיכָה שֶׁל עוֹד אנארכיסְט, גַּם אִם יוֹצֵאת מִפִּי פוֹבְּלִצִיסְט. אַמִירַת קַדִּישׁ עַל יִשְׂרָאֵל שִׁבּוּץ סִפְרוּתִי כְּיִשְׁמַעאֶל. הַחְרָמַת מַנְהִיג שֶׁל חֵלֶק מֵעַמּוֹ כָּמוֹהַ כְּהַחְרָמַת הצִבּוּר עָצְמוּ. גַּם בְּנִי גַּם יָאִיר וּמֵאִיר שֶׁלָּכֶם טְלוּ קוֹרֶה מִבֵּין עֵינֵיכֶם שְׁלּוּ נַעָלֵיכֵם מֵעַל רַגְלְכֶם כִּי הָעָם כֻּלּוֹ לֹא רַק שֶׁלָּכֶם. הֵעֵם הֶחְלִיט וְהַחַ"כּ הֵפְּלִיט לֹא פָּלִיט וָלֹא שַׁלִּיט פֹּה בְּאֶרֶץ יָגוֹן עַם לַבָדַד יִשְׁכֹּן.
  סגור
 • 9.
  אמירה כהלכה
  שחף 18/10/2019 23:36
  הגב לתגובה זו
  4 5
  לאף אחד אין בעלות על שפה זו או אחרת, לכן, ברצות השדרנים להשתמש בארמית כדי להביע עמדתם אין שום פגם. במקומם, לא הייתי מתנצל על השימוש במילים הללו. וכל מי שצועק גוואלד למשמע אוזניו, עושה זאת מתוך מעמקי החושך והקנאות, ובעיקר מתוך פחד.
  סגור
 • 8.
  שימי רגב כוכב נופל
  שימי רגב 18/10/2019 17:30
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ועורך דינו המכובד, השכחתם? הסתה ורצח זה הימנינשרצח את ראש שףבממשלה השמאלני, בדיוק באמצע תהליך השלום. מבולבלים כאלה...
  סגור
 • 7.
  לא כל דבר קשור לדת. יש ביטוי כזה בארמית
  דודו 18/10/2019 00:16
  הגב לתגובה זו
  2 4
  זה שכל מילה בארמית אצלכם קשורה לדת זה אצלכם בראש. סה"כ איחלו שביבי יפרוש ויסיים את תפקידו. כמה שיותר מהר יותר טוב.
  סגור
 • סכ"ה
  כועס 19/10/2019 07:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשבילך זה סך הכל אבל סיקור אוהד של נתניהו זה דבר ענק מתן שוחד ,איפה ואיפה
  סגור
 • 6.
  שמאל מסית
  אבי רעננה 17/10/2019 21:09
  הגב לתגובה זו
  6 4
  מאחר ובשמאל ישנם אנשים פחדנים ועלובים,עדיין לא יצא מהם מי שיפגע פיזית עם כל ההסתה שכבר רודפת את ראש הממשלה זה שנים .
  סגור
 • 5.
  החרם על 12 -13 קול הרעם - מתרחב! (ל"ת)
  חרם חרם 17/10/2019 20:11
  הגב לתגובה זו
  7 2
  סגור
 • 4.
  בורות ופבלוביות היא חלק אינהרנטי של ליכודניקים
  יצחק 17/10/2019 17:57
  הגב לתגובה זו
  11 12
  אלה שעמדו בכיכר ציון, תומכי תג מחיר ומגדלי מרצחים יודונאצים, תומכי פחדנים שיורים בגופות כמו אלאור עזריה, צועקי ומגדפי משפחות נעדרים ומשפחות שכולות, אלה שהצטערו שאמנון אברמוביץ לא נשרף בטנק, מסיתים עצלנים שמאשימים אחרים בכשלונותיהם - שוב צועקים כמו קוזאקים נגזלים. יאללה לכו תחפשו בעגלא ובזמן קריב
  סגור
 • גדול! (ל"ת)
  הכי מדוייק 22/10/2019 23:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  למה משתפים פעולה עם ספין שקרי
  אבן מקיר תזעק 17/10/2019 16:19
  הגב לתגובה זו
  3 8
  איך כולם נופלים בספין של נתניהו בעניין כביכול הקדיש אין במילים אלו כל קשר לקדיש יתום הנאמר מעל הקבר כולו ארבע מילים בארמית אבל כולם נזעקים כאילו נפלו חומות העיר על השחיתות של נתניהו ועל המשחק הציני שלו עם המנדט שהוא צריך להחזיר אף אחד לא מדבר די כבר עם ההסתות והספינים אסור לכחול לבן לשבת עם נתניהו בכלל
  סגור
 • 2.
  אתם ממשיכים לזלזל הבוחרים הימין
  ציונית 17/10/2019 16:01
  הגב לתגובה זו
  13 10
  אף אחד לא שלח אותי להתלונן מי אחרי ההתלוצצות כדבריך התקשרתי להתלונן, אנחנו לא עדר כפי שאתם מרמזים, שמאלנים מתנשאים שכמוך. קדיש זו לא בדיחה.
  סגור
 • אתם די מבקשים את זה.
  עגלא עם סוסה 19/10/2019 23:29
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אם אתם לא עדר זה עוד יותר גרוע. זה אומר שכל אחד מכם אהבל באופן פרטי ועצמאי.
  סגור
 • 1.
  הסתה בתוכנית שש עם עודד בן עמי
  ויקטור חיים אוזן 17/10/2019 14:41
  הגב לתגובה זו
  14 6
  במהלך התוכנית ראיין עודד את אמנון אברמוביץ שקרא חלק מקדיש יותם לכאורה על עידן נתניהו אך בהתחשב בטירוף האוחז בו כשמדובר בנתניהו ובשנאה כלפיו, ברור לכל מה הייתה כוונתו. בנוסף עודד בן עמי השלים את התפילה וענה אמן, אני בעד ריבוי דעות ושיח מאתגר, אני נגד תעמולה בשידורי טלוויזיה ואיחולי מוות לרה״מ, במצביע ליכוד חשתי תיסכול ושאט נפש. אנא מכם על תעברו לסדר היום, תודה. חג שמח ומועדים לשמחה??
  סגור