תקשורת ומדיה

האב, הבן ורונית הביביסטית - האם שהותה הקצרה בבית האח הגדול שירתה את האג'נדה של נתניהו?

האם ההדחה המהירה של רונית לוי מתכנית הדגל של רשת 13 מלמדת שהציבור הישראלי מבקש שיח מתון יותר? ייתכן שהדיירת שנכנסה לבית בזכות מה שהיא, הודחה רק בגלל מי שהיא| פרשנות

ניר קיפניס |  42
רונית לוי, בנימין נתניהו (צילום מסך רשת 13, פלאש 90/ אוליבר פיטוסי)
ספק אם יש משתמש ברשתות החברתיות שלא מכיר את רונית לוי, המכונה "רונית הביביסטית", תומכת גאה של בנימין נתניהו שהייתה לתופעה מוכרת בקרב גולשים: נערצת על ידי תומכי נתניהו וסדין אדום בעיני מתנגדיו. לטובת מי שלא עוקב אחר עלילות הדיירים בבית המפורסם, נאמר רק שבמשדר ההדחה במוצאי שבת, נאלצה רונית לעזוב את בית האח הגדול. הנה כי כן, מה שיכול להביא אלפי לייקים, אפילו רבבות, בטוויטר, התברר כלא יעיל מספיק מעל לפלטפורמה הטלוויזיונית.
הגנגסטר הספרותי-קולנועי המפורסם בתולדות התרבות הפופולרית, דון קורליאונה המכונה "הסנדק", גרס ש"הכל אישי", כלומר - ייתכן מאוד שהדיירת שנכנסה לבית בזכות מה שהיא, הודחה רק בגלל מי שהיא ואין כאן עניין לציבור. איני מתיימר אפילו לקבוע, שכן ההכרות היחידה שלי אינה עם רונית האישה, אלא עם הפרסונה הטלוויזיונית שנראתה על המסך והייתה המשך ישיר לציוציה.
לא חלפו אלא פרקים אחדים בעונה הנוכחית של סדרת הריאליטי הוותיקה, והמניע של רונית נחשף: בגילוי לב היא גוללה את סיפורו של אביה, שהושפל בגלל מוצאו המזרחי ונאלץ לשמש כעוזרו של פרוטקציונר, פחות משכיל ומוצלח ממנו.
הפצע הזה (שהוא לא רק אישי אלא גם קולקטיבי) הוא שמניע את רונית הביביסטית עד היום. במילים אחרות: מעבר להערכה, שלא לומר הערצה, לבנימין נתניהו כמנהיג פוליטי, היא לא מסתירה את הנאתה כשהצלחתו הופכת לאצבע בעיניהם של מי שנהגו בחוסר כבוד שכזה באביה. זה מניע חזק (ויש מי שיאמר שזה בדיוק הדרייב שדוחף את נתניהו עצמו, למרות השוני בקורות החיים, מניצחון פוליטי אחד למשנהו. כלומר: בשם האב). 
אני מודה שללא קשר למוצא, הווידוי של הגברת לוי היה כאגרוף בבטן: ילד או ילדה שרואים את הדמות ההורית הנערצת עליהם בסיטואציה שכזאת, עשויים בהחלט לשאת את המשא הכבד הזה לאורך כל חייהם. אפילו רמי "רק-לא-ביבי" ורד, שהוצב ברשימת הדיירים כתמונת מראה של "הביביסטית", ניגב דמעה מזווית העין. אני מודה באותו הרגע הייתי בטוח שרונית תמשיך לפחות עד לגמר.
זה לא קרה - ומאחר שלא יהיה זה הוגן שאתייחס לאופייה, כפי שנשקף מעל המסך, אין לי אלא להתייחס לעמדותיה.
בראייה ארוכת טווח, לא יהיה זה מופרך לקבוע שבנימין נתניהו הוא הפוליטיקאי האהוב בישראל בכל הזמנים. הוא אולי גם השנוא שבהם, אבל בכל פעם שהציבור מתבקש לדרג בסקרים את המועמדים לראשות הממשלה על פי מידת התאמתם לתפקיד, הוא מנצח, לרוב בנוק-אאוט. אפשר לאהוב את זה ואפשר שלא, אבל טיפשי להתעלם מכך. אם כך, מדוע הודחה "נציגתו" הגאה מהבית - ועוד בשלב כה מוקדם של התכנית?
התשובה יכולה לשמח הן את מתנגדי נתניהו והן את תומכיו: הדור השלישי שגדל במדינת ישראל, כלומר - רוב צופי הטלוויזיה, מעדיף לשמוע פחות על סבל הדורות הקודמים ויותר על עתיד הדורות הבאים. הוא מגיע אל הקלפיות עם משאלה לעתיד טוב יותר לילדיו, ולא רק כדי לבקש תיקון עבור הוריו.
לכאורה זה היה אמור לשמח את מתנגדי נתניהו שבטוחים שבניגוד להם, "השקולים והנאורים", הרי שהליכודניקים - וביתר שאת הביביסטים - הם ציבור שמצביע הצבעת מחאה רגשית, נעדרת תבונה מדינית.
אבל יש שיאמרו שהנתון הזה צריך להדאיג אותם עוד יותר: אם מר וגברת ישראלי ממשיכים לחבק את נתניהו גם בשעה שהם חושבים על עתיד ילדיהם ולא על תלאות הוריהם, אזי ייתכן מאוד שהתמיכה בנתניהו נשענת על יסודות איתנים ותבוניים ולא רק על אמוציות.
זאת ועוד: מי שילמד על ישראל רק דרך הרשתות החברתיות, עלול להסיק שהיא נמצאת על סף מלחמת אזרחים תמידית - ימין ושמאל, מזרחים ואשכנזים, דתיים וחילונים מתנגחים זה בזה ללא הפסקה ולעיתים קרובות מדי, גם בשפה פוגענית ונמוכה. רק שלרוב אין לשיח הזה ביטוי בחיי היום יום. זה לא שהחיים בישראל הם אידיליה של "שבת אחים גם יחד", רחוק מכך, אבל בעיני ישראלים רבים זהו עדיין החזון: מכיל, מכבד ולעיתים אף מחבק יותר מכל התנצחות בטוויטר.
ובחזרה לרונית הביביסטית או אולי בעצם לרונית לוי. אני לא יודע עד כמה שהותה בבית האח הגדול תרמה לאג'נדה שהיא מבקשת לייצג. אני יודע רק דבר אחד. בשיח החדש שנוצר, אם היא רוצה באמת לעזור למנהיג הנערץ עליה, הגיע הזמן שתביא לדיון (שבוודאי יתעורר סביבה מחדש), לא רק את אביה המכובד אלא - לשם שינוי -  גם את נכדתה, שכל עתידה לפניה.
תגובות לכתבה(42):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 34.
  ״אני מדדיפה סיגריות על פני אוכל״...
  איילה 01/2021/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אכלת יותר מכולם. חשבת שהצופים מטומטמים. רצית שישרתו אותך
  סגור
 • 33.
  רונית הברברית
  איילה 01/2021/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה רוע ודורסנות הפגנת. תומכי ביבי מתביישים בך. נלחמת עם לינור שצעירה מהבת שלך.
  סגור
 • 32.
  ואק ואק אבן יים
  יזדי 01/2021/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ילד ,עדין מבעבע ,ממש אהבל תתבגר קצת שנוכל לנתח ,את לשונך מעכוזו של זה שאתה מלקק לו יא טפיל.
  סגור
 • 31.
  המראה של מירי רקב ואוסנת ביחד (ל"ת)
  הלוחש לעיתון 01/2021/13
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 30.
  סרחון
  אבי 01/2021/13
  הגב לתגובה זו
  4 0
  טרניג שחור אחד מסריח במשך חודש וסיגריות זאת רונית איכס דוחה
  סגור
 • טען עוד
 • 29.
  אם זו תכנית הדגל???
  חכם מיימון 01/2021/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של הערוץ אוי לנו ואבוי לנו
  סגור
 • 28.
  רונית האפסית
  עזרא 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  5 1
  פולחן אישיות מהנחותים ו עלובים ביותר. אפס מאופס.
  סגור
 • 27.
  רונית והסיבריה
  שרה 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רונית הודחה בשל אופיה הדוחה ולא בשל דעותיה. רצתה להביא אג'נדה??? מצחיק! רמת הורבליות שלה כל כך נמוך, כושר דיבור של ילד בכתה א., שגם כשרצתה להגיד משהו היא נתקעה ולא ידע להתבטא.
  סגור
 • 26.
  רוע
  לי 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  6 1
  חוץ מלעשן לרכל ולסכסך לא עשתה כלום.
  סגור
 • 25.
  אישיות דוחה ישבה ועישנה לא תרמה מאום לבית ולשיח מול צעי (ל"ת)
  צילי 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  10 3
  סגור
 • 24.
  עלובת נפש
  אבי 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  12 2
  אני אישה עלובת נפש מיצגת את הרוע את התרבות המתנשאת של הממשלה בראשות ביבי. עשה בחוכמה בעלה שברח ממנה. אישה דוחה
  סגור
 • 23.
  ההדחה של רונית הביביסטית
  אניני 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  9 2
  במקרה הנל, ההדחה לא קשורה לדעותיה ולא לדורות הקודמים, ההדחה נבעה מהריב שלה בבית כאשר היא התגלתה כאשה נקמנית וצעקנית, במקום להגיד את דעתך ולסגור עניין, שוב ושוב היא התבזתה ביעני שהיא לא הצליחה לשחרר וצרחה כל הזמן שקרנית, שקרנית. שאשה המבוגרת בתכנית היתה מריכה לנהוג אחרת ולא לתת לצעירה להתבוסס עם הריב
  סגור
 • 22.
  נערת הפוסטר של הביביסטים עשתה בושות. ביבי, זו הרמה שלך (ל"ת)
  חחח 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  15 3
  סגור
 • 21.
  רונית בהמתית
  ביביסטית מכובדת 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  11 2
  רונית! כביביסטית אל ביביסטית. לצערי לא הפגנת כבוד לעצמך ולסביבה. לא ידעת להרים לביבי בכלל, ההיפך הוא הנכון.. הרבה חושבים שתומכי ביבי הם בוטים,רגליים, מעוטי יכולת ועוד.. והכל בגללך וחבל!!! היתה לך במה נפלאה להראות איכות הליכוד ונפלאות ביבי.. פספסת ובגדול!!! וכן כאמא לילדים, לא נתת דוגמא טובה לצעירות סביבך ובעיקר ללינור. הכפשת, ריכלת, לעגת, והפגנת רוע וחוסר מוסר... חבל!!! חבל מאוד!!!
  סגור
 • 20.
  שרה במסר לרונית (ל"ת)
  MoR 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 19.
  כתבת יפה (ל"ת)
  אורי שומרון 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  גם ביבי מת מבושה
  MoR 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  6 1
  גסת רוח דורסנית וקנאית..מיסתתרת אחרי הטייטל ביביסטית..גרמה בושה לביבי ולכל הליכוד..את שפת הגוף המלאת ארס לא הצלחת להסתיר..וכושר הביטוי שלך?? נמוך כמוך.
  סגור
 • ביבי
  רונה 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ביבי לא מת מבושה הור אוהב אותם גסים ודורסנים רק שיצביעו בעבורו דקה אחרי כהונתי הוא פשוט ישכח מהם ייקח את כל ההון שצבר ויגיד שלום למדינה אותה הוא עשק וישאער אותה מדממת ההיסטוריה תשפוט אותו ולגי סגירת החשבונות של הביביסטים עם הממסד האשכנזי זה מצחיק כי ביבי לא רק שהוא לא מזרחי הוא גם האליטה שמשתמשת וזורקת מילא שיריצו איש מזרחי וערכי ולא חסרין כאלו
  סגור
 • 17.
  אני
  דרורית 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  2 3
  רונית לא מייצגת אותי אלא את עצמה, אני בוחרת בבנימין נתניהו בגלל בנימין נתניהו, לא תצליח להוריד את בוחרי נתניהו בכתבה עלובה וירודה כזו, חשבתי שתחדש ותכתוב משהו גבהוהה גבוהה כמו שאתה/ם מחשיבים את עצמכם, כן אני ועוד הרבה כמותי חושבים על הנינים והנכדים ובנימין נתניהו הוא הכתובת גם לעתיד נכדנו וניניו, בטוח לא השמאל שמציע ערימה של מנהיגים שהם הרבה כלום.
  סגור
 • 16.
  בביסטית (ל"ת)
  תמי דרעי 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • 15.
  חסרות אישיות
  ביביסטיות 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  8 2
  נשים שמכנות עצמן ביביסטיות חדלות אישיות סוג של ביטול עצמי מתהדרות בתואר ריק מתוכן ובטח שבטח לא חכמות
  סגור
 • 14.
  ביביסטית
  שושי 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  8 2
  כתבה מטופשת כל מה שנכתב על הביביסטים ידוע ומובן לא צריך לחדד את השינאה בן האשכנזים והמזרחיים עברו כבר דלושה דורות כולם סבלו גם הארופיים היו במעברות בצנע סבלו יותר בגלל כמות פחותה של בני משפחה שהשפיע על כמות המצרכים וכו וכו הרבה מאוד סיבות. רונית הודחה /סולקה בגלל הפרסונה השפלה שהיא עצלנית סכסכנית מגעילה עם הפיזמה שלא ירדה ממנה כל העונה רכלנית שיש לה דרך משונה לחרוש את מוחם ונפשם של בחורים בגיל ילדיה שסובלים מחולשות שונות ומקשיים חברתיים שרק נפש אכזרית כמו של רונית יודעת לזהות ומתלבשת עליהם כעלוקה ןברגע שהם מסרבים לה היא נוקמת מתפתלת ובוכה בדמעות תנין בקיצור בלתי נסבלת
  סגור
 • 13.
  עשית בושות למשפחה
  סיגל 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  9 2
  עשית מעצמך והמשפחה שלך סמרטוטים. לא העברת שום מסר המסר היחידי שהעברת שאת שכומה חסרת השכלה
  סגור
 • 12.
  אישה בורה ובהמית.
  יאירה 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  14 4
  חושבת שמר נתניהו יסתכל לכיוונה? או אולי שרה? הם עם חכה לא יגעו בה. חזירת בר. מעשנת ומסכסכת.
  סגור
 • 11.
  בורח מהליכוד רק בגללה.
  בואי שרהלה הולכים 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  10 5
  לא רק שלא שירתה את ביבי. הרחיקה אנשים!
  סגור
 • לזה שאמר שהוא בורח מהליכוד בגללה
  תמר 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 4
  זאת הייתה מטרת ההפקה לעשות צחוק מהליכוד,לא הביאו ״שרוף״עם ראש על הכתפיים, (מצינעת הפרט לא אפרט)
  סגור
 • כי לא הכירו אותה לפני כצייצנית?
  גל 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זו אשמתה שזו האישיות שלה. למה מישהו בהפקה ידע זאת? הביאו אותה כי היא עשתה הרבה רעשה בטוויטר. יצא שהיא פופוליסטית זולה, כמו כל הסוגדים למפלגה בצורה עיוורת. נראה שליכודניקים לא אוהבים להביט לעצמם במראה. מוציא אותם מגוחך, כנראה.
  סגור
 • רציני??
  ביביסטית מכובדת 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אם היא גרמה לך לברוח מהליכוד כנראה שאתה לא ראוי לליכוד... הזיה
  סגור
 • 10.
  הסקרים של ההתאמה לראשות הממשלה דווקא מראים ההפך
  גל 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  3 3
  פחות מ-30% תמיכה לנתניהו. השאר מתחלק בין ריבוי המועמדים שקיים, שחלקם בכלל לא הציעו עצמם לראשות הממשלה. וכנראה שהיא "לא מעניינת", כפי שהטיחה באחת הדיירות וכנראה למדה מרה"מ.
  סגור
 • 9.
  היא גרמה רק נזק לעצמה. היא ברברית.
  נעמי 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  16 3
  מה שבטוח זה ,,, שיותר לא יהיה לה קשר עם ראש הממשלה !!
  סגור
 • למה להחמיא לה ,? (ל"ת)
  הלוחש לעיתון 01/2021/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תכלס
  ביביסטית מכובדת 01/2021/12
  הגב לתגובה זו
  6 1
  ממש כך היא הפגינה רוע ופגעה בכולנו
  סגור
 • 8.
  ביוביסטית
  לירן 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  10 20
  מה הקשר בין תחושות של עוול וקיפוח לביבי הנאור התרבותי המשכיל לבין הפח מעפולה.הוא מתנהג אותו דבר עושה פרוטקציות שלא על פי כישורים אלא ליקוקים.אשה טיפשה בורה.בנסיבות אחרות ביבי ושרה חולפים על פניה בשאט נפש.
  סגור
 • 7.
  ממש
  ג'נט 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  5 2
  ממש לא ביביסטית. אבל כן ביוביסטית
  סגור
 • 6.
  נתניהו לא אהוד
  לא משנה 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  8 2
  מתנצל מראש שאני מערב עובדות בדיון: בתשע מערכות בחירות שבהן הוא עמד בראש הליכוד, נתניהו לא ניצח בחמש. זה אחז מזעזע ביחס למדינה שמספרים לנו כל יום שיש בה רוב ימני. גם בסקרי ההתאמה שהזכרת האחוז שהוא מקבל נמוך משמעותית מחמישים והיתרון שלו נובע מכך שקולות מתנגדי נתניהו מתחלקים בין מספר מתמודדים. מה לעשות, ביביסטים וחרדים זה לא רוב הציבור ונתניהו מעולם לא התקרב לפופולריות של שרון (לדוגמה) בשיאו.
  סגור
 • 5.
  ואתה הכותב מאמין לשקרנית הזאת?
  ניר 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  8 2
  הביביסטית הזאת הינה טיפוס מפוקפק כמו הסיפורים שלה על אבא שלה. אנשי השתו אכלו לי..... כדי להצדיק את התנהגותם הברברית.
  סגור
 • 4.
  ביביסטית
  אנה 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  9 2
  ביבית של הביבי. בועל נפש של אשה לא צורה ולא חכמה כמו בהמה מעשנת ולא עושה כלום סכסכנית מומחית
  סגור
 • 3.
  רונית הביביסטית
  עידית 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  8 3
  אם זאת המראה של ביבי אזי אוי וואי אז יש כבר נבחרת של בהמות שרה .סמארק ...זבל מירי ...רונית לוי כלומר ראשממשלה יעיני מתקדם מעסיק ומקיף עצמו מיחראה הללויה
  סגור
 • 2.
  בושה
  מישמיש 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  17 2
  ההתנהגות של הגב רונית היתה מבישה, אנוכית ומתנשאת..רק הסיגריות שלה עיניינו אותה ותו לא..התנהגות גסה וולגרית..לדעתי גם התומכים הכי הכי של ביבי לא אהבו את ההתנהגות הזו..זה הכל..
  סגור
 • דרורית
  דרורית 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  3 3
  צוחק מי שצוחק האחרון. נצחק במרץ
  סגור
 • 1.
  מניות הביביזם בקריסה. העם קץ בכיעור שמייצגת התופעה!
  יוני רגב 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  21 3
  ההדחה מהאח הגדול מדברת בעד עצמה. בקרוב ההדחה המשמעותית יותר.
  סגור
 • אני
  אני 01/2021/11
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מצחיק
  סגור