דעות

החרדי כלקוח שבוי: ההתנהלות התקשורתית של אגד בעקבות התאונה - לא תפגע בה

ההתנערות מאחריות ומודעת האבל ללא שמות ההרוגים - הובילו לזעם רב במגזר החרדי ולהצפת הנושא ברשתות החברתיות. העיתונאי ישראל כהן על אגד - ומה יקרה בעתיד
ישראל כהן |  13
תאונת האוטובוס והמשאית בכביש 1. התוצאות קשות - 6 הרוגים (צילום אורי דיוויס ויוסי קלצקי, דוברות 'איחוד הצלה')
התאונה הקשה שלשום בשעה שאוטובוס של חברת אגד קו 402 עשה את דרכו מירושלים לבני ברק, בה נהרגו 6 אנשים, גרמה לאבל כבד במגזר החרדי, ואפילו סוג של הלם. רבים בציבור החרדי שחי בלכידות חברתית, הכירו לפחות את אחד מהקורבנות שנמנו על כל המגזרים והעדות ויצרו תחושת אחדות וגזירת גורל.
הכלה שנפצעה חודש לפני חתונתה, הבחור שהיה בדרכו לפגישת שידוכים ונהרג, הזוג שביקש לחגוג יום נישואין והאישה נפטרה, כל אלו הוסיפו לצער וליגון הנורא שבא כמובן לידי ביטוי בסיקור כלי התקשורת החרדיים.
מיד אחרי התאונה עלו טענות נגד הנהג שנסע לפי עדויות שונות במהירות גבוהה והסיח דעתו מהנסיעה, עד מהרה נזכרו רבים שאין המדובר בתאונה ראשונה של אותו נהג וטענו כי מדובר בדפוס התנהגות קבוע.
לא כאן המקום לדון ולברר לעומק את הטענות, אולם כן אפשר לבחון את התנהלותה התקשורתית של חברת אגד שהציבור החרדי נמנה על צרכניה הכבדים של התחבורה הציבורית בכלל ושל החברה בפרט. גם אם נניח והנהג אינו אשם, מצופה היה מחברה בסדר גודל של אגד להרכין ראש, להתנצל ולבקש סליחה. קל וחומר בשעה שעל פי הטענות נשמעות ברקע הרי שייתכן והיה אולי אפילו סוג של מחדל שהיה ניתן להימנע.
במקום לומר טעינו, אנחנו מתנצלים, נפיק לקחים, בחרו בחברה - מיד לאחר שנשמעו הטענות בכלי התקשורת נגד התנהגות הנהג בכביש ופרסום פרטי התאונה משנת 2013 - שלא להתנצל אלא להצהיר כי הכל היה כשורה וכי הנהג כבר שילם את חובו לחברה. אין כמו הציבור החרדי שיודע להעריך נאמנות ואינטריגי. במקרה הזה, אגד הפרה את האמון הבסיסי.
בחברה החלו להבין את עוצמת המשבר אליו נקלעו וניסו לתקן. אלא שמתברר כי במקום לתקן - קלקלו. הבוקר (יום ג') פרסמה החברה מודעה ביומונים החרדים לפיה אגד מביעה תנחומים לששת המשפחות של אותם הרוגים בתאונה הקשה.
ייתכן וגם אם בחברה היו מפרטים מלכתחילה את שמות ההרוגים, הכעס כלפיה היה גדול, וזאת לאחר שלא לקחה אחריות ובמקום להתנצל - משגרת מודעות אבל לעיתונים. אולם במקרה זה, בחרו באגד לעשות טעות כפולה ומכופלת – התעלמו משמותיהם המלאים של ההרוגים, כאילו אינם נחשבים, והסתפקו בציון המשפר הכללי, דבר המביע בנושא לכל – גם זלזול בקורבנות ובבני משפחותיהם.
האם אנחנו מספרים עבור אגד? האם כך מתייחסים אלינו באגד - כאל אנשים ללא שם, ללא פנים, ללא אישיות? הטענות נגד החברה החלו להציף את הרשתות החברתיות הפנים מגזריות, וזלגו גם למגזר הכללי.
מיותר לציין שהמודעה המדוברת רק שלא הועילה לחברה אחרי הסרת האחריות הראשונית שלה מהאירוע, אלא גם הזיקה ופעלה ההפך ממטרתה המקורית. באגד המשיכו בגל הטעויות וגם במקרה זה בחרו להגיב בצורה שגויה ולומר: כך מקובל לפרסם הודעות ניחומים במגזר, ככל שזו נוגעת לקהל זה.
נו באמת? זה כבר ממש עלבון לאינטליגנציה. אין מה לומר - חבל מאד שבחברה כה גדולה ומכובדת, לא בחרו להתייחס בכבוד הראוי למגזר החרדי והתנהלו בצורה חובבנית ופוגעת שהזיקה לאינטרס של אגד. אבל חייבים להודות: באגד יודעים כנראה שהקהל החרדי הוא קהל שבוי, שמוגבל באפשרויות שלו לבחור בתחליפים לאוטובוסים של החברה, כך שהאופציה "להעניש" את החברה מוגבל במיוחד, פועל לטובת חברת ההיסעים, ופוגע בציבור שחלק גדול ממנו עושה שימוש רק בתחבורה ציבורית.

ישראל כהן הוא עיתונאי חרדי הכותב עבור אתר כיכר השבת ומופיע כפרשן בערוצי הטלוויזיה
תגיות אגד | ישראל כהן
תגובות לכתבה(13):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  החרדים זרם שנוא על כולם, ובגללם נרצחו 6 מליון יהודים טובים
  ארק 18/02/2016 08:29
  הגב לתגובה זו
  0 3
  היטלר שנא את החרדים, ובגללם רצח את כל האחרים 6 מליון חילונים, אנשים טובים שעבדו, למדו. ועכשיו הסיפור חוזר על עצמו. מתנחבלים שנואים--בגללם המלחמה אינה נגמרת.
  סגור
 • היטלר הכשיר את דעת הקהל לרצוח יהודהים אם טענות הזויות כ
  מישהו 19/02/2016 02:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התעמולה הנאצית עבדה בדיוק כמוך ותלתה את כל צרות המדינה ביהודהים
  סגור
 • 6.
  החרמת נהגים באגד
  יעקב 18/02/2016 01:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נוסעים המכירים נהגים מסוכנים יתריעו לשאר הנוסעים לא לעלות לאוטובוס זה. להגיש תלונות על נהגים מסוכנים למפקח על התעבורה. לבקש פסילת אגד כחברת היסעים עקב מסוכנותה.
  סגור
 • 5.
  הכל מידי הקבה - אגד שליחיו של הקדוש
  הרב עובדיה מסטמר 18/02/2016 01:27
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מה אתם ניטפלים לאגד. הרי לפי אמונתכם התפלה הכל בידי שמים. הנהג חובש כיפה והנוסעים שומרי מצוות. אז אלוהים החליט להעניש אותם וזה התוצאה. עדת החרדים ראויה לכל עונש ופגע. מ ג ע י ל י ם
  סגור
 • 4.
  WTF
  חילוני נאור 17/02/2016 08:08
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ישראל כהן חי בסרט..... הציבור החרדי לא ראוי לשום יחס מיוחד. ציבור שנוקט בטקטיקות טרור לכפות את שיגיונותיו על הציבור החילוני. ציבור שבוחר להתעלם כי החופש ל- דת, כפוף בעיקר לחופש מ- דת. הציבור הדתי בוחר להתעלם מחובת השרות הצבאי, חובת העבודה והפרנסה בכבוד, התייחסות לנשים כבני אדם שווים. על כן, ישראל כהן- במומו הוא פוסל. דורש שוב יחס מיוחד לציבור החרדי היודע רק לקחת ולקחת אך אינו מחזיר מאומה. שיפנו טענותיהם לשמים, ושיניחו לציבור העובד לפרנסתו, ולחיילות המשרתות בצה"ל, לנפשם. אין מותו של חרדי שונה ממותו של כל אדם אחר, אפילו שבחייו זכה החרדי לפטור מצה"ל ומעבודה לפרנסתו. תודה -
  סגור
 • אהבתי את התשובה (ל"ת)
  ראש 18/02/2016 01:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • האנטישמים בכל הדורות לא התנסחו יותר טוב
  חרדי 17/02/2016 13:49
  הגב לתגובה זו
  2 1
  האנטישמים בכל הדורות לא התנסחו פחות טוב ממך
  סגור
 • מדבריך נשמע שאתה שמח במותם של חרדים גזען קטן (ל"ת)
  חרדי נאור 17/02/2016 08:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • חרדי נאור?
  הבנת הנקרא 19/02/2016 09:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך הצלחת להבין ממילות הסיכום- "אין מותו של חרדי שונה ממותו של כל אדם אחר..." גזענות או שמחה לאיד? חרדי נאור? תלמד לקרוא במסגרת "הנאורות" שלך!
  סגור
 • הגיע הזמן להעניש את חרדים
  הרבי משטיסל 18/02/2016 01:30
  הגב לתגובה זו
  1 2
  החרדים הם הכת הנמוכה והבזויה ביותר ביהדות. גם אלוהים לא יכול לסבול אותם.
  סגור
 • 3.
  יפה מאוד
  מוטי 17/02/2016 08:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ניתוח מעניין ונכון
  סגור
 • 2.
  יפה מאוד
  מוטי 17/02/2016 08:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ניתוח מעניין ונכון
  סגור
 • 1.
  אגד עושה צחוק מהנוסעים לאורך כל השנה (ל"ת)
  מישהו 16/02/2016 18:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור