נדל"ן ותשתיות

לראשונה: תקנות ממשלתיות מעגנות את הליך מסירת הדירה מקבלן

שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן חתם היום על תקנות חדשות הקובעות, לראשונה, מהם הקריטריונים עבור יזמים להשלמת בנייה של דירה חדשה. התקנות מתוות מהי הדרך הרצויה לפעול בעת מסירת הדירה לרוכש
מערכת ice | 
משכנתא (צילום Pixabay)
שר הבינוי והשיכון חתם על תקנות המכר לדירות (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) (דרכי הוכחה בדבר השלמת בנייתה של דירה ומסירת חזקה בדירה). התקנות עוסקות בשני נושאים: השלמת בנייה ומסירתה לרוכש הדירה.
בהיבט של השלמת דירה, קובעות התקנות שלושה קריטריונים מצטברים על מנת שניתן יהיה לקבוע גמר בנייה: 1. הרשות המקומית הנפיקה לגבי דירה או לגבי בניין שהדירה היא חלק ממנו והדירה לא הוחרגה מההנפקה לבניין , אחד או יותר מאלה: תעודת גמר ואישור אכלוס. 2. המוכר חיבר את הדירה לתשתית חשמל קבועה או זמנית ואישור על כך התקבל מחברת החשמל או הרשות המקומית שבתחומה נמצאת הדירה, 3. המוכר חיבר את הדירה לתשתית מים קבועה או זמנית ואישור על כך התקבל מתאגיד המים העירוני או הרשות המקומית שבתחומם נמצאת הדירה.
בהיבט של דרך מסירת הדירה, התקנות קובעות את "דרך המלך" בכל הקשור לאירוע זה. כך נקבע בתקנות – "המוכר ימסור את החזקה בדירה כאשר המוכר והקונה או נציגיהם נמצאים יחדיו בדירה, אלא אם נקבע אחרת בחוזה ביניהם". כלומר, אלא אם נקבע אחרת בין הצדדים, המסירה תיעשה בדירה עצמה כאשר שני הצדדים, או נציגיהם, נפגשים במעמד המסירה.
התקנות מאפשרות לצדדים שיח בנושא של מעמד מסירת הדירה, בהתאם לנסיבות הספציפיות של הצדדים להסכם המכר. כך לדוגמא, רוכש דירה אשר אינו מתגורר בישראל ומעוניין כי המסירה תיעשה באמצעות מערכת הזום, תוך העברת מפתחות הדירה לבא כוחו או בדואר, רשאי לבקש כי המסירה תתבצע בדרך זו.
יאיר פינס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: התקנות החדשות מייצרות וודאות שלא היתה עד כה בכל הקשור לאירוע משמעותי בכל עסקה של דירה חדשה – השלמתה ומסירתה לרוכש. התקנות מקבעות פרקטיקה נהוגה בשוק אשר לא קיבלה, עד היום, התייחסות בחקיקה או תקנות. מעבר לאותה וודאות, במיעוט המקרים המגיעים לסכסוך, ישנה חשיבות רבה לתקנות בכל הקשור לטענות, של שני הצדדים, בקשר למועד מסירת הדירה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה