תקשורת

הרשות ה-2 מגיבה לבג"צ על עתירת 'חדשות 10: בסמכותנו לקבוע אורך מהדורות

עוד סיבוב בסכסוך המתוקשר בין 'חדשות 10' לבין הרשות השנייה, עם תגובתה של הרשות לבג"צ, והטענה כי 'חדשות 10' כבר הגישה לפני כשנה לוח שידורים עם מהדורת חדשות מקוצרת
אלכסנדר כץ |  1
תמר איש שלום ואור הלר, בשידור מפריז אתמול (צילום מסך: ערוץ 10) (צילום צילום מסך: ערוץ 10)
אחרי עתירת ערוץ 10 לבג"צ בעקבות החלטת הרשות השנייה למנוע את גלישת מהדורות החדשות אל מעבר לשעה 21:00, מגיעה תורה של הרשות להגיב לבית המשפט. בתשובתה מהיום (יום א'), ממשיכה לעמוד הרשות על החלטתה העקרונית בעניין אורך מהדורת החדשות המרכזית בשידורי הערוצים 2 ו-10, וכן על השיקולים שעמדו בבסיסה, ובראשם – כך לטענתה - דאגה לשמירה על האינטרס הציבורי.
כזכור, בשבועות האחרונים מסוכסכים הצדדים סביב אורך מהדרות החדשות, שעם השנים הפכה מחצי שעה לשעה, ואז לשעה ורבע ואף יותר. הרשות קבעה לחדשות 2 וחדשות 10 לחזור לשדר מהדורת חדשות בת שעה, בחדשות 10 קבעו כי מדובר בהחלטה לא חוקתית ועתרו לבג"צ תוך האשמתה של הרשות השנייה כי אין הדבר בסמכותה, וכן הלאה.  
על פי סעיף סעיף 63(ב) לחוק הרשות השנייה נקבע כי "המועצה תקבע את המועדים של שידורי החדשות ואורכם", מה שנותן בידי המועצה את הסמכות לקבוע לערוצים את אורך המהדורה, בניגוד לטענת ערוץ 10. לאורך שנים, השתמשה מועצת הרשות השנייה בסמכותה זו וקבעה את מועד ואורך שידורי מהדורת החדשות המרכזית בערוצים המסחריים, ואף בהחלטתה האחרונה המועצה עשתה זאת, מתוקף סמכותה וחובתה.
לטענתה של הרשות, אין בקיצור המהדורה לשעה בלבד משום פגיעה בחופש הביטוי, והיא אינה מצנזרת או עורכת את השידור בפועל. ברשות אף מציינים כי ערוץ 10 - בבקשתו לרישיון שהוגשה לפני שנה - הגיש לוח השידורים בו שובצה מהדורת חדשות מרכזית בת שעה אחת, ואף ציין בבקשה כי המהדורה תכלול "העמקה חדשותית".
ברשות מציינים כי הערוץ קיבל רישיון לשידורים לציבור ולא רישיון לערוץ ייעודי לשידורי חדשות, ולכן יש לאפשר לצופים לקבל מגוון רחב של שידורים, בעיקר בשעות הפריים טיים מ-20:00 עד 23:00 – שעות צפיית השיא בטלוויזיה.
ברשות גם דוחים את טענת הערוץ כי המועצה מחויבת לקבל ולאשר ללא הפעלת שיקול דעת רגולטורי, כל בקשה שמוגשת בעניין אורך שידורי החדשות, ולכן קיימה בעניין דיונים מקצועיים, שמעה את נציגי הערוץ וקיבלה את החלטתה בהתאם לסמכויותיה ולתפקידה כרגולטור בתחום השידורים.
עוד מציינת הרשות השנייה בתשובה לבג"צ כי היא מסרה לערוץ 10 את כל החומרים העובדתיים הנדרשים, כולל תמלילי הדיונים, אולם בערוץ מנסים "באופן בלתי ראוי וציני להוציא דברים מהקשרם מתוך דיונים ארוכים ומקצועיים שהתקיימו במועצת הרשות".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הרשות השניה לא באמת דואגת לצופים.
  דותן 02/2016/22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנו לערוצי הטלוויזיה לשדר מה שמתאים להם. מספיק כבר עם המחשבה שמועצה יודעת טוב יותר מה עדיף לצופים. לא מדובר כאן על תוכן נחות. אם הצופים לא רוצים חדשות הרייטינג של ערוץ 10 ירד והם לבד יעשו שינוי. עוד חצי שעה, פחות חצי שעה, זה מה שמשנה? ואם מהדורת החדשות שלהם הייתה מתחילה בשבע ומסתיימת בתשע כדי "לא לגעת בפריים טיים" אז זה היה בסדר? חלאס עם ה"אח הגדול" הזה. יש עשרות ערוצי טלוויזיה. אם באמת טובת הצופים בראש מעיינכם, תתעסקו בהגדלת הערוצים שמשודרים בחינם דרך עידן פלוס ולא בכמה דקות הערוצים משדרים חדשות.
  סגור