ויראלי

עורך מהדורת השבת תוקף את מנכ"ל חדשות 13: "רוח המפקד - רוח בלפור"

ניר בכר שמאשים את ישראל טוויטו בפיטורים על רקע פוליטי: "תכנית ההתייעלות היא שם קוד לסיכול ממוקד. הערוץ הפך לחתלתול מבוית, כעת רוח המפקד היא רוח בלפור"
שרון טל |  8
ישראל טוויטו ניר בכר (צילום סיון פרג' ופייסבוק)
לאחר שפוטר השבוע מתפקידו כעורך מהדורת השבת בחדשות 13, תוקף ניר בכר את מנכ"ל החדשות ישראל טוויטו. בציוץ נוקב שפרסם בטוויטר תחת הכותרת "שימוע פומבי למנכ״ל חברת חדשות 13 ישראל טוויטו", תיאר בכר כי אופי הפיטורים בחדשות 13 הם תוצר של שינוי כיוון לימין הפוליטי באחריותו של המנכ"ל טוויטו - "רוח המפקד – רוח בלפור".
כך תיאר בכר את השתלשלות האירועים מזווית ראייתו: "בשעת ערב מאוחרת, נחת בתיבת הדוא״ל שלי מכתב הפיטורים מסמנכ"ל חדשות 13 תחת הכותרת: ״מכתב סיום העסקתך בחברה״. הביטוי המכובס הזה תמיד מעורר בי מידה של אי-נוחות. אין שום דרך לייפות פיטורים שרירותיים גם אם המנכ״ל מתעקש לטשטש עקבות ולא להיות חתום עליהם. מצטער, אחרי שלושים שנה במקצוע הזה, נגמר העידן שבו בועטים לעיתונאים בתחת, מבלי לתת על כך דין וחשבון. במסגרת ״תוכנית ההתייעלות״ בחברה - שם קוד לסיכול ממוקד של עיתונאים שלא באים טוב בעין למנכ״ל - נבחרתי בפינצטה להיפרד מעריכת מהדורת השבת".
בכר שימש במשך שנים כעורך "חדשות השבת" עוד בתקופת המגישה אושרת קוטלר. אך במסגרת תכנית ההתייעלות הוחלט לפטר את בכר וגם את מגיש פינת התחקירים "המפצח" - אבי עמית: "מעניין מדוע החליט המנכ״ל להיפטר בעת הזאת דווקא מתכנית החדשות ומפינת התחקירים הבועטת שהצליחה לפרום מדי שבוע את הקשרים האפלים שבין ההון והשלטון. את התשובה צריך לחפש ברוח המפקד, שנחת על כסאו אחרי ששימש כיועץ התקשורת של השרים גדעון סער וישראל כ״ץ - עניין תמוה ומטריד לכשעצמו. מיד עם הקפצתו לתפקיד, התברר שרוח המפקד - היא רוח בלפור. הערוץ הבלתי תלוי שנתן בעבר בראש עם תחקירים ועיתונות לוחמת - הוא כעת חתלתול מבוית. אפשר להשליך עד מחר את שק האינטרסים על הבעלים בלווטניק ועל מנכ״ל רשת בן טל".
עוד תיאר בכר כי פיטוריו שלו ושל אבי עמית נעשו למרות הצלחות רבות בתקופה האחרונה: "בשבועות האחרונים "חדשות השבת" צמצמה משמעותית את הפער ברייטינג מול המתחרים, והצטיינה באיכויות העיתונאיות והדוקומנטריות שלה. מילה של המנכ״ל. אבל איך שגלגל מסתובב. שבוע בלבד לאחר שהמנכ"ל החמיא לנו על הביצועים, זומנתי לשימוע באשמת 'תפקודים נמוכים' ".
לאחר מכן תיאר בכר, הציע לו טוויטר לערוך את התכנית "שישי עם איילה חסון" בהפחתת שכר של 30%, אך סירב. "בחברת החדשות עובדים היום עיתונאים עצובים. בעיצומו של המאבק בתוכנית הקיצוצים, התחושה במסדרונות החברה היא שאיש איש לנפשו. רק תנו לברוח משם". כתב בכר.
בכר המשיך והאשים את טוויטו כי: "דירדר את החברה לשפל חסר תקדים ביחסי אנוש, שטף את המסך בסדר יום פופוליסטי ומביך, ורמס כמה מטובי העיתונאים שלו".
ומה הלאה? לדברי בכר: "הגיע הזמן להראות לישראל טוויטו את הדרך החוצה. התבלבלת, טוויטו, התבלבלת. אתה מפטר אותנו?! אנחנו מפטרים אותך. חברת החדשות היא לא העסק הפרטי שלך. היא עניינו של הציבור".
"במקום שבו אין עורכים, היה ניר בכר"
בכר זכה לתמיכה רבה בטוויטר בעקבות דבריו. אבי עמית, שותפו לתכנית שיתף וכתב "במקום שבו אין עורכים היה ניר בכר". עמית נפרד השבוע מהצופים תוך כדי שהוא עוקץ את הנהלת הערוץ: " היה מי שחשב שם למעלה, לא יודע בדיוק איפה למעלה, שאין מקום על המסך של חדשות 13 לסוג התחקירים שלי, אלו שנוגעים בדברים האמיתיים של החיים, בחיים של הצופים, אבל מפריעים מאד לבעלי הממון והשררה".
מלבד עמית תמכו בבכר עיתונאים נוספים. מו"ל "המקום הכי חם בגיהנום", העיתונאית עינת פישביין שיתפה: "ניר בכר היה העורך שלי בשבעה ימים. הוא פוטר בתקופה האפלה של רפי גינת כעורך ידיעות אחרונות, וללא פחד יצא להילחם בעיתון החזק במדינה. השבוע פוטר מתפקידו הבכיר כעורך מהדורת השבת בחדשות 13. תגידו, מפוטר סדרתי ואני אגיד - לא הוא הסדרתי כאן. תקראו עכשיו במקום את מכתבו למנכ"ל חדשות 13".
 ירון טן ברינק, עורך טיים אאוט, כתב: "ניר בכר הוא אחד העורכים המעולים שידעה העיתונות הישראלית, הוא גם לא מפחד. ובחוסר הפחד שלו הוא מראה לאחרים את הדרך. הפחד הוא רוצח התודעה. שתיקה אינה אופציה".
חגי קראוס כתב: "עבדתי עם ניר ב-7 ימים. עוד ענק עיתונות מבית מדרשה של רותי יובל. טוויטו הנ"ל יכול לצחצח לו את הנעליים ביום הכי טוב שלו בקריירה, כלומר כשהוא לא מייחצן פוליטיקאים למחייתו".
לאחר הודעות התמיכה בבכר הגיעו גם שורת תגובות להגנת המנכ"ל טוויטו מצד בכירי כתבי חדשות 13. 
דורון הרמן, כתב הפלילים של חדשות 13 כתב לבכר בפייסבוק: "צר לי על פיטוריך, אתה כותב דברים קשים ולצערי גם לא נכונים. איך אפשר לטעון שרוח בלפור נושבת בחדשות 13? האם רוח בלפור נשבה גם כאשר נלחמו שדרוקר יישאר בחדשות ולא יעבור לתאגיד? האם רוח בלפור נושבת בכל פעם שגליקמן מביא סקופ על תיקי נתניהו? מישהו אומר לו לא לשדר? דבריך מטילים כתם על עיתונאים מעולים. טויטו הוא עיתונאי מצוין, הדבר היחיד שמעניין אותו זה אם הסיפור טוב, והאם הכתב/ת בדקו היטב את העובדות. מאחל לך הצלחה רבה ניר!". גם מאור צור, כתב המשטרה של חדשות 13 כתב לניר כי על מכתבו כי הוא "נובע מכאב, אבל רחוק מהמציאות".
להגנת טוויטו יצאה גם כתבת הצרכנות והתעופה של חדשות 13, נגה ניר נאמן, שעבדה עם המנכ"ל כעורך "ברקוד". ניר נאמן כתבה לבכר: "הכעס שלך לא מצדיק הטחת רפש כזו עלינו העיתונאים שעובדים כאן ולא על העורך הראשי הישר – המנכ"ל שלנו, כשאתה יודע לשיקולים פוליטיים לא היה מקום ולא יהיה מקום אצלנו".
 
כתב איזור ירושלים של חדשות 13 יוסי אלי גם הוא השיב לבכר וכתב לו: "אתה כל כך לא בכיוון. ישראל טוויטו הוא המנכ"ל הכי מתחשב בעובדים שלמטה. הוא שם לב לעובדים הקטנים וזו גדולה ענקית של מנכ"ל. וכל קשקושי הטעמים הפוליטיים זה כל כך כל כך לא בכיוון. יעידו עשרות חשיפות מכל צד פוליטי!".
 
גם כתב הדרום של הערוץ אלמוג בוקר יצא להגנת טוויטו: "ישראל טויטו הוא איש מקצוע, מהמשובחים שיש בתקשורת. הפיטורים כואבים, כואבים מאוד אבל את טוויטו אי אפשר לצבוע בצבעים פוליטיים.  האיש עובר יום יום על הליין אפ, על סיפורים שיש מי שמתייג אותם אנטי בלפור. זה מעניין אותו? לא.  רק דבר אחד מעניין אותו- שהסיפור נכון ושיש לו חשיבות ציבורית".
 
הבוקר (ג') הוסיף בכר לתקוף את המנכ"ל טוויטו בגלי צה"ל והמשיך לטעון להתערבות פוליטית: "רה"מ מעורב עד צוואר במה שקורה בערוץ", אמר ניר בכר לרזי ברקאי. "בסופו של דבר פיטורים זו הצנזורה האולטימטיבית. האם זה מקרי שברק רביד הולך הביתה? זה הגיוני שפינת התחקירים מיורטת ככה מהמסך? הקולות של רביב דרוקר ומתן חודורוב נעלמים מהמסך ככה סתם?".
מחדשות 13 נמסר: "בימים אלו אנו נמצאים בעיצומו של תהליך התייעלות לא פשוט, ארגונית ופרסונלית, עקב קיצוץ של עשרות מיליוני שקלים,  כל זאת  במטרה להבריא את החברה ולהמשיך לספק לצופים שידורי חדשות ברמה הגבוהה ביותר, כפי שעשינו עד כה.  אנו נאלצים להיפרד מאנשי מקצוע מעולים, בניהם ניר בכר. צר לנו על הבחירה שלו לסיים ההתקשרות בנינו בטונים כאלו, ומאחלים לו הצלחה רבה בהמשך הדרך".
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  ערוץ 13
  אתי 07/2020/15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ערוץ 13 הפך לעוד שלוחת מדיה של נתניהו והימין....כדאי להחרים את הערוץ ולא לצפות בו...הוא הפך לפוליטי ומייצג רק צד אחד במפה ומשרת בעיקר את ביבי ומרעיו והאג'נטה הימנית קיצונית
  סגור
 • 7.
  עיתונאי ערוץ 13 מאוימים וחרדים מהחרב המתהפכת.
  יהודה 07/2020/15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חדשות ערוץ 13הפכו להיות שופרו לבית בלפור.והעיתונאים ששרדו פשוט מרמים את עצמם. אני לא צופה בכם יותר.
  סגור
 • 6.
  הציבור ?
  לא סמולן 07/2020/14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ערוץ 13 ענינו של הציבור " איזה ציבור ? אתה לא מבין שרוב הציבור היהודי בישראל לא רוצה לראות ערוץ 13 מפני שהוא סמולני קיצוני ? אתה יודע שכשאין קונים מחליפים את הסחורה בתקווה ....
  סגור
 • 5.
  לך הביתה חתיכת אפס (ל"ת)
  דור 07/2020/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  בערוץ 12 יש תכניות מעולות וגילנו מחדש את ערוץ 11 (ל"ת)
  רוני 07/2020/14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  פיטורים
  אחד שלא מבין 07/2020/14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ברגע שעובדים שולחים מכתבי התבטלות בפני המנכל מתחיל הדבר להזכיר את בלפור במלוא הכח לקקנים
  סגור
 • 2.
  הפיטורים של ברק רביד הוא פוליטי ואבוהה (ל"ת)
  מרימה גבה 07/2020/14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  עצוב, פשוט עצוב
  דוד 07/2020/14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ערוץ 13 לצערי הופך מיום ליום לערוץ 20 או לישראל היוןם, שתבינו מדובר בכלי תקשורת "ביביסטים" ולא ימנייים בכלל. אין לי שום בעיה עם תקשורת מוטה פוליטית מהצד השמאלי כמו במקום הכי חם בגיהנום או בהארץ או מוטת ימין כמו בערוץ 7. הבעיה שלי עם תקשורת שמבוססת על הערצה והאדרה של אדם אחדץ בכר הוא אחד העורכים הכי ישרים ואיכותיים שעבדתי מולו, אף פעם לא עניין אותו שום דבר חוץ מלתת מוצר עיתנאי איכותי ואמין.
  סגור