קריירה ולימודים

הקורונה הכניסה עובדים להייטק: "העבודה מרחוק, פתחה לי את האפשרות"

הקורונה והעבודה של חלק מהאנשים מהבית יחד עם הצמיחה בהייטק הישראלי הביאה איתה מחסור בכוח אדם טכנולוגי. אלו העובדים שבזכות הקורונה הצטרפו  להייטק
מערכת ice | 
חזרה לעבודה (צילום pexels edit ice)
הצמיחה בהייטק הישראלי, הביאה איתה מחסור בכוח אדם טכנולוגי. חברות ההייטק מתחרות מתקשות בגיוס עובדים. הקורונה, ואיתה העבודה מהבית, חשפה את החברות לקהל עובדים חדש, כאלו שגרים במקומות מרוחקים. בזכות העבודה מהבית, אותם עובדים שלא היו רלוונטי לפניי, יכלו להשתלב בתעשייה בצורה מלאה-ללא השפעה על אורח חייהם.
נועם מנסובסקי, Machine Learning Engineer בקבוצת ה-Data Science ב-ZOOMINFO: "בתחילת דרכי בהייטק גרנו 5 שנים במרכז תל אביב - נהדר לזוגות צעירים בתחילת הקריירה, כי יש המון אופציות איכותיות. אחרי כן הקמתי סטארט אפ, ובעקבותיו עברנו לחיפה, גרנו שם 5 שנים, ושם נולדו 3 הילדים שלנו. אז המשכנו עוד צפונה לגליל המערבי, חיפשנו באיזור קהילה חזקה עם חינוך טוב לילדים, ומצאנו את קיבוץ געתון - שממוקם בין נהריה למעלות, שוכן בלב החורש הירוק ומטעי האבוקדו בגליל המערבי, וגם המרכז של 'להקת המחול הקיבוצית'. בשנים האחרונות אני עובד במרכז, וזה עובד בעיקר בשל שילוב של עבודה מרחוק. כך יצא שעוד לפני הקורונה, שהראתה לנו הרבה דרכים יצירתיות לעבודה יעילה בכל התנאים, גיליתי שכשנוצר הקליק בין מעסיק לעובד פוטנציאלי, מוצאים את הדרכים ואת הגמישות לגרום לזה לעבוד. לצד האתגרים שבלמצוא דרכי עבודה חדשות, אני מאמין שגמישות ועבודה היברידית מאפשרות הרבה יותר חיבורים בין העובדים הנכונים למעסיק הנכון, ואז כולם מרוויחים."

"המעבר למודל עבודה היברידי שנוצר במהלך השנה האחרונה פתח בפני את האופציה לעבוד בחברה הממוקמת במרכז הארץ ויחד עם זאת לגור בכל מקום שאבחר" מספרת ריטה רוזנשטיין, מהנדסת תמיכה טכנית בחברת הסייבר ההגנתית סייבריזן, המתגוררת במושב עמקה שנמצא במועצה האזורית מטה אשר סמוך לנהריה. בשל האפשרות למודל עבודה היברידית שהחברה מציעה, היא מגיעה למשרדי החברה שנמצאים במרכז תל אביב אחת לשבוע ובשאר הזמן עובדת מהבית. תנאי העבודה אפשרו לה להצפין חזרה יחד עם בן זוגה לאזור בו גדלה. "אנחנו אוהבים לגור בצפון, במיוחד נהנים מהנופים, מהשקט ומהקרבה למשפחות". תחילה המעבר היה זמני, מעין תקופת מבחן לגישוש ובדיקת השטח מקרוב. עכשיו לאחר חצי שנה, ריטה מספרת שהיא בהחלט מתכוונת להישאר בצפון ולהנות משלל יתרונותיו.

ענבל לנקרי, עוסקת בתחום משאבי אנוש ורווחת עובדים בסטארטאפ Anima. מתגוררת במושב תומר בבקעת הירדן כ-8 שנים. "במהלך תקופת הקורונה, עברנו למודל היברידי. יש לנו משרד בת“א, אבל אפשר לעבוד מהבית, לפי מה שנוח לעובדים. בזכות האפשרות לעבוד מרחוק, נפתחה לי האפשרות לעבוד בחברת סטארט-אפ מעניינת, על אף המרחק מהמרכז.מבחינת פרודוקטיביות, קל לי לבצע משימות בזריזות ובקלות וללא הסחות דעת ואני עובדת ביעילות יותר שעות.מבחינת המשפחתיות, אני אמא לשני ילדים, הקרבה אליהם והנוחות כשהילדים חוזרים מהמסגרות - מהווה יתרון אדיר עבורי. יתרון נוסף הוא שאני לא מבזבזת זמן בפקקים וחוסכת בהוצאות הנסיעה והסיוט שכרוך בלהיכנס לת“א עם רכב. מבחינת חסרונות, לעיתים יש קושי בניהול איזון בין חיים לעבודה, אני תמיד מחוברת. אני אדם מאוד טוטאלי ומסורה לעבודה. לעיתים הפיתוי הוא גדול וישנם ימים בהם אני יכולה לעבוד גם לאחר סיום שעות העבודה וזה נורא מפתה כי אנחנו בצמיחה ותמיד יש מה לעשות. מבחינת אינטראקציה חברתית, לעיתים יש קושי בחוסר אינטראקציות חברתיות. כמי שאחראית על רווחת העובדים, אני דואגת שנעשה האפי האוור בזום ושולחת לכולם פינוקים הביתה, ככה מרגישים ביחד גם כשיש סגר. עם זאת, זה כיף שיש משרד וכשאני מרגישה צורך, אני מגיעה למשרד ונפגשת פיזית עם כולם, או שעושים ארוחת בוקר, הרמת כוסית או סתם יום משרד כולם יחד".

רוני ביגמן, product analyst בחברת ,Explorium מקיבוץ מעלה גלבוע "לחברה הגעתי דרך חברים שפרסמו בקבוצת WhatsApp של אנשי מילואים של התפקיד שעשיתי בצבא.החברה מאד מתחשבת במרחק וזה בא לידי ביטוי בכך שנותנים לי הרבה חופש להבין מתי אני יכול להגיע ומתי לא. בנוסף, קבלתי ציוד לטובת עבודה מהבית בצורה נוחה. ובעיקר אני מרגיש כי יש הרבה אכפתיות ודאגה מצד הנהלת החברה- שאלות על מה שלומי ואיך הייתה הנסיעה, מבררים לפני אירועים של החברה שיש לי איך להגיע ואיפה להישאר במרכז. מתכונת העבודה הוא בין יומיים לשלושה במשרד בשבוע ושאר הימים מהבית. כמו כן, יש הרבה שימוש בזום, מה שמונע ממני להגיש מנותק. היתרונות הם שאני מרגיש רגוע ומרוכז יותר כשאני בבית ובנוסף, זה מאפשר שגרה יותר מגוונת שיש ימים במשרד וימים בבית. וכמובן היתרון בלגור קרוב לטבע והיכולת לצאת לטיולים במרחק הליכה מהבית. בדרך למשרד, אני אוהב לשבת ברכבת ולעבוד או לשמוע פרודקאסט. אני מרגיש שאני מנצל טוב את הנסיעות ולא מבזבז המון זמן על להגיע למשרד.

"החסרונות הם שלפעמים מפספסים דברים שקורים, יש שיחות שהרבה יותר קל לעשות פנים אל פנים. יותר קשה ליצור קשר עם עובדים חדשים, מבחינת לוגיסטיקה, האפליקציות של האוכל כמעט לא עובדות עם מסעדות בצפון אז קצת מאריך את הזמן התעסקות עם ארוחת צהריים. בסה"כ יש הרבה יתרונות אם אתה מצליח לחלק טוב את הימים שאתה במשרד למשימות שמצריכות הרבה שיח ושאלות שיותר קל לפתור פנים אל פנים לעומת משימות שאתה צריך להתרכז ולעבוד לבד".

בחברה Bizzabo שפתחה טכנולוגיה לכנסים ואירועים גדולים גייסו 80 עובדים בארבעה חודשים. בחברה מקיימים מאז התפרצות הקורונה ועד היום מודל עבודה גמיש, וכיום ישנם ימים קבועים בהם הצוותים מגיעים למשרדי החברה בתל אביב, אך ההגעה היא רשות והעובדים יכולים לעבוד גם כל ימות השבוע מהבית. הנהלת החברה נצלה את המודל הגמיש לגיוס עובדים המתגוררים לא רק בתל אביב ובערים הסמוכות לה, וגייסו טאלנטים ממקומות שונים ובהם רחובות, חיפה, אשדוד ואפילו באר שבע. ״המודל ההיברידי מאפשר לנו כחברה להגיע לאנשים מדהימים שלא היו מגיעים לעבודה מדי יום בתל אביב לפני ימי הקורונה. אני שמחה על השינוי שעוברת תעשיית ההייטק ועולם העבודה ומקווה שהדבר יפתח הזדמנויות גם לאנשים שלא מתגוררים רק באזור המרכז״ אומרת גל לירן, מנהלת אנשים ב- Bizzabo החברה מעסיקה כיום כ-260 עובדים,  כ-80 מהם בישראל. 

אורן אלימלך (26), עלה ארצה לפני כ-8 שנים מצרפת ישירות לחיפה. לפני כ-3 שנים עבר אורן לאשדוד ולפני כשנה הצטרף אורן לחברת SAIPS שמפתחת את הרכב האוטונומי של פורד. חברת SAIPS הינה מחלוצות מודל העבודה ההיברידית בישראל, החברה עובדת למעשה מיום הקמתה ב-2013 במודל זה ובחברה מספרים שמודל העבודה ההיברדי הוא "חלק בלתי נפרד מה-DNA של החברה". אורן מספר כי מבחינת מגורים הוא דווקא מאושר מהמגורים בדרום "היתרון של העיר אשדוד שהיא רגועה יותר וידידותית יותר עבורי מתל אביב". אך מנגד מוסיף אורן כי "החיסרון היחידי בלגור באשדוד זה המרחק לעבודה בתל אביב, אך עצם זה שהחברה עובדת במודל עבודה היברידי הופך את כל העניין להרבה יותר מכיל ונכון גם מבחינת המקצוע שדורש המון עבודה אישית לצד קבוצתית וגם מבחינת חווית העבודה". ערן שילה, אנליסט שיווקי ומנהל אופטימיזציה בפיוניר: "תמיד חלמתי לגור בדרום, לפני חמש שנים התחלתי לעבוד כאנליסט דיגיטל במקאן וואלי (השלוחה של מקאן במצפה רמון) ועברנו דרומה. בארבע השנים האחרונות אנחנו גרים בישוב מרחב עם, שברמת הנגב, ובקרוב נתחיל לבנות בו את בית הקבע שלנו. התפתחתי והתקדמתי במקאן אבל אחרי חמש שנים הרגשתי שאני צריך שינוי והמרחק היווה מחסום משמעותי. הרבה חברות בכלל לא רצו לראיין אותי כי אני גר רחוק. העבודה ההיברידית אפשרה לי להשתלב בפיוניר בלי לוותר על המגורים בדרום. התחלתי בפיוניר בסגר והמנהלות שלי עשו מאמצים גדולים לשלב אותי כחלק מהצוות למרות העבודה מרחוק. מפגשים וירטואלי עם חברי הצוות ועם עובדים מצוותים אחרים, היכורת אישית עם הסמנכ"ל, הרגשתי מיד שהגעתי למקום שרואה אותך קודם כבן אדם ורק אחר כך כעובד.גם עכשיו שחזרנו לעבוד מהמשרד אני נתקל בגמישות שמאפשרת לי להישאר אבא נוכח ופעיל, בלי לוותר על המגורים בדרום. יותר מזה, התחלתי לעבוד בפיוניר לפני שלושה חודשים ומאז אני מרגיש שאני יותר מעורב ביום יום של הילדים שלי. כשעבדתי במצפה הייתי מגיע בסוף היום שלהם. עכשיו, שלושה ימים בשבוע אני עובד מהבית ומקבל את הילדים שהם חוזרים ואוכל איתם צהריים. יומיים בשבוע אני נוסע לעבוד מהמשרד בפתח תקווה."

אבירם נועם החל את דרכו בחברת, OpenWeb שפיתחה טכנולוגיה לשיפור השיח ברשתות, לפני כארבע שנים וכיום הוא משמש ב- Display Team Lead  לאחר שבע שנים בהן התגורר בתל אביב וחי במרכז העיר, עבר נועם לגור באשדוד יחד עם אשתו, כדי להיות קרוב אל ההורים בין היתר. אבירם גדל במגדל העמק ושבצפון ולאחר התקופה התל אביבית מצא עצמו בדרום הארץ ודווקא מציין מספר יתרונות. הוא הבין שלגדל ילדים ליד פארק גדול, בדירה גדולה יותר ובמחיר נמוך משמעותית מגבירה את איכות החיים שלהם ושל הילד.  "לעבודה הייתי נוסע ברכבת המהירה מאשדוד לת"א ומגיע בשעה מדלת לדלת. את הנסיעה הייתי מעביר בכיף עם זמן נוסף לעבוד, לנמנם או לצפות בנטפליקס", מספר נועם. אבל הקורונה טרפה את הקלפים. התקנות החדשות של הרכבת מקשות על החזרה לשגרה, "כרגע מאוד מעצבן להגיע למשרד, הרכבות נהיו סיפור. לא מזמן איחרתי לרכבת בדקה, הרכבת הבאה אחריה יצאה לאחר 9 דקות אבל לא נתנו לי להעלות אליה כי לא הזמנתי כרטיס מראש". כמובן שלנסוע למשרד ברכב זה לא תחליף הגיוני, כשלוקח באזור השעתיים להגיע, עם העומס שהלך וגבר מאז הקורונה. אבירם מסכם כי ברגע שהרכבות יחזרו לעצמן יהיה הרבה יותר נוח לחזור למשרד. אך במציאות הנוכחית, כשהשאיפה היא לקנות בית, יותר קל לעשות זאת בפריפרייה. 

 
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה