כסף וצרכנות

המועצה הישראלית לצרכנות תחמיר עם החלקות שיער בחומרים אסורים לשימוש

לאחר הפרסום על אשפוזה של מטופלת בשל אי ספיקת כליות לאחר שטופלה ב'החלקת שיער הודית', במועצה מתריעים: "הדרך היחידה למנוע שימוש בחומרים מסוכנים שלא אושרו על ידי משרד הבריאות היא ענישה חמורה עד לסגירת העסק"  
כפיר אדר |  1
מספרה בתל אביב (צילום הדס פרוש פלאש90)
לאור הפרסומים השבוע על אשפוזה של אישה בת 32  במצב קשה בעקבות אי ספיקת כליות שנגרמה על פי החשד בשל חומר פעיל שנמצא ב"החלקת שיער הודית" דורשת המועצה לצרכנות לתקן את החוק ולהחמיר את הענישה כנגד מספרות בהן התגלה שימוש בחומרים לא מאושרים.
האירועים שמתפרסמים מעת לעת על פגיעה קשה בבריאות הציבור בעקבות שימוש בחומרים אסורים , ומתלונות המתקבלות במועצה לצרכנות  על טיפולים כושלים  בהחלקת שיער מעלים חשש לכשל חמור בהגנת הציבור. החוק אוסר על ייבוא וההחזקת תמרוקים ללא אישור משרד הבריאות אולם העונש על עבירה מסוג זה אינו מרתיע כלל - מאסר שנה, קנס או עיצום כספי של עשרות אלפי ₪ בלבד - כשבמדינות אחרות הקנס גבוה מאוד והרשויות רשאיות לסגור את בית העסק של המפר.
לאור הסכנה הממשית לבריאות הציבור, לעמדת המועצה הישראלית לצרכנות, הדרך היחידה למנוע את ייבוא שימוש בחומרים מסוכנים שלא אושרו על ידי משרד הבריאות היא ענישה מתאימה ואכיפה קפדנית למניעת הפרת החוק (ביקורות במרפאות או במספרות). בהתאם יש לתקן את החוק בדחיפות על מנת להגדיל את הקנס והעיצומים הכספיים באופן משמעותי בגין עבירה מסוג זה, ואף לקבוע כי יינתן צו מנהלי לסגירת בית העסק. בנוסף, יש לפעול מיידית ולבצע פעולות אכיפה על לבדוק את המספרות ולאתר הפרות מבעוד מועד.
המועצה דורשת מבעלי מספרות  לשמור על הגינות ואחריות בטיפול בלקוחות, לעדכן על הסכנות באם יש בשימוש במוצר, להשתמש במוצרים מותרים  בלבד ולפעול רק על פי  הוראות השימוש.  זכותו של צרכן שבית –עסק ינהג כלפיו בשקיפות וביושר, מבלי לנסות להטעותו ומבלי לנצל את חולשותיו ומצוקתו. זכותו של בעל עסק לרווחים כפופה לזכותו של הצרכן להגינות. המועצה תסייע לצרכנים שנפגעו בייעוץ משפטי ובסיוע בהגשת תביעה נזיקית.
במצב הנוכחי, הציבור בסכנה ממשית ועל הצרכנים להיזהר שבעתיים מטיפולים כאלה ואחרים, ולברר באתר משרד הבריאות שהתכשירים בעלי אישור כדין, בדיקה שאינה פשוטה כלל.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  להיזהר מחווה החלקות שיער בפ"ת. ההחלקות שלה מסוכנות. (ל"ת)
  טלי 04/2021/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור