נדל"ן ותשתיות

פרויקט הענק בנתב"ג עשוי להתבטל: חניות העובדים גורמות לבלאגן

רשות שדות התעופה מעכבת את הרחבת תחנת הרכבת בנתב"ג בשל חניונים - ומאיימת על תוכנית הפיתוח של 40 מיליארד שקל
מערכת ice |  2
נתב"ג (צילום פלאש 90/ משה שי)
במחלוקת חריפה שנמשכת כבר שנתיים, רשות שדות התעופה (רש"ת) מתנגדת לתוכניות להרחבת תחנת הרכבת בנתב"ג, במטרה לשמור על מקומות חנייה וגישה לטרמינל הנוסעים. התנגדותה מאיימת לפגוע קשות בתוכנית הפיתוח של רכבת ישראל בהיקף של 40 מיליארד שקל ובתנועת הרכבות בכלל המדינה.  
על פי גלובס, לפי התוכניות המקוריות, תחנת נתב"ג אמורה להתרחב על מנת לקלוט עוד רכבות ברשת המסילות המתפתחת. אולם רש"ת דורשת להרחיק את התחנה כ-300 מטרים מהטרמינל כדי לשמור על חניונים ונגישות לעובדים עם רכבים. בכירים ברכבת הזהירו שהדבר ייצור "צוואר בקבוק" ויחייב דחיית הגדלת תדירות הרכבות לירושלים ואזור המרכז, וצמצום שירותים.

בתי המשפט לתכנון החלו להביע התנגדות להרחקת התחנה מהטרמינל, אך רש"ת נשארת עיקשת בעמדתה. בינתיים משרד התחבורה, אמור לקבל החלטה, חווה לחצים מכיוונים שונים, וחלק מבכיריו מנועים מלהכריע בנושא בשל קשרים עם רש"ת.
גורמים במשרד התחבורה הזהירו כבר כי עיכוב הפרויקט עלול לגרום "נזק אדיר למשק", ועד כה הוביל לביטול מכרז לביצוע העבודות. היועץ המוסכם תמך בעמדת הרכבת לקרב את התחנה לטרמינל בניגוד לרצון רש"ת.
מצד אחד, משרד התחבורה נתון ללחצים פוליטיים שונים על מיקום תחנות רכבת, ומצד שני הוא מתקשה להכריע בוויכוח עם רש"ת - גוף נתון תחת סמכותו. האיזונים המורכבים מסכנים את יישום תוכנית הפיתוח המשמעותית של רכבת ישראל.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רכבת ישראל
  מאיר 05/2024/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קודם כל: טעות חמורה להגדיל בנקודת נתב"ג את הרכבת היה צריך להיות מסלול נפרד לשאר הערים וכך גם לנתב"ג ידוע שרשת תעשה בעיות הם מנתהגים כהבעלים של נתב"ג כי יש להם כוח בהפעלתו כמונופול!. 1.רכבת רק לנתב"ג מכיוון תל אביב ומיכוון ירושלים ללא תחנות ביניים 2. רכבת ירושליים תל אביב יש אפשרות לחבר את הרכבת הזו עם מודיעין ללא תלות בתחנת נתב"ג. 3. יש אופציה נוספת לבנות מסלול לרכבת ישירות לתל אביב עם אופציה לחיפה ללא החלפת רכבת וכך ימנעו עם החכוך בנת"ג.
  סגור
 • 1.
  איפה השרה לעינייני שום דבר וכלום?
  יהושוע 05/2024/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היא אחראית על שני הגופים. שתוריד הנחיה, אהה , קשה לה לקבל החלטות בלי ייעוץ מגב' נתניהו י
  סגור