משפט

קח את המענק, וותר על הדיבידנד: חברה מאיימת לתבוע את ויזל במיליונים

"התאווה של ויזל גברה, ההמולה הייתה צפויה" - לייטקום ישראל שיגרה לפוקס מכתב התראה לפני בקשה לאישור תביעה נגזרת בגובה 65 מיליון שקל, בגין פגיעה במוניטין ואובדן הכנסות שיסייעו לרשת בגל נוסף של הקורונה
איתי פת-יה | 
הראל ויזל (צילום שוקה כהן, יחצ, Istock)
בפוקס קיוו שהוויתור על מענק הסיוע מהמדינה ישקיט את הביקורת על הקבוצה בצל ההחלטה לחלק דיבידנד, אולם כעת עולה ביקורת מן הצד השני – בעלת מניות בחברה מאיימת לתבוע בכ-65 מיליון את הבעלים הראזל ויזל וכמה מהדירקטורים, כשהיא דורשת: וותרו על הדיבידנד, קחו את המענק.
מדובר בחברת לייטקום ישראל, שבאמצעות עורכי הדין יצחק אבירם ושחר בן מאיר שיגרה לקבוצת פוקס מכתב התראה לפני הגשת בקשה לאישור תביעה נגזרת. לייטקום טוענת שההחלטה של פוקס גרמה לחברה נזק תדמיתי המוערך ב-50 מיליון שקל, והויתור על המענק עצמו משמעו אובדן הכנסה של 13-18 מיליון – הסכום שהחברה הייתה אמורה לקבל מהמדינה.
כבעלת אחזקות בפוקס, לייטקום עצמה זכאית לנתח מהדיבידנד, ובכל זאת היא מתנגדת לחלוקה שלו בעיתוי זה. על כך היא כותבת במכתב ההתראה כי "גם אם דיבידנד במצב רגיל הוא לעיתים לטובת בעלי המניות, ברור כי כאן הדיבידנד אינו לטובת בעלי המניות שכן היה ברור כי יפגע בחברה גם תדמיתית וגם כלכלית, ויצא שכרם בהפסדם, ועוד יותר ברור כי את בעלי המניות מהציבור לא שאלו אם ברצונם לקבל דיבידנד: רק בעל מניות השליטה בחר לחלק דיבידנד ולטובת עצמו והוא שבחר את העיתוי והוא שגרם לדירקטוריון לקבל החלטה כאמור לטובתו האישית. ההתנהלות כאן הינה התנהלות שהיא במפורש בניגוד לטובת החברה ושהיה ברור שתפגע בה".
 
קראו עוד ב-ice
עוד מגדירים בלייטקום את התנהלותו של ויזל "בעייתית מאוד מבחינה מוסרית" ומוסיפים כי ההמולה הציבורית נוכח ההחלטה "בעת זו בה כה רבים מייחלים לקבלת מענק כלשהו מהממשלה כדי להמשיך ולצוף כלכלית מעל המים, הייתה צפויה מראש".

החלוקה אמנם תואמת את מדיניות הדיבידנד של פוקס, ונעשית לאור תוצאות 2019, אולם מנוגדת, כך אומרים בלייטקום, להחלטה קודמת של החברה בשלהי המשבר, לפיה תוקפא חלוקת הדיבידנד. "גברה מידת התאווה של הנתבע כבעל השליטה", כותבים במסמך על בעל השליטה והמנכ"ל ויזל, "והוא פעל והפעיל את דירקטוריון החברה, לשנות מההחלטה הקודמת ולהכריז על חלוקת דיבידנד בסכום של 49.1 מיליון שקל אשר יחולקו ביום 29.7.2020".
בצד הטענה לנזק תדמיתי, בלייטקום מבקרים את השיקולים הכלכליים מאחורי הוויתור על המענק, שמבטאים דווקא בתקופה של חוסר ודאות בצל משבר הקורונה ביטחון מצד ויזל בביצועי החברה בתקופה הקרובה. במלים אחרות אומרת לייטקום כי אותו המענק יכול לשמש את פוקס בהתמודדות עם קשיים נוספים שעשויה לגרום הקורונה במעלה הדרך. "הנחת היסוד של החברה, כי משבר הקורונה חלף, או שכבר אינו בשיאו, או כי לא יבוא גל שני או אדווה נוספת או נחשול ענק, שיגרמו לנזקי עתק ויביאו לפגיעה ממשית, היא הנחה מופרכת", נכתב במסמך.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה