מדדים ומחקרים

הכלכלנים מעריכים: האינפלציה תעלה בקצב שנתי של 4%

ביום ראשון יתפרסם מדד המחירים לחודש אפריל, והכלכלנים מעריכים עלייה בקצב השנתי של חצי אחוז לעומת חודש מאי
מערכת ice |  2
סופרמרקט (צילום פלאש 90/ יוסי אלוני)
לאחר הפרסום ביום רביעי של מדד המחירים לחודש אפריל בארה"ב, מצפים בישראל לפרסום הנתונים לחודש זה בארץ. בחודש מאי נמדד קצב אינפלציה שנתי של 3.5%, ועל פי ההערכות של כלכלני הראל, מדד אפריל צפוי לטפס ב-0.8%. הגורמים לעלייה הם כמובן מחירי המזון ותקופת החופשות. על פי זה, ההערכות הן לקצב אינפלציה של 4%.
כזכור, מדד המחירים לצרכן האמריקאי עלה בחודש אפריל ב-0.3% לעומת צפי של 0.2%. האינפלציה בארה"ב, בחודש אפריל עלתה בקצב שנתי של 8.3% וזאת לאחר שבמקץ היא עלתה בקצב שנתי של 8.5%. בסך הכל האינפלציה ברמה הזו מגולמת בשווקים אבל ניתוח המדד מדאיג במעט את המשקיעים - בדגש על מעט.
 
כצפוי את עיקר עליות המחירים סיפקו מחירי האנרגיה שמושפעים מאוד מהלחימה באוקראינה וכרגע לפחות, לא רואים תזוזה בכיוון הנכון של הדברים (הפסקת הלחימה ואף נסיגה של רוסיה ממנה) ולכן המשקיעים מגלמים המשכם של מחירי אנרגיה גבוהים. הנתון השני שהיה צפוי היה מחירי המזון שסובלים מהמשך השיבושים בשרשרות האספקה ומגלמים חשש מהתמשכות המשבר בסין - אפס הדבקה והידבקות - שמעיבה על מחירי הסחורות. מה שהיה לא צפוי זה מדד מחירי הליבה שהיה באפריל גבוה ועלה ביותר מ-6% כשהתחזיות היו לעלייה של 6% בדיוק וזה מצביע על עליית מחירים כוללת בשוק האמריקאי וזה כבר מדאיג.
בשוק האג"ח מגיבים המשקיעים בדיוק כפי שאמרו מוקדם יותר והתשואות מתייצבות מתחת לרמת 3% לאחר שכבר היו ברמה של 3.2% ביום שני כשבמקביל שוק המניות מאבד גובה בשל החשש משחיקה ברווחיות של הפירמות בשל האינפלציה הגבוהה. כך או אחרת, בוול סטריט מצטטים את ראשונים הכלכלנים שמגיבים למדד הגבוה כרגועים יותר ומעריכים שהפדרל ריזרב לא יפתיע בישיבת הריבית הבאה עם עלייה של 0.75% בריבית וזה מחזיר את העניינים לשליטה, כלומר יציבות ומדיניות ברורה של הפד.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שום בנק לא ייתן ריבית בגובה הזה
  חחח 05/2022/13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה הזמן לחזור לשוק המניות
  סגור
 • 1.
  האינפלציה תייקר את הדולר
  מיקליס 05/2022/13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פערי הריביות בינינו לאמריקנים גבוהה, אם האמריקנים העלו בחצי אחוז אז אנחנו צריכים לעשות את אותו הדבר אחרת האינפלציה תתחיל בחגיגה אבל זה גם יכול לפוצץ את בועת הנדלן ואת זה מנסה בנק ישראל למנוע, בקיצר הכי טוב להיות מושקע באינפלציב
  סגור