פרויקטים

"לא רק שכר לימוד": המספרים שכל סטודנט צריך לקחת בחשבון

הוצאות מעבר דירה, אחזקת הרכב וחדר כושר, הם רק חלק מהוצאות שמקשות מאוד על חיי הסטודנטים

עול אחזקת הרכב מקשה על הסטודנטים (צילום PEXLES)
לימודים באקדמיה הם מהכלים החשובים להצלחה בחיים. הלימודים מעניקים לסטודנטים ידע וכישורים אשר כמעט ולא ניתן לקבל באף מקום אחר. אולם רבים מאלו שמעוניינים להשתלב בלימודים, מתקשים לנהל אורח חיים סטודנטיאלי שכולל שעות לימוד מרובות במהלך השבוע, לצד חוסר בשעות עבודה או ביכולת להחזיק משרה מכניסה.
את הסיטואציה הבאה כמעט כל סטודנט מכיר: סגרת דירה אבל הכאב ראש עדיין לא נגמר. "מאיפה משיגים ספה?", "מאיפה משיגים מקרר ומיטה?", וחוץ מהוצאות הריהוט והעיצוב, יש גם לסגור עם מוביל ולשלם או להתחיל לבקש טובות מהדוד עם הטנדר שגר בכלל שעתיים נסיעה. על פי הסטטיסטיקה, עלות מעבר דירה עבור סטודנט מסתכם בכמה אלפי שקלים לא מבוטלים ולפעמים זהו תקציב שבכלל לא זוכרים לקחת אותו בחשבון.
בנוסף, אחוז נכבד מהסטודנטים גרים רחוק ממוסד הלימודים וכאשר אין פתרונות הסעה נוחים, הם מחזיקים רכב במיוחד ונושאים בעלויות נוספות כמו רכישה, אחזקה, הטיפולים ועלות הדלק שהולך ומתייקר כל הזמן. העלות הזו לבדה יכולה להגיע לכ-2500 שקלים מידי חודש. תוסיפו לזה את העובדה שרוב הסטודנטים מועסקים בחצאי משרות שלא מצליחות לכלכל אותם כראוי ותקבלו מתכון מושלם להישרדות כלכלית על בסיס חודשי.
"בקושי סוגר את החודש"
רן, בן 25, סטודנט להנדסה מדרום הארץ מספר על הקושי שלו בלממן את שכר הלימוד בנוסף להוצאות השוטפות. "בכל פעם שמגיע העשירי לחודש אני מתקשה ללמוד. אני יודע שיום יבוא והמקצוע שבחרתי יוכל לפרנס אותי אבל עד אז אני מבין איך אצליח לסגור את החודש ולשלם שכר דירה" מספר רן בראיון לאתר ice. "יש שבועות שבהם אני מתלבט האם לקנות לעצמי את שיעור פרטי שאני צריך, לבין לעשות קניות לשישי".
רן לא לבד, על פי סקר של התאחדות הסטודנטים הארצית, בשנת 2020 , השכר הממוצע של סטודנט עובד הוא כ-3,900 שקלים, כאשר רובו משלם את שכר הדירה. כמחצית מהסטודנטים (47 אחוזים) מתגוררים בבית הוריהם במהלך הלימודים ולמעלה מ-20 אחוזים מהם לקחו הלוואות במהלך שנות לימודיהם כדי לנסות ולעמוד בעומס ההוצאות הכבד. רבות הפעמים, בהן סטודנטים מתחילים את לימודיהם לאחר שקיבלו מלגה כזו או אחרת אשר מממנת את שנות לימודיהם אבל מחייבת אותם במעבר דירה יקר, לאזור מרוחק ממקום מגוריהם, בו ייאלצו לשלם שכר דירה והוצאות מחייה נוספות שלא תמיד כלולות במלגה.
הפתרון השיתופי והחסכוני
בעבר, מעונות הסטודנטים היו שם נרדף לדיור ברמה נמוכה, שהבחירה בו נעשתה רק בלית ברירה וחוסר יכולת כלכלית. בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה הפוכה - סטודנטים נכנסים לרשימות המתנה רק כדי להצליח להבטיח לעצמם מקום במעונות המבוקשים שמציעים מרחב של אפשרויות ונוחות שינעימו את שנות הלימודים. חללים משותפים למטרות לימוד ופנאי, לצד קהילה סטודנטיאלית חזקה ותומכת.

עלויות מעבר הדירה גבוהות ומכבידות על הסטודנט (קרדיט צילום : PEXLES)

מעונות הסטודנטים מציעים פתרון זול ונח מבלי לשאת בעלויות הגבוהות שבהשכרת דירה במהלך הלימודים. בנוסף לזה, ישנם יתרונות נוספים שבמגורים במעונות, כמו חיי קהילה חברתיים ועשירים במרחבים המשותפים, הקמת קבוצות לימוד, וגם קרבה. המעונות ממוקמים, בדרך כלל ,במרחק קצר ממוסד הלימודים ומאפשרים הגעה נוחה ופשוטה אל הכיתה מבלי לשכור רכב וחלקם, אפילו מציעים מערכת הסעות מסובסדת שתיקח את הסטודנט מהדירה אל הכיתה, במחיר שלא יכביד על הכיס .
המעונות מאובזרים בכל הציוד החדיש, מרמת חדר הכושר ועד אחרון המזלגות במגירת הסכו"ם. הכל מוכן ומרוהט, במה שמצמצם את עלויות המעבר וההובלה לרמה אפסית. בנוסף, בחודשי הקיץ, כאשר רבים מהסטודנטים חוזרים לבית הוריהם לחופשה או מחפשים הזדמנויות לטיול בחו"ל, במעונות ישנה אפשרות להשכיר את הדירה לתקופת הזמן הקצרה בין הסמסטרים ובכך לא לשלם בזמן שאין לימודים.