דיגיטל וטק

מייסד וויז נגד הממשלה: "משהו רע קורה פה, הכלכלה בסכנה"

ינון קוסטיקה, מייסד שותף ב-Wiz, נאם במהלך מחאת עובדי ההייטק נגד הרפורמה המשפטית: "מניפים דגל אזהרה כי הדמוקרטיה שלנו בסכנה, ואם הדמוקרטיה בסכנה - הכלכלה בסכנה. המשקיעים הזרים והלקוחות הזרים יתרחקו מישראל"
מערכת ice |  4
מחאה נגד הרפורמה המשפטית של הליכוד (צילום פלאש 90/ גילי יערי)
עובדי ההייטק הצטרפו היום (שלישי) למחאה נגד הרפורמה המשפטית של יריב לוין והממשלה והפגינו בתל אביב, כאשר במסגרת ההפגנה, ינון קוסטיקה, מייסד שותף ב-Wiz, נשא נאום במסגרת המחאה והתייחס להצטרפותם של עובדי ההייטק להתנגדות לרפורמה המשפטית.
ינון קוסטיקה, מייסד שותף ב-Wiz, אמר בנאומו כך: "לא בכל יום אנחנו רואים אנשי ונשות הייטק, ועוד רבים מהמגזר הפרטי, שמניחים את העבודה ומניפים יחד דגל אזהרה כי הדמוקרטיה שלנו בסכנה ואם הדמוקרטיה בסכנה – הכלכלה בסכנה. לא בכל יום - אבל הימים האלו אינם ימים רגילים. כולנו מוצפים בתחושה שקורה פה משהו רע, ושאי אפשר לעמוד מהצד, כי עוד מעט כבר יהיה מאוחר מדי. זוהי לא התכנסות פוליטית, וזה לא מאבק פוליטי ולא ניתן יד לתיוג או לביטול שלנו".
"אנחנו כאן כי אכפת לנו, כי זהו מאבק על הצביון שלנו כמדינה דמוקרטית, על היכולת שלנו לקיים, ולהגן, על זכויותינו כאזרחים וכעסקים. אנחנו כאן כי הערכים שנמצאים בסכנה, ערכים של שוויון, הכלה, ניקיון כפיים ואלו הם ערכי היסוד של התעשייה שלנו, ואלו שמאפשרים לנו לפעול כחלק מהכלכלה הגלובאלית ולשגשג ואנחנו לא מפחדים לשבות אם אלו ייפגעו. בשלושת העשורים האחרונים הפך ההייטק לגאווה של המדינה: מייצג את החדשנות הישראלית, מושך השקעות בינלאומיות אדירות, מנוע צמיחה לכל הכלכלה הישראלית".
 
"לצד הכישרון והיצירתיות הישראליים, נשען השגשוג על האמון שניתן במדינה, ביציבות שלה, במחויבות שלה לשלטון החוק. הפריחה הזאת אחראית ישירות על 25% מהמיסים, ועל 50% מהייצוא אבל מי שחושב שסיפור ההצלחה הזה יכול להימשך גם כשצביונה הדמוקרטי של ישראל מוטל בספק, שבה אי-הוודאות הופכת לעובדה קיימת, אבל אנחנו משוחחים איתם, ושומעים את הדאגה בקולם, וככל שהזמן עובר רבים מתומכי ישראל מצטרפים לקריאת האזהרה הזו".
"והדאגה ברורה: האמון הזה של המשקיעים הזרים, הלקוחות הזרים והעובדים הזרים, אותו אמון שנבנה בעמל רב  - יכול בקלות רבה להתפוגג בגלל חקיקה אחת מאוד גרועה. חקיקה שדורסת את בתי המשפט, ולא כזו שבונה ומתקנת מתוך הידברות והסכמה. ישראל עברה הרבה מאוד משברים, כלכליים וביטחוניים והעברנו תיקונים ושינויים בזכות היכולת שלנו להסכים אבל לא ככה. התוצאה שמדירה שינה מעינינו היא שהמשקיעים והעובדים והלקוחות יירחקו מישראל ללא היציבות והביטחון מלא בצביונה הדמוקרטי. וכאשר תעמוד בפניהם הבחירה בין השקעה במדינה מתוקנת לבין השקעה במדינה לא יציבה, אנחנו יודעים בדיוק מה תהיה בחירתם".
"90 אחוזים מכספי ההשקעות בהייטק, מקורם בחו״ל ועומדים כאן על הכף. ללא ההשקעות האלו - ההייטק יספוג מכה אנושה. ועשרות מיליארדי השקלים של כספי המיסים שמימנו את הביטחון, הבריאות, החינוך והרווחה של כל אזרח, הכספים האלו יתאדו. אנחנו כאן כי המדינה יקרה לנו, כי עתידה הכלכלי חשוב לנו, כי תעשיית ההייטק שלנו בסכנה. מכאן אנחנו משמיעים קול חד וברור, אנחנו כאן, ונמשיך להקים את קול המחאה עד שנישמע. קריאת אזהרה לכל מי שאמונים על השינויים הנרקמים: אל תפגעו בעתיד של כולנו, אל תערערו את יסודות הכלכלה הישראלית. תודה לכם".
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תבינו, נתניהו הוא מכונת הרס, כמו חיים רמון... (ל"ת)
  ק. פריש 02/2023/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  עזיבה
  גד ימיני 01/2023/28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חדלו לכם מן הרוע.תנו לממשלה לבצע את עבודתה..ל..64 מנדטים אין להם משפחות ומכרים.האם הם היו רוצים להרוס את כלכלת המדינה.נפלתם על הראש..כנראה שמזיזים לכם את הגבינה.. וקשה לכם שלא לשלוט.הירגעו ושתו מיים
  סגור
 • 2.
  באנו לתקן את שיטת הסניוריטי. חסרי אונה (ל"ת)
  שיר 01/2023/24
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 1.
  קוסטיקה הוויז שלך תמיד טועה ומטעה עברתי לגוגל (ל"ת)
  אתי 01/2023/24
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור