נדל"ן ותשתיות

הרכבת הקלה תעבוד 7 ימים בשבוע? דיון גורלי מחר

בג"ץ לדיאנסקי המבקש להורות לשרת התחבורה על הפעלת הקו האדום של הרכבת הקלה 7 ימים בשבוע ידון ביום שני. ראובן לדיאנסקי ראש סיעת "חי - חילונים ירוקים" בעיריית תל אביב קובע: "אי הפעלת הקו האדום בשבתות ובחגים מסכלת את תכליות מערכת הסעת ההמונים, בה הושקעו מיליארדים רבים"
מערכת ice |  42
הרכבת הקלה (צילום פלאש 90/ אבשלום ששוני, חיים גולדברג, shutterstock)
ב-28.09.2022 הגישו סגן ראש עיריית תל אביב-יפו דאז וחבר מועצת העיר, ראובן לדיאנסקי יחד עם חבר מועצת עיריית ת"א ושר הפנים לשעבר עו"ד אברהם פורז וסיעת "חי – חילונים ירוקים" במועצת עיריית תל אביב (באמצעות עורכי הדין ד"ר רענן הר-זהב ויונתן ברמן) עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק כנגד שרת התחבורה.
בית המשפט התבקש ליתן צו על-תנאי המורה לשרת התחבורה דאז לבוא וליתן טעם מדוע לא תעשה שימוש בסמכותה לפי סעיף 57 לפקודת מסילות הברזל, ותתקן את תקנות מסילת הברזל, באופן שיחייב את הפעלתן הסדירה של מסילות ברזל מקומיות – ובכלל זה את "הקו האדום" של הרכבת הקלה שבעה ימים בשבוע, לרבות בימי שבת וחג. מאז הוגש בג"ץ לדיאנסקי, ולאחר דחיות מרובות, החל הקו לפעול באוגוסט 2023, בימי חול בלבד. דיון במסגרת העתירה- בית המשפט מתבקש להורות לשרת התחבורה לקבוע, באמצעות התקנת תקנות או באמצעים אחרים שבסמכותה, שהקו האדום יפעל שבעה ימים בשבוע, כולל שבתות וחגים, יתקיים ביום שלישי הקרוב (17.07.2023).
 
ראובן לדיאנסקי, עותר מספר 1 וחבר מועצת העיר ת"א-יפו מטעם סיעת "חי – חילונים ירוקים": "סוף סוף, "הקו האדום" החל לפעול בחודש אוגוסט 2023 בגוש דן. מדובר בהשקעה של עשרות מיליארדי שקלים, עשור שלם של עבודות, חפירות, חסימות כבישים, מטרדים לציבור ולעסקים ועוד – אבל אין התגלמות מובהקת יותר של כפיה דתית במדינה כמו אי הפעלת תחבורה ציבורית ובמקרה הנ"ל – של הקו האדום של הרכבת הקלה, בסופי שבוע. חירותם וחופש התנועה של תושבי גוש דן לא יהיו תלויים בפרשנויות של רבנים".
לדיאנסקי: "אני פונה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת התחבורה מירי רגב להתחשב ברוב המכריע של הציבור בישראל שעל פי כל הסקרים רוצה ומעוניין בתחבורה ציבורית בסופי שבוע. לא חייבים החלטות של בג"צ על מנת לקבל החלטות מטיבות ומשפרות את חייהם של אזרחי ישראל. בתור נציגיה הבכירים של הממשלה, אני מבקש מכם להימנע ממצב של פגיעה חמורה בזכות יסוד כמו חופש התנועה, פגיעה בשכבות החלשות, פגיעה בשיוויון, פגיעה במבוגרים, כאלה שאינם יכולים לנהוג עקב המצב הבריאותי ועוד – תחבורה ציבורית בשבת היא צדק".
מתוך העתירה בג"צ לדיאנסקי, פורז וסיעת "חי - חילונים ירוקים" (6457/22) נגד שרת התחבורה: "הסירוב להפעיל את הרכבת הקלה בכל ימות השבוע מסכל את תכליות הקמתה. המטרה של עידוד תושבים להימנע מהחזקת רכב פרטי יכולה להיות מוגשמת רק אם התחבורה הציבורית בישראל תספק פתרונות לכל ימות השבוע. כל עוד האפשרות לנוע באמצעות תחבורה ציבורית מיום שישי אחר הצהרים ועד יום שבת בערב אינה קיימת, מעטים הם האנשים והמשפחות שיוותרו על כלי הרכב הפרטיים שבבעלותם".
"ברור שהנפגעים המיידים של העדר תחבורה ציבורית מיום שישי אחר הצהרים ועד יום שבת בערב הם מי שאין להם כלי רכב פרטיים, בין משום שמצבם הכלכלי אינו מאפשר להם לרכוש רכב, בין משום שמצבם הבריאותי אינו מאפשר להם לנהוג, ובין משום שאין להם רישיון נהיגה ברכב מטעמים כאלה או אחרים. מעבר לכך, השבתת התחבורה הציבורית בחלק משמעותי מן הזמן תוביל לאי מיצוי פוטנציאל מניעת זיהום האוויר והפחתת עומס התנועה בכבישים".
הסמכות לקבוע תקנות בהתאם לפקודת מסילות הברזל נתונה לשרת התחבורה לבדה, ללא צורך באישורו של גורם פרלמנטרי או מיניסטריאלי כלשהו. יתרה מכך, על פי פקודת מסילות הברזל, שמכוחה הוקמה הרכבת הקלה ומכוחה היא תפעל, לא קובעת הוראות המונעות הפעלה של הרכבת הקלה בשבתות ובחגים, לכן אין מניעה חוקית להפעיל את הקו האדום וקווי רכבת אחרים בשבת.
לסיכום אומר ראובן לדיאנסקי, ראש רשימת "חי חילונים ירוקים" למועצת העיר: "הפעלת תחבורה ציבורית נגישה ויעילה בכל ימות השבוע היא קונצנזוס בקרב מרבית הציבור, מעל 70% רוצים ומבקשים לנוע בסופי שבוע. פתיחת הקו האדום הינו אירוע היסטורי ומרגש, הוא אמור לשמש כעמוד השדרה של מערכת הרכבות המקומיות ההולכות ונבנות בגוש דן. אני וסיעתי, כמו גם המטה למאבק לא נתקפל ונמשיך לפעול בכל דרך חוקית אפשרית עד לקבלה מתבקשת של הפעלת הרכבת הקלה בשבתות וחגים. אני קורא לכל הציבור,, כל מי שנושא זה קרוב לליבו מכל עיר בישראל להצטרף אל המאבק, רק יחד נוכל לייצר כל משמעותי ולהילחם בעוולות הממשלה ומקבלי ההחלטות."
תגובות לכתבה(42):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  להורים שלי אמרו מדינה יהודית
  ניר 01/2024/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחכ דברו על סטטוס קוו. היום לא נשאר כלום. צריך להגיד את זה. מדינה ישראל היא לא מדינה יהודית. אנחנו כבר לא גרים שם. לא מאמינים לרעיון המדינה היהודית.
  סגור
 • 23.
  יאללה שיהיה לנו בהצלחה להפחית את הכפיה הדתית בארץ (ל"ת)
  זה צעד חשוב 01/2024/11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 22.
  עם כל הגועל.....
  יאיר רחבי 01/2024/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם כל הגועל שמעורר בי האוטו אנטישמי לדיאנסקי ועם כל ההסתייגויות שיש לי מדיקטטורת בג"ץ, זה צעד נכון, חשוב והכרחי. אם ההסכמים הקואליציוניים מונעים מהממשלה להחליט על פעולה כל כך הכרחית לאזרחים, לחיילים, לתיירים, למבוגרים ולמי לא, אם הסטטוס קוו הקיים כאן שנים לפני קום המדינה הוא בלתי רלוונטי לשנות האלפיים - אז זה בדיוק המקום להפעיל את בג"צ. רק שאלה קטנה לקינוח- למה בדיוק חיכיתם? מה מנע את המהלך הזה בימי שלטון מפא"י, המערך, רבין, פרס, אולמרט, בנט, לפיד?
  סגור
 • 21.
  רוממות הדמוקרטיה בגרונם
  משומקום 01/2024/09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  וחרב המשפטוקרטיה בידם...
  סגור
 • 20.
  הזדמנות נוספת של בית המשפט ה ע ל י ו ן
  משומקום 01/2024/09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להראות שהוא ורק הוא הבעל הבית של מדינת צאצאי היהודים שבארץ ישראל.
  סגור
 • טען עוד
 • 19.
  פסיכי שעולה השאלה בכלל (ל"ת)
  מדינה בדרך לאבדון 01/2024/09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 18.
  קואליציה חשובה מהציבור
  אור 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  1 3
  הקואליציה חשובה מהחיילים בעזה חשובה מתחבורה בשבת התחת של ביבי חשוב יותר מהמדינה. איש ארור לך כבר.
  סגור
 • 17.
  ממש לא
  מירב 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ממש לא היא לא צריכה לעבוד שבת
  סגור
 • לא רוצה לנסוע בשבת?
  עניינם של אחרים 01/2024/09
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אל תסעי בשבת! למה לכפות את זה על משתמשי רכבת אחרים? למה לאלץ אנשים להחזיק רכב פרטי מזהם? למה למנוע מסבתא לבקר את הנכדים שלה? כפייה דתית היא השטן.
  סגור
 • בשבת וחגים
  צריכה לעבוד 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ממש כן היא צריכה לעבוד בשבת וחגים
  סגור
 • 16.
  7 ימים בשבוע תפעל רכבת הקלה??
  גיא דוד 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אתה חצוף שהגשת עתירה זאת לבג"ץ. מי אתה וסיעתך בכלל... שתבתבעו או תקבעו זאת באחת מערי ישראל. אין מצב בעולם. לא בישראל היהודית! ??
  סגור
 • חוצפן
  .... 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מי אתה שתתנגד למשהו שקיים בכל העולם בבית שלך תעשה מה שאתה רוצה את כל הטקסים הפאגנים שלך
  סגור
 • בושה (ל"ת)
  אירופה לא פה גוים 01/2024/09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  מי אמר למי?
  נילי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בשביל מה יש רכבת קלה אם אי אפשר לשלוט בה.?
  סגור
 • 14.
  למי שאין רכב אין תקוע. במיוחד בימים כאלו
  במציאות הנוכחית 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 4
  לשבת בבית חנוקים אחרי שבוע שעם כל המסביב פתאום אם אין לך כסף אתה מחויב להשאיר בבית … למה?!?! לא אומר שרות רגיל אבל איזה מקום שנפגשים באמצע. מה גם בימים כאלו שיותר אנשים צריכים להתנייד אין איך (יותר אנשים בבתי חולים שצריכים תמיכה בטח שבשבת יש פחות צוות). אז סגרו תחנות באזורים דתיים בשבתות. אל תגבו תשלום בשבת , ותעסיקו גם נהגים שהם לא יהודים ואם כך אז מה המניעה?
  סגור
 • צריך להפעיל בשבת וגם לגבות תשלום
  ליזי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אין סיבה שלא לגבות תשלום בשבת. ממילא מי שייסע בה הוא לא דתי, ואין לו בעיה לשלם בשבת. בדיוק כמו שמשלמים בבתי קפה, סרטים וכל מקום אחר בשבת.. המטרה שהרכבת הקלה תכסה את הוצאות ההקמה ואולי תהיה גם ריווחית. ולשם כך צריך להפעיל ולגבות תשלום 7 ימים בשבוע
  סגור
 • 13.
  פה זה לא איראן
  אלי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  3 4
  די מספיק השנה היא 2024 מי שרוצה לשמור שבת שישמור ,מי שרוצה לצאת ולסוע יסע די מספיק עם הכפייה הדתית
  סגור
 • 12.
  מיותר לעבוד שישי שבת-למה (ל"ת)
  שימי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אני חושבת שזה נהדר שתהייה אפשרות לתזוזה ביום שבת
  שרית 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 2
  העיקר לא אוטובוסים הם עושים מלא רעש ולא בהגזמה …
  סגור
 • רכבת בשבת
  ינקי דרעונה 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מי שרוצא יסע ומי שלא לא לא תהיה כפיה חלאס אנחנו משלמים מיסים ןהחרדים קובעים דיי חלאס עלוקות לא תהיה כפיה
  סגור
 • דחפו את המיסים שלכם אתם יודעים לאן.
  רם 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ארץ ישראל לא אוהבת חילולי שבת לא הבנתם את זה מהשביעי באוקטובר?
  סגור
 • 11.
  אין לכם טיפה של התחשבות אני משלם מיסים כיו כולם
  סוג ב 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 5
  עשיתי תעודת מקצוע רציתי להתמודד למשרה בגוף ציבורי שעובד בשבת לא אמרו את זה בפה מלא אבל זה הובהר לי שבגלל זה שאני לא עובד בשבת לא קיבלו אותי למשרה אז אני תוהה מדוע משהו שנוצר גם מכספי המיסים שלי ופוגע בי כאשר אין בגופים אלה חובת משרות לשומרי שבת כמו שיש לנכים למשל ומדוע שלא תשתמשו בחברות שעובדות בשבת (ממילא) לתפעל קווים יעודיים לשבת למה לגרום לציבור מאמין ללכת נגד אמונתו משום שזה מערער את רצונכם להיות מדינה חילונית בארצנו ? זה לא מדינה יהודית? (אני חושב שצריך להישאר הסטטוס קוו ) מימון הסעת המונים מכספי מיסים כבשגרה לא דבר רלונטי במדינה יהודית (אולם יש מקום לפעול במסגרת חברות שממילא פועלות כך)
  סגור
 • 10.
  הרכבת צריכה לעבוד בסופש
  יהודי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  8 4
  מי שרוצה ישתמש ומי שלא שלא ישתמש זו דמוקרטיה ולא כפיה דתית!
  סגור
 • 9.
  ישראל חופשית
  עדן 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  9 4
  יש לפתוח את התחבורה הציבורית בשבתות ובחגים למען אותו ציבור שאין ביכולתם לשאת בהוצאות רכב פרטי.תחשבו על זה !
  סגור
 • 8.
  רכבת הקלה
  מיכה 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  8 3
  הגיע הזמן במדינת חלם, שהרכבת הקלה תשרת את העם , לשם כך היא הוקמה, לתת מענה ולענות על צרכים, של כל מי שחסר ניידות בסופי שבוע
  סגור
 • 7.
  את הדת לים (ל"ת)
  קובי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 6.
  רכבת רועשת
  גר מעל הרכבת 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 6
  עד שיש יום אחד של שקט גם אותו רוצים להרוס תמשיכו ללמוד מהגויים לא הספיק לכם
  סגור
 • ג'וי זה שם למי שלא יהודי וזה זלזול
  לקרוא לך יהו...? 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כמו בכל מדינה הגיע הזמן להפריד דת דמיונית של טקסים פאגנים עובדי אלילים ויותר טוב לעשות כמו בצרפת אסור סימני דת !!!!
  סגור
 • הרכבת אחת השקטות
  תושבת פ"ת 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם היא לא הייתה צופרת לפני כל תחנה מרחוק לא היו שומעים בכלל שהיא מגיעה! עוברת לי מתחת לבית. גם זאת עושה על מנת למנוע תאונה פוטנציאלית כי באמת לא שומעים אותה
  סגור
 • 5.
  גם היהודים החילונים נגד חילול שבת, רובם מסורתיים
  יהודי אמיתי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  3 9
  לדיאנסקי מציג מצג שווא של 70% ''בעד''. הדבר סותר את העובדה שרוב היהודים במדינה הם דתיים, חרדים, והמסורתיים - כולם בעד השבת ומסורת ישראל. נראה כי יש כאן אג'נדה ברורה שהולכת ומתגברת מיום ליום לקעקע את תורת ישראל ואת האמונה היהודית. אז כיהודי שרגלי אבותיו עמדו על הר-סיני אני מודיע ל''לדיאנסקי'' (ולשאר השותפים לאנג'דה): לא תצליחו כי ממש בקרוב אלוהי ישראל יבוא לעשות את ה''סדר האלוהי החדש''. במקומכם, הייתי מתחיל להיות טוב ליהודים, במיוחד המוחלשים שביניהם. אולי זה יציל אתכם. עדיין לא מאוחר עבורכם.
  סגור
 • 4.
  אמת
  שלומי 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מי שלא מתאים לו טוסו קיבינמת לחול תתנהגו כמו גויים
  סגור
 • עוף למרוקו
  לקרוא לך יהו...? 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 1
  טוס למרוקו ותעבוד שם את עבודת האללים שלך ותעשה טקסים פאגנים
  סגור
 • 3.
  בהצלחה!!
  נטלי 01/2024/07
  הגב לתגובה זו
  9 2
  יכול לעשות רק טוב ??
  סגור
 • 2.
  לפני בחירות
  פוליטקה 01/2024/07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בדיחה
  סגור
 • 1.
  שבת קודש
  ש.ב 01/2024/07
  הגב לתגובה זו
  8 19
  שבת מעל הכל אם חלילה יעבדו בשבת הכל לא ילך תזכרו שאנחנו בארץ הקודש ושעושים בניגוד לתורה כל הציבור נענש בידי בורא עולם
  סגור
 • טוס למרוקו
  לשם אתה שייך 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שבת תעשה בבית שלך ואת הטקסים הפאגנים שלך הגיע הזמן להיות כמו צרפת לאסור סימני דת
  סגור
 • 7.10 נענשנו על ממשלה משיכית אז לך לעשות פרובקציות במקום (ל"ת)
  חילוני 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • חוץ מבתי חולים
  דנית 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  4 1
  וחברת החשמל, והתחבץ בחיפה, ומלונות, ומוזיאון ישראל, והחקלאים( כן, פרות צריכות לאכול גם בשבת), ועובדי קבלן ומאבטחים וטייסים, ונהגי מוניות. המדינה עובדת בשבת, זה שאתה עוצם לזה עיניים זו בעיה שלך. אבל הפלא ופלא - בורא עולם לא מעניש אותנו. רק מחזק. אז מה יקרה אם נפעל לפי תורה ונדאג לחלשים בחברה? בורא עולם יחליט דווקא אז שאנחנו לא בסדר?
  סגור
 • לך לאושוויץ
  אנטישמי גאה 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תפגוש שם את בורא עולם.
  סגור
 • לך תתפלל בבית שלך
  מיכאל 01/2024/07
  הגב לתגובה זו
  6 3
  ותעזוב את הבית שלי בשקט
  סגור
 • אמת
  שלומי 01/2024/07
  הגב לתגובה זו
  0 2
  בושה בושה זאת מדינה יהודית מספיק עם כול הגואל נגד הדת מספיק
  סגור
 • טוס למרוקו
  ... 01/2024/08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דת תשמור בבית שלך לא פה דת בנפרד ממשלה בנפרד כמו בכל מקום בעולם ואת הטקסים הפאגנים שלך ועהודת אלילים תעשה בבית הגיע הזמן להיות כמו צרפת בלי סימני דת לאסור
  סגור