משפט

קבר של ילד בפרשת חטופי תימן ייפתח בחסות המדינה

באופן תקדימי שלא היה מעולם, לראשונה בישראל, ובחסות המדינה, תפתח המדינה קבר של ילד מפרשת ילדי תימן במטרה לברר האם יש קשר גנטי למשפחה שנאמר לה שהפעוט מת. משרד הבריאות מבקש לקחת דנ"א כדי לבדוק אם ניתן לזהות את הגופה
מערכת ice | 
פרשת ילדי תימן (צילום יונתן זינדל פלאש90)
בפעם הראשונה בישראל, ייפתח קבר של ילד מפרשת חטופי תימן. הקבר ייפתח בשבוע הבא כדי לברר אם אכן קיים קשר גנטי למשפחה שעלתה מתימן ושנאמר לה כי בנה מת בתקופת קום המדינה.
משרד הבריאות פרסם אמש (ראשון) הודעה לפיה נכתב כי מטרת המהלך הראשוני הזה הוא לערוך בדיקה גנטית לבקשת משפחתו של הפעוט, בהתאם לחוק שנחקק ב-2018.
בהודעת המשרד נכתב כי מטרת פתיחת הקבר היא לאפשר את הוצאת שרידי הגופה לשם זיהויה, בין היתר באמצעות לקיחת דגימת דנ"א. כאמור, מדובר במהלך חדש וראשוני בו נפתח קבר בהתאם לחוק ובחסות המדינה.
 
פתיחת הקבר תיעשה בהתאם לצו בית משפט אבל ספק גדול אם פתיחת הקבר יניב תוצאה חד משמעית בשל גורמים שונים כמו השנים שחלפו וסחף אדמה, עדיין לא בטוח אם בדיקה כזו תהיה אפשרית ועד כמה היא תהיה מדויקת. 
בבתי משפט ברחבי המדינה מתנהלות עשרות תביעות בשנים האחרונות כדי להביא לפתיחת קברים בפרשה. למרות מידע חלקי וחסר שמסרה המדינה למשפחות לגבי מועד הפטירה של ילדיהן ומקום קבורתם. חלק מהמשפחות הצליחו, בכוחות עצמם, לאתר חלקות קבר שבהן, לדבריהן, קבורים הילדים. אך עד כה, כידוע, המשפחות נתקלו בקשיים ביורוקרטיים מטעם המדינה, שהתנגדה לפתיחת הקברים מטעמים שונים. 
 
בשנה שעברה החליטה המדינה, באופן חריג, להביע צער על הפרשה, ולהכיר בסבלן של המשפחות ואפילו להעניק להן פיצוי כספי. חלק מהמשפחות מסרבות לקבל את הפיצוי בטענה כי המדינה עדיין מסתירה מהן מידע בפרשה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה