תקשורת ומדיה

הסוף לאלימות? ארגון העיתונאים מקים קרן להגנה משפטית לאנשי תקשורת

בעקבות העלייה הדרמטית באלימות פיזית ומילולית שמופנית נגד עיתונאים ופוגעת ביכולתם לשרת את הציבור, ארגון העיתונאים מקים קרן להגנה משפטית על עיתונאים. מה תכלול עבודה של הקרן?
כפיר אדר |  1
וואלה וארגון העיתונאים בישראל (צילום אייס)
ארגון העיתונאים מקים קרן להגנה משפטית על עיתונאים, בעקבות העלייה הדרמטית באלימות פיזית ומילולית שמופנית נגד עיתונאים ופוגעת ביכולתם לשרת את הציבור, ארגון העיתונאים מקים קרן להגנה משפטית על בעלי המקצוע.
יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי הסביר: "האלימות הפיזית, המילולית, המשפטית והכלכלית שמופנית כלפי עיתונאים לא פוגעת רק בהם באופן אישי אלא פוגעת באינטרס הציבורי הרחב. ארגון העיתונאים פועל בשלל דרכים כדי לחזק את מעמד העיתונאים ולייצר בעבורם את התנאים לשרת את הציבור הישראלי מבלי לחשוש מתביעת השתקה, הכפשות שיטתיות ברשת, אלימות משטרתית או תקיפה תוך דיווח מהרחוב. הקרן להגנה משפטית היא עוד צעד חשוב בתוך המערך שהארגון בונה. אנו קוראים לציבור לתרום למטרה החשובה".
הקרן להגנה משפטית על עיתונאים תסייע במימון (מלא או חלקי) לייצוג משפטי של עיתונאים חברי וחברות הארגון בהליכים משפטיים שנועדו למנוע פגיעות שכאלה - לרבות התגוננות נגד תביעות השתקה, צעדים להגנה על שם טוב, תביעות נזיקין על רקע גילויי אלימות מכיוון אזרחים או המשטרה והליכים משפטיים שנועדו למנוע פגיעה בחופש העיתונות. 
הקרן תפעל בתקציב ייעודי ונפרד מתקציב ארגון העיתונאים. ארגון העיתונאים הקים לקרן צוות היגוי שמורכב מטובי המשפטנים. צוות ההיגוי יהיה אחראי על גיבוש הקריטריונים לפעילות ויהנה מעצמאות ושיקול דעת לקבוע באיזה מקרים תינתן תמיכה ומה יהיה גובהה. 
חברי צוות ההיגוי: פרופ׳ נטע זיו, פרופ׳ מן המניין וחברת סגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, לשעבר מקימה ומנהלת מערך הקליניקות המשפטיות של הפקולטה, מנהלת משפטית של מרכז הגר, וחברת מועצת העיר רמת השרון. לאחרונה זכתה בפרס גורני למשפט ציבורי. 
עו״ד בשאיר פאהום-ג׳יוסי, מתמחה במשפט מסחרי, דיני חוזים ולשון הרע. יו״ר שותפה של ארגון יוזמות אברהם, נמנית על חבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה, יו״ר ועדת הביקורת של האוניברסיטה ובעבר חברת הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה. 
פרופ׳ מיכאל בירנהק, פרופ׳ מן המניין וחבר סגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב וסגן הדקאן למחקר. תחומי המחקר וההוראה שלו הם משפט וטכנולוגיה, זכויות יוצרים, פרטיות וחופש הביטוי. בירנהק עמד בראש וועדה לבדיקת התנאים לקבלת תעודות לע״מ.
ד״ר יהודה יפרח, עיתונאי, חוקר וראש הדסק המשפטי של מקור ראשון, בעל תואר דוקטור בפילוסופיה יהודית של אוניברסיטת בר אילן. גם חן מענית, הפרשן המשפטי הנכנס של הארץ ומשפטן. בעברו שימש כעוזר משפטי בלשכת נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה ושימש, בין היתר, כמגשר בפועל מטעם בית הדין לעבודה. 
הצוות החל לגבש קריטריונים ראשונים שיהוו מפת דרכים לעבודת הקרן תוך רצון ומאמץ לאזן בין הרצון לשמור על חופש הביטוי לבין הצורך והחשיבות לשמירה על עצמאות התקשורת בכלל והעיתונאים בפרט ולאפשר להם סביבת עבודה בטוחה ככל הניתן, ונטרול אפקטים מצננים. 
תרומתו הנדיבה של העיתונאי יפתח בריל מהווה את התשתית הראשונית להקמת הקרן המשפטית. בריל נתבע בתביעת לשון הרע, החליט לייצג את עצמו בתביעה וסירב לפשרה, מתוך תמיכה בחופש הביטוי, ובתפקידו של העיתונאי כמשרת ציבור. בריל החליט להעביר לקרן המשפטית להגנה על עיתונאים חלק מהתרומות שגייס לכיסוי המשפט מכ-150 אזרחיות ואזרחים אכפתיים.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מעמד העיתונאים. עולם לא היה בשפל
  בלוף 06/2021/08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ארגון לשום דבר וכלום
  סגור