נדל"ן ותשתיות

דירות להשכרה לטווח קצר: אלו הערים ששווה להשקיע בהן

למרות הקורונה, מחקר חדש מגלה דירה המושכרת בתפוסה כמעט מלאה תניב בממוצע פי 3 הכנסות ביחס לשכירות סטנדרטית. תל אביב כמובן מובילה עם 4,483 יחידות דיור שהוצעו להשכרה בחודש אוגוסט האחרון, ירושלים שנייה ואילת שלישית, ומה עם חיפה, נתניה והרצליה?
כפיר אדר |  1
דיור (צילום unsplash, Pixabay)
אחד מאפיקי ההשקעה בנדל"ן היא השכרת דירות לטווח קצר – בעיקר למטרות תיירות ונופש. משבר הקורונה שהיכה בענף התיירות בכל העולם העלה חשש להתרסקות שוק השכרת הדירות לטווח קצר בישראל, שבימים רגילים מתבסס רובו ככולו על תיירים. כיום, כשנה וחצי מאז תחילת המשבר, מסתבר שנבואות הזעם התבדו. אמנם נרשמו ירידות בהיקף הנכסים המוצעים להשכרה לטווח קצר, באחוזי התפוסה ובמחיר הממוצע ללילה, אך הירידות היו מתונות מהצפוי והתרסקות לא נראית לעין.
אלון גרינברג, מתכנן ערים ואזורים ומנכ"ל סביבות מגורים, מציין כי "למרות שהתיירות מחו"ל הצטמצמה משמעותית עקב סגירת השמיים בשנה וחצי האחרונות, את התיירים מחו"ל החליפו תיירים ישראלים שגם הם לא יכולים לצאת לחופשה בחו"ל, דיירים ישראלים ששכרו נכסים למספר שבועות ותושבי חוץ. עם היציאה ההדרגתית ממשבר הקורונה קיימת ציפייה כי תנועת התיירים מבית ומחוץ תגדל וזה יחזיר את שוק ההשכרה לטווח קצר לעסקים כרגיל. עוד אפקט של משבר הקורונה הוא, שינויים בהעדפות הנופש של התיירים – אם פעם המלונות הגדולים היו היעד העיקרי של התיירים, כיום הם יעדיפו פחות לשכון במקומות צפופים והומי אדם, אלא דווקא במקומות אינטימיים יותר וגם זה יהיה לטובת הנכסים להשכרה קצרת טווח".
גרינברג סבור: "הגידול החזוי בתיירות מהווה הזדמנות למשקיעים, כשמשפחות רבות מתכננות רכישת דירה שנייה שתאפשר להן לנפוש בארץ בחלק מהשנה ולהשכיר את הדירה בשכירות קצרת טווח בזמן שהיא פנויה. ככלל, מדובר בהשקעה כדאית – דירה המושכרת בתפוסה כמעט מלאה תניב בממוצע פי 3 הכנסות ביחס לשכירות סטנדרטית. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שלא כל נכס מתאים להשכרה לטווח קצר, כשמיקום הדירה באזור מוטה תיירות ונופש מהווה תנאי סף".
בסקירה שערך גרינברג, הוא נעזר בנתונים של חברת AirDNA אשר מנטרת את ענף ההשכרה לטווח קצר שנשלט ברובו על ידי Airbnb, ובדק אילו ערים בישראל מובילות בשיעורי התפוסה של נכסים המיועדים להשכרה לטווח קצר. כך, תל אביב כמובן מובילה עם 4,483 יחידות דיור שהוצעו להשכרה בחודש אוגוסט האחרון, ירושלים במקום השני עם 1,805 יחידות, ואילת במקום השלישי עם 1,025 יחידות דיור. יעדים בולטים נוספים בשוק: חיפה, נתניה והרצליה.

נתונים: AirDNA
בנהריה ואשקלון התחום מצוי בצמיחה מתמדת, בד בבד עם הקמתן של שכונות חדשות הסמוכות לחוף הים ויש בהן פעילות משקיעים ערה. נהריה מאופיינת בתפוסה גבוהה יחסית גם בתקופת הקורונה (39%) וגם ברמת מחירים גבוהה – 700 שקל בממוצע ללילה בשנה האחרונה. בעיר חוף נוספת, הרצליה, נמדד המחיר הגבוה ביותר בארץ – 854 שקל בממוצע ללילה בשנה החולפת. בתל אביב שתופסת כ-50% מהשוק המחיר הממוצע עומד על 574 שקל בלבד, אך חלק ניכר מהיחידות המושכרות בה אינן דירות שלמות, אלא רק חדר בדירה.
ומה הם הסיכונים?
לדברי חיים מסילתי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין: "בשוק עולה נראה שכל השקעה בנדל"ן משתלמת אבל מי שרוכש דירה באזור נופש ומייעד אותה להשכרות קצרות טווח, צריך לקחת בחשבון גם את הסיכונים. אמנם התשואה גבוהה בהרבה מתשואה על השכרה רגילה למגורים אולם כדאי לקחת בחשבון שיהיו חודשים בהם הנכס יעמוד ללא שוכר בזמן שתשלומי הארנונה ודמי הניהול ממשיכים, כמו למשל בתקופת קורונה בה נסגרו השמיים. אם המטרה היא השכרה לטווח קצר בלבד צריך לחשוב על העניין כעל ניהול עסק".
"מומלץ לברר האם הרשות המקומית גובה ארנונה גבוהה יותר על דירה להשכרה לטווח קצר. עוד מומלץ לבדוק מה עלויות השיווק והאם הדירה נמצאת באזור מבוקש על ידי תיירים.  מומלץ לבחור אזורים המבוקשים הן על ידי תיירות חוץ והן על ידי תיירים ישראלים וכן לבדוק עלויות התחזוקה והניהול של הנכס (קבלת אורחים, מתן שירות בעת השהייה, ריהוט ואבזור מלא של הדירה, עלויות ניקיון וכדו...) ".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שטויות במיץ
  אבי 09/2021/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתל אביב יש מלא דירות במחירים של 300-500 שח. אף אחד לא מספר שיש מס של 25-50 אחוז על הרווח , יש אחזקת שבר וניקיון , יש חשמל מים וארנונה. ובנוסף לכל יש עונות מתות . אז אפילו אם הדירה תושכר 20 ימים בחודש במחיר של 600 שח ללילה ובניכוי מיסים תחזוקה ניקיון עמלות ועוד . ישאר בסוף סביב 7-8. וזאת גם השכירות הרגילה שאני מקבל לטווח ארוך
  סגור