משפט

הקבלנים בישראל נושמים לרווחה: המשפחה שסחטה מיליונים מסתבכת

סך כספי הסחיטה של בני משפחת כראג'ה על פי כתב האישום מסתכמים בכ-4.5 מיליון שקל, והלבנת ההון לחלק מהנאשמים בלמעלה מ-12 מיליון שקל. כתב האישום מייחס לכלל הנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון. כמו כן, מואשמים הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, בעבירות נוספות של קשירת קשר לביצוע פשע וסחיטה
מערכת ice |  5
קבלנים (צילום pixabay)
פרקליטות המדינה הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד 8 נאשמים, בני משפחת כראג'ה ואחרים וכן נגד שתי חברות בבעלותם,  אשר סחטו קבלנים בערים חריש, עפולה וכפר סבא לשכור את שירותי השמירה שהציעו, זאת באמצעות שימוש ב"מוניטין העברייני והאלים" של בני משפחת כראג'ה.
סך כספי הסחיטה על פי כתב האישום מסתכמים בכ-4.5 מיליון שקל, והלבנת ההון לחלק מהנאשמים בלמעלה מ-12 מיליון שקל. כתב האישום מייחס לכלל הנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע (סחיטה באיומים) והלבנת הון. כמו כן, מואשמים הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, בעבירות נוספות של קשירת קשר לביצוע פשע (הלבנת הון) וסחיטה באיומים שהביאה לידי דבר (בצוותא). 
 

בהתאם לכתב האישום, שהוגש ע"י עורכי הדין יונתן טל והנרייט טיבי מפרקליטות מחוז ת"א, פעלו הנאשמים במשך מספר שנים באופן שיטתי להשתלט על שירותי השמירה באזור חריש, אגב ביצוע עבירות של סחיטה באיומים והלבנת הון בהיקף של מיליוני שקלים. הנאשמים עאבד כראג'ה מחריש, אמיר אזברגה מרהט ותומר דיסקין מת"א, הקימו רשת של חברות שמירה, שפעילותן העסקית התבססה על "המוניטין העברייני" של בני משפחת כראג'ה ואשר העסיקו את בני משפחת כראג'ה בתפקידי שמירה בעיר חריש ובסביבתה.

בתוך כך, קשר עאבד כראג'ה קשר פלילי עם יתר הנאשמים ובמסגרת הקשר, סחטו באיומים קבלנים שונים, בין במישרין ובין באמצעות אחרים, זאת על מנת להניע את הקבלנים לשכור את שירותי השמירה שהציעו הנאשמים בתמורה לתשלום חודשי של אלפי שקלים ובסה"כ כ-4.6 מיליון שקל. כספי הסחיטה הועברו לחשבונות חברות השמירה באופן שיש בו להסוות את מקור הכספים ואת בעלי הזכויות בהם.

לעתים, פעלו הנאשמים באמצעות חברות בבעלות אחרים, תוך הסתרת בעלותו של הנאשם עאבד כראג'ה בחברות אלו והעסקת עובדים בני משפחת כראג'ה, ולעיתים תוך העסקה גלויה של הנאשמים ובני משפחת כראג'ה בחברות. הנאשמים יצרו קשר עם הקבלנים, הזדהו בפניהם כמי שנמנה על משפחת כראג'ה ודרשו סכומי כסף של עשרות אלפי שקלים עבור שירותי השמירה באתרי בניה. הנאשמים דרשו מהקבלנים לחתום על הסכמים למתן שירותי שמירה עמם מטעם חברה שהקימו והמתלוננים נאלצו מתוך חשש לגופם או לרכושם, לשלם לנאשמים את מה שדרשו.

לעתים, תוך כדי התקדמות עבודות הבניה בפרויקט, דרשו הנאשמים להגדיל את סכומי סחיטה.  כאשר נמנעו המתלוננים מתשלום עקב קשיים כלכליים, נגנב לפתע מאתר הבניה ציוד בשווי רב, או לחילופין נקטו הנאשמים באיומים ברורים לפגיעה בהם או בציוד הבניה.
החקירה בוצעה בשיתוף פעולה של ימ"ר חוף ולהב 433 במשטרת ישראל, ובליווי פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי). 

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם. בבקשת המעצר צוין, כי הנאשמים "מדגימים הלכה למעשה את המציאות העגומה שתוארה על ידי קבלנים ויזמים שהעידו בתיק, לפיה שטחי מדינת ישראל מחולקים באופן בלתי רשמי בין שירותי שמירה של גורמים בעלי מוניטין מאיים". עוד צוין, כי הנאשמים עשו שימוש מופגן במוניטין המאיים של משפחת כראג'ה על מנת להניע קבלנים לשכור את שירותיהם, אך בהמשך, כבר לא היה להם בכך צורך, שכן כלל הקבלנים התאימו את עצמם למציאות המייאשת שנכפתה עליהם ופנו מיוזמתם לנאשמים על מנת לשכור את שירותם פן יבולע להם.

גם התחכום הרב של הנאשמים, שהקימו והשתלטו על חברות באופן שנועד לטשטש את העובדה כי כל החברות קשורות למשפחה אחת – כראג'ה ועושות שימוש במוניטין האלים והמפחיד של המשפחה, מלמדת על מסוכנותם הרבה. בנוסף, בהתאם לחוק איסור הלבנת הון, מבקשת הפרקליטות מבית המשפט להורות על חילוט רכוש הנאשמים בשווי של מיליוני שקלים. 

תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  יקבלו צל"ש מבית המשפט (ל"ת)
  י.ל 04/2024/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  את כל המשפחה לחסל כי הם למעשה מחבלים
  אבי 04/2024/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באם לא הם יפעלו מהכלא וכמו שאני מכיר את מערכת המשפט הם דנים לחומרה יהודים ולערבים מאפשרים לחיות בשנתי עם עונש מינורי כי כך פועלת המערכת הזו הקלה לערבים והכבדה על יהודים ותמשיכו לשאול מדוע אין עדיין רפורמה הסתבר ש90%מהשופטים הם פרוגרסיבים לכן רפורמה עכשיו לא יאוחר עד סוף החודש
  סגור
 • 3.
  הגיע הזמן שיעשה כאן סדר. (ל"ת)
  סדר בבלגן 04/2024/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד
  רינה 04/2024/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושופטים ישחררו אותם אחרי יומיים
  סגור
 • 1.
  אתה אפשרתה את התפתחותם של כנופיות אלה אדון בר לב
  אבי 04/2024/12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרכרוכי וכעת העבודה לפירוקם קשה יותר כעת שאין ברירה תשתדלו מאוד לא לעוצרם אלה לחסלם כמו נוחבות כי הם מערערים את יסודות המדינה ככל שידוללו כך ייטב למדינה שלמה לא לעוצרם לחסלם!!!!!!!!!!!!!תעזבו את פרקיי מערכת המשפט הפרוגרסיבי שתמיד מופיע כמגן הערבים ולרעת היהודים מתי יגיע הזמן שתנקו את אורוות בתי המשפט הם רק גורמים צרה למדינה כי בהם נגוע נגע רע
  סגור