נדל"ן ותשתיות

בשורה לאזרחים: זה המהלך שיקצר את תהליכי הבנייה

במסגרת הצעת החוק שקידמה לשכת שמאי המקרקעין, יתאפשר לאזרחים לפנות ישירות לשמאי הוועדה המקומית לטובת דיון על תשלום היטל ההשבחה, ללא צורך להגיע לערכאות שמאי מכריע ולוועדת ערר המובילות לעלויות נוספות וגבוהות של ההליך
מערכת ice |  1
צילום פלאש 90/ יונתן זינדל
ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את התיקון לחוק התכנון והבנייה – תיקון שומות מוסכמות, במסגרתו יתאפשר לאזרחים לפנות ישירות לשמאי הוועדה המקומית לטובת דיון על תשלום היטל ההשבחה, ללא צורך להגיע לערכאות שמאי מכריע ולוועדת ערר המובילות לעלויות נוספות וגבוהות של ההליך.
נחמה בוגין, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מברכת על החוק ומציינת: "ראשית, אני רוצה להודות לחבר הכנסת אוריאל בוסו שהבין את החשיבות הציבורית החברתית של החוק ונלחם עבורו. השומות המוסכמות הן בשורה חברתית מהמעלה הראשונה. עד היום, כל אזרח פשוט מן השורה שרצה לסגור מרפסת או לבצע שינויים קטנים בדירה, נדרש לשלם חיוב של היטל השבחה מבלי שקיבל אפשרות לנהל דיון מול הוועדה המקומית או מול שמאי הוועדה.
עוד הוסיפה: "במידה ורצה לערער על ההחלטה, אזי הוא היה מחויב ללכת בהליך שיפוטי הכולל הגעה לשמאי מכריע וועדת ערר. דבר שחייב בהוצאות לא מבוטלות של ייצוג שמאי מטעמו, שמאי מכריע, עורך דין,  וכמובן זמן רב. לכן אותו אזרח פשוט בוחר לשלם את השומה מלכתחילה מהחשש לעלויות הנוספות הכרוכות בערעור. כיום, הצעת החוק מאפשרת שומות מוסכמות של עד 70 אלף שקל, בהן ניתן לנישום להגיש שומה מטעמו ולהתדיין ישירות עם שמאי הוועדה המקומית ולהגיע להסכמה שיכולה לעתים להוזיל את התשלום בעשרות אלפי שקלים".
בוגין מוסיפה: "בעולם שבו הליכי רישוי ותכנון רק הולכים ומתארכים, התיקים הגדולים מגיעים לפתחם של שמאי מכריע ביחד עם תיקים קטנים של שומות בסכומים נמוכים ובכך יוצרים עומס ועיכובים בצנרת הרישוי. סגירת השומות הנמוכות בהסכמה מבלי הצורך להגיע לשמאי המכריע ייעל ויקצר את משך זמן העבודה של השמאים המכריעים ויוביל לרצף עבודה אינטנסיבי ומהיר בהוצאת פרויקטים גדולים. אני מאמינה ומקווה כי החוק יעבור לאישור סופי של הכנסת בהקדם".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מישהו התבלבל
  יחזקאל 07/2023/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשורה לכיס של הקבלנים. האזרחים כרגיל לא ייהנו מ"הבשורה"
  סגור