השוק

הדרמה שמתחוללת סביב שי ליפמן - לא יותר ממקרה פרטי

חרושת השמועות בשוק ההון סביב החקירה של ליפמן נמצאת כרגע בעצימות גבוהה. לא ניתן להוציא מכלל אפשרות שכולם בודקים את כולם וספינים מעופפים מימין לשמאל, למעלה ולמטה ושורה של פרסומים של זבי חוטם הלוקים בבורות ומשמשים כאידיוטים שימושיים בתהליך הזה - הם לא יותר מהיסטריה
ניצן כהן | 
הבורסה לניירות ערך (צילום Magma Images)
פרשת שי ליפמן היא לכל היותר מקרה פרטי של מי שכנראה חצה את גבולות המותר והאסור. שיח מגוחך, ילדותי שלא לומר רווי בורות, חוסר הבנה של תפקיד האנליסט ובטח חוסר הכרות עם החוק והתקנות יוצר מצג שווא כאילו מדובר כאן בפרשה שהיא הרבה מעבר למקרה פרטי של אנליסט מוכר ומוערך שחשוד שחצה את הקווים.
נסביר במה דברים אמורים: שי ליפמן הוא אחד האנליסטים הוותיקים והמוערכים בשוק ההון. כמעט 20 שנה שהוא מייצר אנליזות על חברות הנדל"ן ובדרך כלל מדובר באנליזות מחכימות שמסייעות למוסדיים לקבל החלטות השקעה.
ליפמן נעצר בשבוע שעבר בחשד שניצל גישה למידע עודף וביצע השקעות פרטיות בחשבונות בנק שאינם על שמו וגרף רווחים של כמה מאות אלפי שקלים. נזכיר מדובר בחשדות כבדים שנמצאים כרגע בחקירה של רשות ניירות ערך.
מאחר וטרם הסתיימה החקירה וטרם הוגש כתב אישום (ככל שיוגש) כל הפרסומים על הנעשה בחדרי החקירה, ככל הנראה,  מצוצים מאצבע ולהוציא ניסיונות נפסדים לייצר כותרות אין להם כל ערך. נדיר שחוקרי רשות ניירות ערך מוציאים פרטי חקירה בעיצומה (זה נכון גם למשטרה או לכל גוף חוקר) ולכן הכותרות על הסתעפות בחקירה כמו גם פרסום שמות של חברות שלגבי ההמלצות נתן ליפמן עליהן המלצות הן לא יותר מקוריוז.
נמשיך: טבעי הדבר שליפמן ייחקר על המלצות שנתן (בהנחה שביצע גם פעולות בניירות ערך שלהן, מה שעומד בבסיס החשדות) ולכן אם ליפמן נתן המלצה על חברת להב, אאורה, מידאס, או כל חברה אחרת הרי שלאחר שהחוקרים יבררו עם מי הוא נפגש ועם מי דיבר, יזומן הגורם איתו הוא דיבר לתישאול ושם ישאל: מה אמר לליפמן, מתי אמר לליפמן וכן הלאה וזאת כדי לקבל תמונה מלאה על המידע העודף שהיה (ככל שהיה) לליפמן והשימוש שעשה בו (ככל שעשה בו שימוש).
חרושת השמועות בשוק ההון סביב החקירה של ליפמן נמצאת כרגע בעצימות גבוהה. לא ניתן להוציא מכלל אפשרות שכולם בודקים את כולם וספינים מעופפים מימין לשמאל, למעלה ולמטה ושורה של פרסומים של  זבי חוטם הלוקים בבורות משמשים כאידיוטים שימושיים בתהליך הזה.
נמשיך: ככל הנראה, למרות ציטוטים של אנשים עלומי שם (ציטוטים מוזרים שככל הנראה לא באו לעולם מיודעי דבר) אין כאן משהו רוחבי על עולמם של האנליסטים וכמו בכל מקום, במקום שמתבצעת עבירה (ככל שמתבצעת) הרי שיימצאו שם חוקרי הרשות לניירות ערך. להיגיון הבריא, לידיעת החוק וכיבודו אין תחליף.
כבר היום מוסדר נושא השימוש במידע פנים כי הרי אם לא היה מוסדר, ליפמן לא היה נעצר, לא היה נחקר ולא היה קורה דבר ולכן, להוציא רדיפה ילדותית אחרי כותרות אין בפרסומים האלה כל ערך. לפעמים אלה עיתונאים נמרצים יתר על המידה ולפעמים אלה דוברים להוטים למצוא חן בעיני מן דהוא אין בפרסומים האלה דבר וחצי דבר אלא יש להמתין לתוצאות החקירה מבלי להפריע לה ומבלי להמציא משהו חוצה שוק הון.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה