בריאות

המשרד להגנת הסביבה: תשקלו שוב לפני שאתם עושים הדברה

הדברה – רק אם אין ברירה! המשרד להגנת הסביבה יוצא בקמפיין הסברה להעלאת המודעות לעקרונות הדברה נכונים ומותרים בחוק; לדבריהם, ניתן לפתור את המטרד בלא שימוש בהדברה כימית
מערכת ice |  2
הדברה (צילום depositphotos)
המשרד להגנת הסביבה התחיל היום (ראשון) בקמפיין הסברה לציבור, להעלאת המודעות להדברה נכונה. המשרד ידגיש, כי אסור להדביר לצורכי מניעה, אלא רק אם יש מזיקים ואם מוצו כל האמצעים האחרים להסרת מפגע המזיקים. לרוב, ניתן לפתור את המטרד בלא שימוש בהדברה כימית, שעלולה לסכן את המתגוררים בבית, בעלי החיים והסביבה, אלא באמצעות טיפול ומניעה. דרך זו משתלמת יותר וטובה יותר לאדם ולסביבה משימוש בחומרי הדברה.

עם התחלת הקיץ והתחממות מזג האוויר, המשרד מקבל פניות רבות מתושבים בנוגע לשימוש נכון בחומרי הדברה. בשבועות האחרונים אירעו מקרים של שימוש לקוי בתכשירי הדברה, שהובילו לסכנה לבריאות הציבור. על כן, נושא הימנעות מהדברה והדברה נכונה במקרה הצורך הוא חשוב ומשמעותי לבריאות הציבור והסביבה.
המשרד ממליץ על שורה של פעולות פשוטות לצמצום מטרדי מזיקים:
• סדר וניקיון: ניקיון יסודי, השלכת פסולת מיותרת והסרת צמחיית פרא בגינות יסייעו להפחתת מקומות המסתור והדגירה של יתושים, תיקנים, פרעושים, חולדות ועכברים בגינה.
• תיקון מכסי ביוב שבורים ושקיעת מרצפות סביב בורות הביוב יצמצמו מפגעי מכרסמים ותיקנים ויפחיתו את הצורך בשימוש חומרי הדברה.
 
• ייבוש מקווי מים בתחתיות עציצים, במקלטים, בגגות, בצנרת דולפת וכדומה יצמצם התרבות של יתושים בסביבה האורבנית ויפחית משמעותית את הצורך בשימוש בחומרי הדברה.
• אם בכל זאת נדרשת הדברה, יש לוודא שלמדביר יש רישיון בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה לסוג ההדברה המבוקשת (רישיון להדברה בבתים ובחצרות או רישיון להדברה בעסקים ובשטחים פתוחים).
 
המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות המקומיות ברחבי הארץ לפעול למניעת מפגעי מזיקים תברואיים העלולים לגרום למחלות. לנוכח עליית הטמפרטורות, מתפתחים תנאי אקלים המתאימים לפעילותם של מזיקים תברואיים כגון יתושים, זבובי חול, נמלים, תיקנים וטרמיטים. על הרשויות המקומיות למפות מוקדים העלולים להיות מקומות דגירה פוטנציאליים ליתושים ולהסדירם. נוסף על כך, הורה המשרד לרשויות לנטר אחת לשבוע את המוקדים האלה ולעדכן את הציבור בדבר ייבוש מקורות מים ודרכי מניעה באמצעות פעולות הסברה.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אם זה מזיק לבריאות למה משרד הבריאות שותק? (ל"ת)
  מיקי 07/2022/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אני חי כאן הרבה שנים וזה פשוט לא עובד כמו שהמשרד רוצה. (ל"ת)
  יוז'ו 07/2022/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור