חדשות

קבוצת הראל: "הצמיחה בסוף 2020 הייתה טובה מהצפוי"

בעקבות נתוני צמיחה טובים מהצפוי, קבוצת הראל עדכנה כלפי מעלה את תחזית הצמיחה שלה לשנת 2021. עופר קליין, ראש אגף למחק וכלכלה בחברה: "החיסונים הזריקו לבנק ישראל אופטימיות, אך הוא לא רומז על שינוי קרוב במדיניות"
 
אורן שטרנברג | 
כלכלה בתקופת הקורונה (צילום freepik)
הלשכה המרכזית לסטטיקה פרסמה את נתוני הצמיחה לשנת 2020 שהצביעו על ירידה של 2.4 אחוזים בתוצר. בעקבות כך קבוצת הראל פיננסים הוגדרו נתונים אלה כטובים מהמצופה. אמנם מדובר בירידה השנתית החדה מאז החלו המדידות, אך הנתון טוב מתחזית המוקדמת של החברה.
ההפתעה כלפי מעלה נובעת מצמיחה חיובית של 6.3 אחוזים בשיעור שנתי (3% בניכוי יבוא רכבים) ברבעון האחרון של 2020, שציפו כי יהיה חלש יותר נוכח הסגרים וההגבלות על הפעילות. אך יצוא שירותים חזק, לצד גידול חריג בהשקעות (לא רק רכבים), בדגש על מכונות וציוד, תרמו להפתעה כלפי מעלה.
בעקבות זאת, התחזיות של הראל לשנת 2021 עודכנו כלפי מעלה ל-5.1 אחוזים (לעומת 4.4% בתחזית הקודמת), בהובלת תחזית לצמיחה דו‑ספרתית בצריכה הפרטית (כ-11%). חשוב לציין שגם לאחר העדכון צופים בהראל שהתוצר לנפש בסוף השנה עדיין יהיה נמוך מרמתו קודם המשבר. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, לחיסונים יש השפעה רבה על כך. "החיסונים הזריקו לבנק ישראל אופטימיות, אך הוא לא רומז על שינוי קרוב במדיניות".