כסף וצרכנות

ענף החקלאות בסכנה: מחירי המים עולים, 60% ממשקי החקלאות בסכנה

משרד האוצר בימים אלו מנסה להעלות את מחירי המים לחקלאות בשנים הקרובות. אבשלום (אבו) וילו, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "החקלאות שלנו בסכנה, משרד האוצר מנסה לבצע מחטף ולהעלות את מחירי המים בניגוד לחוק"

בן רז |  3
אבשלום וילן (צילום מאור קורן)
משרד האוצר, באופן חד-צדדי ובניגוד לחוק ולהסכמים הקיימים (וללא הידברות עם התאחדות חקלאי ישראל, כנדרש בחוק), מנסה בימים אלה להעלות משמעותית את מחירי המים לחקלאות ל-5 השנים הקרובות (החל מחודש יולי 2022).
המשמעות של צעד כזה הוא פגיעה אנושה בחקלאים הישראלים ובחקלאות המקומית, עד כדי חיסול גידולים מסוימים. באופן אירוני, המהלך מתרחש לאור משבר הקורונה – שבמהלכו הוכיחה חקלאות ישראל את חשיבותה הגדולה לביטחון המזון הלאומי. כך, במקום לסייע לחקלאות המקומית, בוחרים במשרד האוצר לפגוע בה.
 
היום (ראשון) התקיים כנס מיוחד בנושא מחירי המים לחקלאות, אותו יזמו התאחדות חקלאי ישראל וארגון מים לישראל. במהלכו אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, התבטא בחריפות נגד המהלך. "החקלאות שלנו בסכנה. המהלך החד-צדדי והבלתי חוקי שמנסה לקדם משרד האוצר ינחית מכת מוות על כ-60% ממשקי החקלאות הישראלית שלא יהיו מסוגלים לעמוד בכך - ויסגרו. מדובר באיום משמעותי ואמיתי על החקלאות בארץ. מעבר לכך, מדובר גם במהלך שיגרום לאלפי חקלאים לאבד את פרנסתם ומקום עבודתם ויגדיל את מעגל דורשי העבודה בישראל – שמונה כבר כיום מאות אלפי אנשים בגלל השלכות משבר הקורונה. הממשלה וגורמי המדינה צריכים לקבל החלטות תוך התחשבות גם בשיקולים משקיים-תעסוקתיים, ולא לגרום במישרין להגדלה ישירה של מעגל האבטלה במדינת ישראל. זוהי לא פחות מהכרזת מלחמה נגד החקלאות הישראלית, ולא נסכים לשום הסכם שלא יושג ללא הידברות עימנו. אנו יוצאים למאבק, במטרה למנוע את הפגיעה בחקלאות המקומית ולהביא לכך שמחירי המים בישראל יהיו הוגנים ויאפשרו את קיומה של החקלאות".
 
איתן ברושי, יו"ר ארגון מים לישראל: "צריך קודם כל לחוקק את חוק החקלאות. זה הבסיס שממנו אפשר לצאת למהלכים הבאים. לתשומת לב הממשלה הבאה: תכללו את זה כדרישה בהסכם הקואליציוני, זה התנאי להכל - אחרת לא תהיה חקלאות בישראל. אני פונה לרשות המים: אין מנוס מלקיים את הדיון הזה כחוק, או אפילו לדחות אותו - ממש לא בוער לחסל את החקלאות. מה שהוצאתם זה פקודה לא חוקית בעליל".
עמית יפרח, מזכ״ל תנועת המושבים: ״העלאת מחירי המים תמוטט משקים חקלאיים בכל רחבי הארץ ואף תפגע בענפים שלמים. חקלאי ישראל מספקים תוצרת חקלאית טרייה ואיכותית לתושבים בעת חירום ושגרה כאחד. אנו לא ניתן יד להעלאת מחירי המים לחקלאות״.
 
שי חג׳ג׳ יו״ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים: ״נצטרך להיאבק על מחירי המים. יש תכניות להעלות את המחירים, דבר שהחקלאות לא תוכל לשאת. נילחם בכל דרך כדי להבטיח שמחירי המים לא יעלו, ואף ירדו. נפעל גם לפתיחת משק המים, ממשק סגור למשק פתוח, כמו שקורה היום בתחבורה ובחשמל. לא ייתכן שכל השקעה בתשתית בתחום המים תמומן על ידי העלאת תעריפי המים לחקלאות. אף אחד לא מדמיין שתושבי אילת ישלמו עבור תשתית החשמל, וכך גם לא ייתכן שהחקלאים הם שיישאו בעלויות. בתשתיות, המדינה היא שצריכה להשקיע ולא החקלאים״.
 
עוד נטלו חלק בכנס: ח"כ רם בן-ברק ("יש עתיד"); אילן שדה, ראש המועצה האזורית מנשה; ד"ר גלית שאול, ראשת המועצה האיזורית עמק חפר; ד"ר אסף לוי, משרד החקלאות ופיתוח הכפר; יעקב בכר, יו"ר הארגונים הכלכליים הקיבוציים; אורי דורמן, יו''ר החברה לפיתוח הגליל ומשקי גליל עליון.
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מאיפה אחרת יהיה כסף לממן את השחיתות השילטונית
  אביהו 04/2021/16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מישהו חייב להמשיך לממן את הפרזטים החרדים ואת כל המישרות המיותרות לחברי מרכז הליכוד ומשפחותיהם. ומכיוון שהטייקונים הם חברים של להקת הון שלטון, אנחנו נשלם.
  סגור
 • 2.
  יהרגו את החקלאות??
  ציניקן 04/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הם כבר הרגו. כבר היום מחירי המים גבוהים מדי למרבית הגידולים. האוצר רוצה את האדמות לשיכונים ולא מעט מהן לשכונות חדשות של חרדים יעני במקום חקלאים יצרנים בטלנים ואוכלי חינם.
  סגור
 • 1.
  זה תרוץ נסתר לתמוך בתיקונים המרוויחים מיליונים מיבוא
  דניאל טלר 04/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האינטרס ליקר את המים, רק חלקים מהיזמות לחזק את היבוא של מוצרי חקלאות מחול. הורדת מיסוי על יבוא, מניעת מענקים לחקלאים, הגדלת מחירי ביטוח נזקי טבע והקטנת סבסוד מוצרים כמו חלב ומניעת בקרה על מחירי מוצרי חלב שהקרטלים חוגגים.
  סגור