כסף וצרכנות

מהפכה בחברת החשמל: זה השינוי הקיצוני שיעברו קווי המתח

לראשונה אי פעם - שר האנרגייה והתשתיות חתם על עקרונות מדיניות להטמנת קווי מתח עליון מתחת לקרקע: "צעד גדול שיסלול את הדרך להתמודדות עם האתגרים הרבים שמצפים למדינת ישראל בעשורים הבאים במשק החשמל"
מערכת ice | 
חברת החשמל (צילום shutterstock, pixabay)
שר האנרגייה והתשתיות, חה"כ ישראל כ"ץ, קיבל את המלצת רשות החשמל וחתם היום (ראשון) על עקרונות מדיניות להטמנת קווי מתח עליון. לפיהם קו מתח עליון שיוקם במסגרת תכנית הפיתוח החדשה לרשת הולכת החשמל ויעמוד בקריטריונים - יוטמן מתחת לפני הקרקע.
מדובר בבשורה משמעותית למדינת ישראל ולמשק החשמל, שתגדיל בעשרות אחוזים את היקפי הטמנת הקווים החדשים, תצמצם את הפגיעה בטבע, תפחית את מגבלות הבנייה במרחב העירוני ותרחיב את השימושים שניתן לעשות בקרקע בה יוטמנו הקווים.
 
כמו כן, השר החליט על מכסה נוספת שתאפשר הטמנה של עוד כ-50 קילומטרים, בעלות של כחצי מיליארד שקלים, בשטחים שאינם עומדים בקריטריונים, אך יש בהם הצדקה להטמנת הקווים ולפי שיקול מנהל המערכת, כדי לצמצם את הפגיעה הנופית והסביבתית באזורים רגישים.
בשורה זו מצטרפת לידיעה נוספת שהתקבלה בחודש נובמבר האחרון, ולפיה כל קווי המתח הגבוה והנמוך במרחב העירוני יוטמנו גם הם - על חשבון חברת החשמל באמצעות התעריף.
שר האנרגייה והתשתיות, חה"כ ישראל כ"ץ, מסר: "חתמתי היום על קריטריונים ברורים להטמנת קווי מתח עליון – צעד גדול קדימה שיאפשר את שדרוג רשת החשמל של ישראל וישפר את אספקת החשמל לכל חלקי המדינה - תוך צמצום הפגיעה הנופית. אני מודה לאנשי רשות החשמל על העבודה המקצועית שערכו, וגאה לקבוע מדיניות שתאפשר את תכנון רשת החשמל העתידית בישראל, לצד שמירה על הנופים העירוניים והכפריים של ארצנו, צמצום הפגיעה בשטחים פתוחים וייעול השימוש בקרקע. אני בטוח שעקרונות המדיניות עליהם חתמתי יסללו את הדרך להתמודדות עם האתגרים הרבים שמצפים למדינת ישראל בעשורים הבאים במשק החשמל".
יו"ר רשות החשמל, מר אמיר שביט, הוסיף: "גידול האוכלוסייה, שילוב משמעותי של אנרגיות מתחדשות במערכת החשמל בישראל, לצד מגמות אחרות כמו כניסת תחבורה חשמלית, דורשים פיתוח של מערכת הולכת החשמל בהיקפים שטרם הכרנו. במדינה צפופה וקטנה כמו ישראל, ההשפעה של פיתוח כל כך משמעותי של רשת ההולכה היא מכרעת ויש לוודא כי זה נעשה בצורה משכילה, תוך צמצום הפגיעה בציבור, לצד שמירה על אמינות אספקת החשמל בטווח הארוך ותמיכה ביעדי הממשלה. אני מודה לשר על קבלת המלצתנו ומאמין שעקרונות המדיניות מאפשרים את האיזון הנדרש בין צרכי  האדם, הסביבה והכלכלה באופן שקול, שקוף ואחראי".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה