השוק

אינפלציה בארה"ב: מדד המחירים לצרכן עלה ב-5.4% בשנה

בחודש ספטמבר על המדד ב-0.4% בהשוואה למדד המחירים לצרכן בחודש אוגוסט; החוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב עברו לירידות
ניצן כהן | 
אבטלה ארהב (צילום Freepik)
נראה שלמרות האופטימיות של הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, האינפלציה בארה"ב נותרה ברמה גבוהה מ-5% וזו אינפלציה בעייתית מאוד. בחודש ספטמבר עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.4% ביחס למדד בחודש אוגוסט כשמאז ספטמבר שעבר עלה מדד המחירים לצרכן ב-5.4%.
כלכלנים בארה"ב שניתחו את הנתונים אומרים היום שהסיבה המרכזית לעליית המחירים בארה"ב הייתה ונותרה השיבושים בשרשרת האספקה שמגיעה מהמזרח ובעיקר מסין לארה"ב. שרשרת האספקה, נזכיר, נפגמה בשל משבר אנרגיה בסין, מדיניות נוקשה בכל הנוגע למשבר הקורונה והמחסור במכולות שגרם לעלייה במחירי השילוח הימי.
כל השיבושים האלה עם התאוששות כלכלית מואצת גרמו לכך שהביקושים למוצרים (לצריכה פרטית) עולים בעוד ההיצעים אינם מדביקים את הקצב וזה בעייתי.
כמה נתונים מעניינים שעולים מניתוח של עליות המחירים בארה"ב. עיקר עליות המחירים היו בתחומי המזון והדלק כשעליית מחירים נרשמה גם במחירי המכוניות החדשות בעוד ירידת מחירים נרשמה בשוק המכוניות המשומשות.
צריך לזכור שברקע הדברים הכוונה של הפדרל ריזרב להתחיל לצמצם את המדיניות המוניטרית המרחיבה ואינפלציה גבוהה היא אחד הזרזים לפעולה המצמצמת של הפד. כך למשל מתכוונים בפד להתחיל לצמצם את קצב רכישות האג"ח בשווקים ועל ידי כך להביא לעליית ריבית אפקטיבית בעוד בטווח של שנה, נראה כי גם הריבית הנומינלית תעלה, מה שאמור לדכא ולו במעט את הביקושים בלכלכה הגדולה בעולם.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה