השוק

הראל ביטוח ופיננסים: "ספק אם בנק ישראל יוריד את הריבית בקרוב"

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, ערך את הסקירה השבועית שלו בנוגע למצב הכלכלי בישראל ובעולם, וטען כי הוא בספק אם בנק ישראל יוריד את הריבית בקרוב
מערכת ice | 
עופר קליין (צילום יונתן בלום, shutterstock)
עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, ערך היום (שלישי) את הסקירה השבועית שלו בנוגע למצב הכלכלי בישראל ובעולם.
בארץ: משק קטן בעולם הגדול. השבוע, ההשפעה של העולם על השווקים בישראל גדולה מהשפעת המלחמה. מאז פרסום הסקירה השבועית הקודמת שווקי המניות והאג"ח הגלובליים רשמו עליות חדות במחירים (באג"ח = ירידה בתשואה). ארה"ב הובילה את המגמה לאור רצף נתונים שתומכים בסיום תהליך עליית הריבית (נפרט בהמשך הסקירה).
 
המגמה חלחלה לשווקים הפיננסים בעולם, כולל בישראל, לאור המשקל המשמעותי של ארה"ב במערכת הפיננסית הגלובלית. עליות בשוקי המניות בעולם מקטינות את הביטחונות הדולריים של המשקיעים המוסדיים בישראל ותורמות לייסוף השקל (הפוך כאשר יש ירידות).
גם בעקבות זאת בשבוע האחרון נרשם ייסוף חריג בשקל כ-4 אחוזים מול סל המטבעות (5% מול הדולר ו-3% מול האירו), עליות בשווקי המניות וירידה נוספת בתשואות אג"ח הממשלתיות. הדבר מדגיש שלמרות המלחמה, חלק משמעותי מהביצועים בשווקים בישראל נעוץ בביצועים של השווקים בחו"ל.
לאור הייסוף בשקל וההודעה של משרד האוצר שאינו משנה את מחיר הבנזין המפוקח עד לאמצע נובמבר (כרגע), עדכנו כלפי מטה את תחזית מדד נובמבר למינוס 0.1 אחוז ול-2.6 אחוזים ל-12 המדדים הבאים.
למרות הייסוף להערכתנו ספק אם בנק ישראל יוריד את הריבית בקרוב. מסיכומי דיוני החלטת הריבית בבנק ישראל עולה שהפיחות בשקל (והעלייה בפרמיית הסיכון) כתוצאה מהמלחמה היו הגורמים העיקריים שתרמו להחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי. דבר שגם הודגש בדברי הנגיד במסיבת העיתונאים ובדברי המשנה לתקשורת.
השבוע בנק ישראל הכריז על הקלת נוספת לעסקים קטנים (וזעירים) שנפגעו מהלחימה שיוכלו לקבל אשראי בתנאים משופרים. בנק ישראל הקצה סכום של עד 10 מיליארד שקל לתוכנית כאשר חלק מהסיכון "לוקח" בנק ישראל ע"י הלוואות מקבילות למערכת הבנקאית בריבית משתנה של ריבית בנק ישראל מינוס 1.5 נקודת אחוז, זאת כנגד הלוואות שהבנקים יעניקו לעסקים.
נוסף על כך, קיימים דיווחים בתקשורת על כוונת הממשלה להגדיל משמעותית את ההוצאה הציבורית (מלבד ההוצאה הישירה על המלחמה) ללא איזונים פיסקאליים משמעותיים (כגון שימוש בכספים הקואליציוניים וצמצום מספר השרים).
להערכתנו, שתי תוכניות אלו (הסיוע הממוקד לחלק מהגופים העסקיים שנפגעו והגדלת ההוצאה הציבורית) מרחיקות את המועד בו בנק ישראל יוריד את הריבית. יחד עם זאת, אם נמשיך לראות התחזקות של השקל לא ניתן לפסול הפחתה מדודה של 0.25 נקודת אחוז בריבית בנק ישראל.
תיירות, מהטלוויזיה לנתונים בשטח ולמדד המחירים לצרכן. כצפוי, סך כניסות התיירים לישראל כמעט נעצר מתחילת המלחמה. בשבוע הראשון של המלחמה ראינו זינוק בסך יציאות הישראלים לחו"ל, אך בהמשך המספר הצטמצם משמעותית (גם לאור הירידה בהיצע הטיסות). קיימת אי וודאות האם הלמ"ס תמדוד את מחירי הטיסות במדד המחירים לצרכן הקרוב.
להערכתנו, סביר שכן לאור העובדה שכ-400 אלף ישראלים טסו בפועל לחו"ל באוקטובר - כולל חול המועד, זאת בהשוואה לקורונה שם מספר הנוסעים היה אלפים בודדים. אם הלמ"ס תחליט שלא למדוד את הסעיף לדבר אפקט ממתן על מדד אוקטובר שיעלה ב-0.4 במקום 0.5 בהערכתנו הנוכחית.
בעולם: הבוקר בסין - המומנטום השלילי בסין נמשך גם ברבעון הנוכחי, גוברים הסיכויים להורדת ריבית בעוד כשבועיים. מדדי מנהלי הרכש לאוקטובר בסין היו חלשים מהציפיות כאשר גם בענפי התעשייה וגם בענפי השירותים המדדים סובבים סביב ה‑50 נקודות זאת למרות הפחתות הריבית האחרונות וההודעה של הממשלה על כוונה להרחיב את הגירעון בשנה הבאה.
ענף התיירות בלט לחיוב עם שיפור בסנטימנט תודות לחופשת שבוע העצמאות ושיפור בסך כניסות תיירות. חלק מהסיבה הכללית לאטה נעוץ בשוק הדיור למגורים שהפעילות המשיכה להצטמצם. הירידה בסך התחלות הבנייה נמשכה גם בספטמבר ובשבועות האחרונים מספר חברות ענק לא שילמו את ההלוואות שלהם במטבע זר.
גם יצוא הסחורות של סין אכזב בתחילת הרבעון הנוכחי כאשר קטן ב-6 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים עד לאוקטובר, עדות לחולשה שעדיין קיימת בסחר הגלובלי בכלל ובביקוש למוצרים בפרט. יש לציין שיצוא רכבים חשמליים מראה על גידול דו‑ספרתי (אבל פחות בהשוואה לחודשיים הקודמים), אך זה לא מספיק כדי לפצות על ההאטה ברוב הענפים. 
בשורה התחתונה סין עדיין צומחת, אך בקצב איטי מהציפיות ומהתוכניות של הממשלה. לכן גברו הסיכויים להפחתה נוספת של הריבית (או יחס הרזרבה) בעוד כשבועיים במיוחד לאור האינפלציה האפסית.
הבוקר באוסטרליה, עליית הריבית האחרונה במחזור הזה? לאחר 4 חודשים רצופים ללא שינוי, הבוקר הבנק המרכזי באוסטרליה העלה את הריבית ברבע נקודת אחוז ל-4.35 אחוזים, הרמה הגבוהה מזה 12 שנה. תרמו לכך האינפלציה הגבוהה מהצפי ברבעון השלישי (בעיקר אינפלציית השירותים), חוזקו של שוק העבודה ועדכון תחזיות האינפלציה כלפי מעלה. אך בניגוד להודעות הקודמות הודגש שהבנק יצטרך לראות מקבץ רחב יותר של נתונים לפני שיעלו שוב את הריבית, דבר שתרם להיחלשות המטבע המקומי.
בארה"ב - אחרי רבעון חזק מאוד - הנתונים האחרונים מצביעים על האטה משמעותית של הצמיחה ברבעון הנוכחי. הריבית בארה"ב הפסיקה לעלות, אך מוקדם לדבר על הצעד הבא.
לאחר נתוני הצמיחה המרשימים לרבעון השלישי, הנתונים בארה"ב לתחילת הרבעון הנוכחי חלשים בהרבה; דוח התעסוקה לאוקטובר היה חלש מההערכות המוקדמות כאשר נוספו 150 אלף משרות חדשות (כמעט כולם מענפי הבריאות החינוך והממשלה), ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו משמעותית כלפי מטה. 
שיעור האבטלה עלה קלות ל-3.9 אחוזים וקצב גידול השכר השעתי התמתן ל-4.1 אחוזים. בנוסף גם מדדי מנהלי הרכש של מכון ISM לאוקטובר היו חלשים מהציפיות כאשר המדד לענפי התעשייה ירד ל‑46.7 נקודות דבר שמצביע על התכווצות משמעותית והמדד המקביל לענפי השירותים ירד יותר מהצפי ל-51.8 נקודות.
קודם לכן הבנק המרכזי בארה"ב הותיר את הריבית ללא שינוי על 5.25-5.0 אחוזים בפעם השנייה ברציפות, בדומה להערכות המוקדמות. בהודעה לעיתונות צוין שהקשחת בתנאים הפיננסים (בדגש על עליית התשואות) תרמו להחלטה, ובניגוד להחלטות הקודמות הנגיד לא הדגיש את הצורך בעלייה נוספת בריבית.
החלטת הריבית לצד הנתונים המאכזבים שהתפרסמו מחזקים את ההערכה המוקדמת שלנו שתהליך עליית הריבית בארה"ב הסתיים, דבר שישפיע גם על רוב הבנקים המרכזיים בעולם. יחד עם זאת אנו עדיין רחוקים מהורדת ריבית לאור אינפלציית הליבה שעדיין גבוהה והמשך עליית השכר, למרות ההתמתנות.
דוח התעסוקה, הודעת הריבית והשינוי בתוכנית הנפקות האג"ח של משרד האוצר האמריקאי תרמו לירידה משמעותית בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב. הדבר חלחל לתשואות אג"ח ברוב העולם (כולל בישראל) והחליש את הדולר בעולם (גם מול השקל).
מתחילים רשמית להתכווץ. ירידה מהירה באינפלציה באירופה ונתוני צמיחה חלשים. נתוני הצמיחה הראשוניים בגוש האירו לרבעון השלישי הצביעו על התכווצות קלה של 0.4 אחוז בשיעור שנתי, הנתון החלש ביותר מאז סוף 2020.
בנוסף, האינפלציה ממשיכה לרדת כאשר על פי האומדן הראשוני היא עמדה על 2.9 אחוזים באוקטובר, בהובלת ירידה במחירי האנרגיה ו"יציאה" של מדדים גבוהים מהשנה שעברה. נתוני הצמיחה, סנטימנט החברות השלילי באוקטובר וכמובן הירידה באינפלציה מחזקים את ההערכה שלנו מהשבועות האחרונים שהתהליך עליית הריבית הסתיים.
לאור חולשת הנתונים השווקים מצפים להורדת ריבית כבר בעוד כחצי שנה, אנחנו חושבים שזה ייקח זמן רב יותר לאור אינפלציית הליבה המאוד גבוהה על 4.2 אחוזים, קצב עליית השכר המהיר ואי-הוודאות לגבי עוצמת החורף באירופה והשפעתו על המחירים.
מדינה נוספת שהשאירה את הריבית ללא שינוי בפעם השנייה ברציפות היא בריטניה (5.25%). אך בניגוד לארה"ב ולגוש האירו שם נראה שהריבית הגיעה לשיא, בבריטניה הדבר פחות וודאי לאור האינפלציה הגבוהה (6.7%) וקצב עליית השכר היותר משמעותית (7.8%). הדבר גם בא לידי ביטוי בהחלטת הבנק המרכזי כאשר שליש מחברי הוועדה המוניטרית אפילו הצביעו בעד העלאה נוספת של הריבית.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה