השוק

נגיד בנק ישראל במסר חריף לנתניהו: "חובה להעלות מע"מ"

פרופ' אמיר ירון עולה להתקפה: במכתב ששיגר לרה"מ, לאחר שלא זומן אמש לפגישת התקציב, מזהיר הנגיד כי "אין ארוחות חינם" ולא תהיה מניעה מגזירות על הציבור. "בלא זה איני רואה כיצד ניתן לבצע את ההתאמות התקציביות הנדרשות", כתב לנתניהו
מערכת ice | 
בנימין נתניהו, אמיר ירון (צילום פלאש 90/ יונתן זינדל)
לאחר שאמש (שלישי) לא זומן נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, לפגישה המקצועית שכינס רה"מ נתניהו עם נציגי משרד האוצר על תקציב המדינה ל-2024, היום שלח הנגיד מכתב לראש הממשלה בו הבהיר לו בין היתר כי לא יהיה מנוס מהעלאת המע"מ.
על פי אומדנים שנערכו בבנק ישראל, הסך הכולל של הוצאות המלחמה בשנים 2023 ועד 2025 צפוי לעמוד על כ-210 מיליארד שקל, ולאומדן זה יש להוסיף את אובדן ההכנסות בגין השפעות המלחמה.

"לאור היריעה הקצרה בצד ההוצאות בתקציב", כתב הנגיד, "ללא נקיטת צעדים להגדלה פרמננטית של ההכנסות כגון העלאת מע"מ, ביטול הכוונה להעניק נקודות זיכוי להורים עם ילדים עד גיל 3 או צעדים אחרים שצפויים להניב הכנסות בהיקף דומה, איני רואה כיצד ניתן לבצע את ההתאמות התקציביות הנדרשות. הביטוי 'אין ארוחות חינם' בהקשר של מימון הגידול המתמיד בהוצאות נכון מתמיד".
והמשיך הנגיד: "אני סבור שכדי לחזק את האמון במשק הישראלי ולשמר את האיתנות שלו, יש להחליט כבר כעת באופן מחייב ושקוף ציבורית על התאמות תקציביות מקיפות שכוללות צעדים של ממש להקטנת הוצאות ו/או הגדלת הכנסות בתקציב 2024 ובתקציב 2025 וליישם חלק מהותי מהן באופן מיידי. יתרה מזאת, לאור העובדה שהגידול בתקציב הביטחון צפוי להיות מתמיד על פני השנים הבאות, נכון שההתאמות הללו יבוצעו בבסיס התקציב ויהיו גם הן בעלות אופי מתמיד".
לדברי הנגיד, על מנת להבטיח חזרה מהירה של המשק לתוואי של צמיחה ובכך להקטין את שיעור החוב מהתוצר - יש למקד את ההתאמות בסעיפים בעלי השפעה מועטה על הצמיחה במשק: "ההיקף הכספי של ההתאמות התקציביות צריך להיקבע כך שיוביל לתוואי בו יחס החוב לתוצר יורד לאחר המלחמה ומתכנס בפרק זמן סביר לסביבה בה שהה טרום המלחמה".
 
וסיכם פרופ' ירון במכתבו לנתניהו: "כפי שציינתי בשיחותינו לאחרונה, הליכה במתווה שהצעתי, לרבות קבלת החלטה על ביצוע התאמות תקציביות ויישום של חלק מהותי מהן כבר כעת, יהוו 'דמי רצינות' כלפי השווקים ויתרמו לאמינות של קובעי המדיניות הפיסקלית".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה